Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Arfenilla

Themelues i Forumit
qysh.jpg
Në kohën kur secili ka telefon celular, kryesisht me lehtësi mund të përgjoheni nga ana e pronarit.
Ja disa këshilla të rëndësishme në kuadër të aferës së përgjimeve në Maqedoni. Telefonët celular janë caku kryesor i përgjimit, shkruan "Portalb".

Ekzistojnë disa mënyra se si në mënyrë ilegale mund të iu përgjojnë:

1. Një pajisje eksterne e kyçur në USB të cilët mund t’i marrin të gjitha të dhënat nga SIM kartela juaj. Kartela duhet të jetë fizikisht e vendosur në pajisje. Në atë mënyrë mund të kopjohen të gjitha SMS porositë nga SIM kartela juaj si dhe në raste të ndryshme edhe bisedat e juaja.

2. Pajisje në të cilin vendoset numri juaj i cili përgjohet. Ajo pajisje i regjistron të gjitha bisedat e juaja dhe kopjet e tyre i regjistron në një lokacion, në veçanti në të dhënat e kompanisë e cila e mirëmban atë pajisje.

3. Keni kujdes ku e leni telefonin, pasi dikush mund të instalojë programe si FlexiSpy dhe RecordPro. Këto programe mundësojnë që live të përgjohen telefonat e juaj. Ato programe kanë edhe GPS lokator i cili në secilin moment e tregon vendndodhjen tuaj.

4. Kompani që merren me ndjekjen tuaj nëpërmjet internetit. ثshtë e nevojshme që ta kenë vetëm numrin tuaj dhe pastaj e përcaktojnë vendndodhjen tuaj.

Por si të dallojmë se jeni duke u përgjuar:

1. Bateria harxhohet shumë shpejt

2. اkyçje e ngadaltë e celularit

Nëse ju nevojitet kohë më e gjatë për ta fikur telefonin se koha normale, ky është një tregues se telefoni juaj po përgjohet. Nevojitet më shumë kohë që të gjitha programet që ju përgjojnë të çkyçen. ثshtë e mundur që edhe celulari juaj të mos jetë në rregull por nëse ndodh shpesh, atëherë keni kujdes se çfarë ndodh.

3. Zëra të çuditshëm në prapavijë

Nëse krijohet zhurmë ose dëgjohen zëra tjerë përveç zërit tuaj atëherë është një tregues se dikush ju përgjon.

4. Zë robotik

Nëse në prapavijë dëgjoni zë robotik edhe kjo është një shenjë se dikush ju përgjon.

5. Përderisa nuk e përdorni celularin

Nëse celulari juaj fillon të sillet në mënyrë të çuditshme, atëherë dikush mund të instalojë programe për përgjim. Këta programe instalohen shumë lehtë nëpërmjet e¬mailit ose transferimin e informacioneve nëpërmjet bluetooth. Edhe në telefonat fiks mund të përgjoheni. Keni kujdes në zërat të cilat dëgjohen në prapavijë. albeu/
 

Aver

VIP
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

1. Bateria harxhohet shumë shpejt

3. Zëra të çuditshëm në prapavijë

Me ndodhin te dyja.

M.. qenka puna!

Neser do te flas me nje shok ne tel kinse do te shperthej nje bombe ne qender tregtare ne ora 12 fiks. Ne ate ore do te shkoj ne ate qender dhe te marr nje kafe plus gazeten. Nese ndodhe ndonje reagim nga policia, e vertetoj qe po pergjohem. Nese nuk ndodhe asgje, e kunderta.

p.s. Nuk e dijne qe i kam shiqu mbi 2000 filma te zhanrit aksion. U bon ata. Lol
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

aman le te pergjojn se gjo nuk mcef
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Faktikisht kur te pergjohet telefoni nuk ka asnje shenje keto jane budalliqe. Ska as zhurma as pune baterie, gjithcka ndodh nga serveri i kompanise celulare.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Me ndodhin te dyja.

M.. qenka puna!

Neser do te flas me nje shok ne tel kinse do te shperthej nje bombe ne qender tregtare ne ora 12 fiks. Ne ate ore do te shkoj ne ate qender dhe te marr nje kafe plus gazeten. Nese ndodhe ndonje reagim nga policia, e vertetoj qe po pergjohem. Nese nuk ndodhe asgje, e kunderta.

p.s. Nuk e dijne qe i kam shiqu mbi 2000 filma te zhanrit aksion. U bon ata. Lol

Po dhe ne do te lajmrojm policin,se ky ju ka mashtru dhe menjher ty ne paraburgim 72 ore .Plus se do jeshe ne vezhgim pastaj nese ndodhe nje gje e till lol
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Le tpergjojn, breh se vec budalliqe them :D
 

Aver

VIP
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Po dhe ne do te lajmrojm policin,se ky ju ka mashtru dhe menjher ty ne paraburgim 72 ore .Plus se do jeshe ne vezhgim pastaj nese ndodhe nje gje e till lol

Haha shpijune :D

Paramendo me ndodhe me te vertete ndonje shperthim sot ne ora 12 :D

Ma mire me e bo valixhen gati e me u nis per Siri pastaj, se nuk beson kush qe s' kam gisht une :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Haha shpijune :D

Paramendo me ndodhe me te vertete ndonje shperthim sot ne ora 12 :D

Ma mire me e bo valixhen gati e me u nis per Siri pastaj, se nuk beson kush qe s' kam gisht une :p

pse ne siri! ik ne hungari gjith vllezerit shqiptar aty i ke :bye:
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Keta jane artikuj pa pik interesi, per cfare i sillni ne forum, as mos i lexoni fare, e jo me ti besoni.

Ju siguroj se pa patur arsye nuk ju pergjon njeri. E nese ka arsye per tju pergjuar, ka shume menyre, pafundesi. Ne keto rrethana mos krijoni fiction ne trurin tuaj. Se do te vdisni injorant !
Duhet te dini 1 fakt i cili eshte i shkruar ne cdo kontrate telefonie, nese pergjoheni pa arsye, mund te hidhni ne gjyq operatorin telefonik dhe te demshperbleheni marramendesisht shume.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Keta jane artikuj pa pik interesi, per cfare i sillni ne forum, as mos i lexoni fare, e jo me ti besoni.

Ju siguroj se pa patur arsye nuk ju pergjon njeri. E nese ka arsye per tju pergjuar, ka shume menyre, pafundesi. Ne keto rrethana mos krijoni fiction ne trurin tuaj. Se do te vdisni injorant !
Duhet te dini 1 fakt i cili eshte i shkruar ne cdo kontrate telefonie, nese pergjoheni pa arsye, mund te hidhni ne gjyq operatorin telefonik dhe te demshperbleheni marramendesisht shume.

Po mir dhe ne e dim se pa nje arsyje nuk pergjon njeri celularin ,por se pergjohen kjo eshte e vertet.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Po mir dhe ne e dim se pa nje arsyje nuk pergjon njeri celularin ,por se pergjohen kjo eshte e vertet.

Kur ka arsye pergjimi ka edhe ligj qe e lejon dhe qe e kerkon pergjimin !
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Budalliku mo i modh qe nigjoj ky eshte!
A e keni idene e kostos qe ka sikur cdo kompani te bej kete per cdo individe?
Dhe ngaterrohen problemet e trafikut ne rrjet , apo problemet e mbulimit me pergjimet e mundshme.
Flejeni menjen ..boheni top qe nuk ju pergjo askush nese per ju nuk vjen nje kerkese nga prokuroria e cila kerkon venien ne pergjim duke filluar nga ai moment .
Dhe harrojeni se keni per te kuptu nai here se po pergjoheni
Edhe sms e shkruara kane nje afat 3-mujor te cilat ruhen. Me pas kalohen ne nje server ku eshte e veshtire ra retrive-sh si info ...pervec urdherit te prokurorise.
Para kesaj periudhe sms tuaja jane te lexueshme nga punonjes te kompanive celulare ... :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Po mir dhe ne e dim se pa nje arsyje nuk pergjon njeri celularin ,por se pergjohen kjo eshte e vertet.

kupto cpo te thote poeti!
Ti nuk kuptob asgje
Mos ngaterroni tabulatet me pergjimet e bisedes dhe rregjistrimin e tyre
Tabulatet jane te shikueshme per punonjes te specializuar brwnda kompanive ku konfidencialiteti eshte kusht primar , per te evituar cdo abuzim te mundshem.
venia ne pergjim nuk mund te behet per pwriudha te hershme por per periudhen ne te cilen vjen nje kerkese e mirekonceptuar nga organi i prokurorise
Asnje kompani nuk deshiron te perballet me shkeljen e privatesise se individit!
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Po ti Moni pse ben si eksperte telekomunikacioni eee :D
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

per qejf te karitasit lol
Une lexoj shume mbi telekomunikacionin sidomos ate te levizshem (mobile) se mezi pres te me konfirmojne faktin se do vleresojne cv time lol
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Info per GPS do ti marla? Se meqe kam edhe per te info
E vejne kto kompanite me kontrollu makinat e punonjesve ku ndalojne , sa qendrojne e kshu gjonash
Po gps (karta SIM) te konfiguruara si (data) i vendosen makines ....jo tilifonit te individit .
Tashi si thu me gjithe ket info do me marrin ne konsiderate ata mua?
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Ehe kam nigju dhe per ket. Une kam gps ke dhemballa ma kane vene ata te NASAes kur me mbushen apallekun lol
 
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Mua sme pergjojne, kjo eshte e sigurt, i nderroj numrat e tel si gruaja mbreterit.

Per sa te perket ty Moni ti nuk vlen!
Ti di shume dhe ne asnje kompani nuk i kane qejf ata qe dine shume :D
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Ehhhh kapslliku o e keqe modhe
Te ndihmon mi lol
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Mua sme pergjojne, kjo eshte e sigurt, i nderroj numrat e tel si gruaja mbreterit.

Per sa te perket ty Moni ti nuk vlen!
Ti di shume dhe ne asnje kompani nuk i kane qejf ata qe dine shume :D

Ti nderroji sa te dush se me ligjin e rregjistrimit nga AKEP i zbulum je gjithanej.
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Na gje nje menyre se si ti pergjojm telefonin dikujt te lutem se kjo na duhet :p :p
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Na gje nje menyre se si ti pergjojm telefonin dikujt te lutem se kjo na duhet :p :p
Ske ce do degjome mua.

Heren e fundit qe u bera kurioze me dit se me ke fliste dikush me kushtoj shtrenjte. Sdu me e pa me sy ate person. Disa gjera me mire mos i marresh vesh fare.
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Ske ce do degjome mua.

Heren e fundit qe u bera kurioze me dit se me ke fliste dikush me kushtoj shtrenjte. Sdu me e pa me sy ate person. Disa gjera me mire mos i marresh vesh fare.

Nuk e perjashtoj muncin qe ti te kesh te drejte... mirpo kurioziteti :D
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Ske ce do degjome mua.

Heren e fundit qe u bera kurioze me dit se me ke fliste dikush me kushtoj shtrenjte. Sdu me e pa me sy ate person. Disa gjera me mire mos i marresh vesh fare.

Kur e kru me gjethe fiku ske cbo do te te djegi i cik.
Mgjth ne rastin tat o akuze hipotetike
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Kur mer vendimin per te pergjuar dike pa gje e pa gje je o Marla...
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Si ta kuptoni që telefoni po ju përgjohet?

Marla sa leke ti morim ktij kuriozit?
 
Top