• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sistemi Financiar - Tregu i Sigurimeve ne Shqiperi

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Sistemi Financiar - Tregu i Sigurimeve
(under construction)

Baza Ligjore, Operatoret dhe Institucionet ne Tregun e Sigurimeve:

Kuadri Ligjor

· Kushtetuta e shqiperise
· Kodi civil 01/01/1994
· Ligji 8081, 07/03/2001
· Ligji 7641, 01/12/1992
· VKM nr 229, 08/10/1998
· VKM nr.229, 28/04/1999
· VKM nr. 470, 03/10/2002
Kuadri ligjor i mesiperm lejon:
• krijimin shoqerive private te sigurimit
• veprimtaria e sigurimeve dhe ose e risigurimeve ushtrohet nga shoqeri te thmeluara ne formen e shoqerive anonime me kapital vendas ose te huaj, ndersa shoqnia e huaj e sigurimit ose e risigurimit mund te ushtroje veprimtari ne territorin e RSH vete nepermjet deges se saj te vendosur ne kete territor.
• Nje shoqeri sigurimi nuk mund te ushtroje ne te njejten kohe veprimtari sigurimi per jeten dhe jo-jeten.
• Shoqerite e sigurimit dhe te risigurimit duhet te kene nje kapital kapital themeltar, pa perfshire kontributet ne natyre, qe varion nga 50-100 milion leke, ne varesi te grupeve te sigurimit qe shoqnia do te ushtroje ne sigurimin e demeve, dhe jo me te vogel se 120 milion leke nese shoqnia do te ushtroje veprimtari ne sigurimin e jetes.
• shoqerite qe do te ushtrojne veprimtari sigurimi dhe/ose risigurimi do te nisin veprimtarine e tyre vetem pasi te kene marre autorizim zyrtar nga KMS.
• Nje shoqeri sigurimi vendase ose dege e shoqerise se huaj mund te pajiset me autorizim zyrtar nga KMS ne qofte se permbush kushte te tilla si:

- te jete themeluar ne formen e percaktuar nga Ligji 8081, date 7/03/1996
- te kete nje program veprimtarie te hartuar sipas kerkesave te ligjit 8081, date 7/03/1996
- te zoteroje kufijte minimal te fondit te garancise
- drejtimi efektiv i shoqerise t'u jete besuar besuar personave personave fizike me kualifikim e pervoje profesionale te mjaftueshme
- shoqerite e autorizuara per te ushtruar veprimtari sigurimi ose risigurimi ne RSH mbikqyren nga KMS, me qellim mrojten e interesave te te siguruarve
- shoqerite e sigurimit qe kryejne sigurime motorrike krijojne Byrone Motorike qe i perfaqeson keto shoqeri ne tregun vendas dhe te huaj
- pjesemarrja ekapitalit te huaj ne nje shoqeri sigurimi vendase eshte e pakufizuar
- shoqerite e huaja te sigurimit dhe te risigurimit te cilat kerkojne te ushtrojne veprimtari sigurimi ne territorin e RSH nepermjet degeve te tyre duhet te kene nje eksperience ne fushen e sigurimeve te pakten prej 5 vjeteshne shtetin e origjines
- kufijte minimal te fondit te garancise te nje shoqerie sigurime dhe/ose risigurimi variojne nga 30-60 milion leke ne fillim te veprimtarise dhe 50-90 milion leke ne fund te vitit ne fund te vitit te dyte finaciar te kompanise, ne varesi te gurpeve te sigurimeve qe shoqnia do te ushtroje ne ne sigurimin e demeve; nese shoqnia do te ushtroj veprimtari ne sigurimin e jetes, 120 milion like ne fillim te veprimtarise dhe 180 milion milion leke ne fund te vitit te dyte financiar.
- tarifat e primeve te sigurimit vullnetar caktohen nga vete shoqnia e sigurimit, tarifat e primeve te te sigurrimit te detyrueshem caktohen nga Ministri i Financave
- sigurimi i detyrueshem perfshin klasen perfshin klasenklasen e pergjegjesive civile nga perdorimi i i automjeteve, pra kontraten e sigurimit te mbajtesve te mjeteve motorrike, per pergjegjesine ndaj paleve te treta brenda territorrit te vendit (TPL); kontraten e sigurimit te mbajtesit te mjetit motorrik qe vihet ne qarkullim me targe te perkohshme; kontraten ee sigurimit te mbajtesit te mjetit motorrik per pergjegjesite jashte territorit te vendit (kartoni jeshil ); kontraten e sigurimit te mbajtesit te mjetit motorik me targe regjidtrimi te huaj por qe e ka lidhur me nje sigurues vendas 9kontraten e sigurimit kufitar)
- te gjitha kontratat e sigurimit (deme dhe jete) jane subjekt i TVSH prej 20%


Komisioni Mbikqyres i Sigurimeve (KMS)

  • KMS eshte Enti Rregullator i Tregut te Sigurimeve ...

Operatoret ne Tregun e Sigurimeve

Ne Tregun e Sigurimeve kane operuar 5 kompani.
- SIGAL
- SIGMA
- INSIG
- ATLANTIK
- INTERSIG
- INTERALBANIAN
- DUKAGJINI
- ALBSIG
- SICRED
- SIGAL-LIFE

Se fundmi kane marre license edhe 5 kompani te tjera duke e cuar ne 10 numrin e operatoreve ne treg...
 
Top