• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Si sot e nje kohe...

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

23 Maj

1805 - Napoleon Bonaparte kurorëzohet mbret i Italisë në katedralen e Milanit.
1846 - Meksika shpall luftë mbi Shtetet e Bashkuara.
1915 - Lufta e Dytë Botërore: Italia bashkohet me Aleatët pasi që ata shpallin luftë mbi Austro-Hungarinë.
1929 - Lëshohet filmi i parë vizatimor me fjalë, Mickey Mouse.
1949 - Themelohet Republika Federale e Gjermanisë
1951 – Tibetianët nënshkruajnë marrëveshjen shtatëmbëdhjetëpikëshe për çlirimin paqësor të Tibetit.
2006 – Vullkani i Alaskës, Mali Cleveland, shpërthen.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Si sot e nje kohe...

Në 1 qershor të vitit 1850 lindi në Frashër të Përmetit, Sami Bej Frashëri.
Lindi Bekim Fehmiu,në 1 qershor të vitit 1936.
1 qershor i vitit 1990, Bush dhe Gorbaçov firmosin një traktat për të ndaluar prodhimin e armëve kimike.
Në 1 qershor të vitit 1949 lindi në Shkodër Tonin Tërshana
Në 1 qershor të vitit 1926 lindi në Los Anxhelos Marilin Monroe (Norma Jean Baker)
1 qershor i vitit 1959 hapet Instituti Albanologjik i Prishtinës
 

cent

Banned
Titulli: Si sot e nje kohe...

4 Qershor...
1798 – Vdiq Giacomo Casanova, aventurier dhe shkrimtar i shekullit XVIII . Libri i tij “Historia e jetës sime” është referuesi kryesor për të kuptuar rregullat e normat e jetës sociale gjatë shekullit 18.
1912 – Massachusetts bëhet shteti i parë i SHBA-ve që vendos pagën minimale për punëtorët.
1917 – Jepet për herë të parë اmimi Pulitzer: Veprat më të mira u shpallen ato për biografi, histori, dhe artikull gazetaresk.
1975 – Lindi Angelina Jolie aktore amerikane. E vleresuar me shume cmime prestigjoze suksesin e saj e shënoi në filmin aksion kodei Zoti dhe zonja smith, përkrhaë bashkeshortit të saj Bred Pit.
2001 – Pas masakrës në Pallatin Mbretëror në Nepal, vdekjes se mbretit, Birendra, ngjitet në fron vëllai i tij , Gyanendra, duke qenë kështu dhe mbreti i fundit i Nepalit.
2010 – Vdiq Esma Agolli aktore shqiptare. “Arturo Ui”, “Përtej mureve të gurta” , “Fëmijët e saj” janë disa nga prodhimet kinematografike dhe skenike ku ka interpretuar.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

18 qershori është dita e 168-të e kalendarit gregorian (dita e 169-t në vitin e brishtë) kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 187 ditë.

NGJARJE NEPER VITE !

1953 – Egjipti rrëzon mbretërinë dhe zyrtarisht shpallet Republikë, me gjeneralin Neguib si president të parë.
1954 – Pierre Mendes-France bëhet kryeministër i Francës.
1972 – Ndodh katastrofa ajrore Staines me vdekjen e 118 personave, kur një aeroplan rrëzohet vetëm dy minuta pas që të ngrihet nga aeroporti ndërkombëtar i Londrës “Heathrow”.
1981 – Epidemia e AIDS-it zyrtarisht njihet nga ekspertët mjekësorë në San Francisco të Californias.
1984 – Një përleshje ndërmjet rreth 5.000 policëve dhe një numri të përafërt të minatorëve ndodh në Orgreave, Yokshiren jugore, gjatë protestës së viteve 1984-1985 të minatorëve britanikë.
1997 – Sirhan Sirhanit i refuzohet lirimi me kusht për të dhjetën herë. Ai kishte vrarë kandidatin presidencial amerikan, Robert Kennedy, më 1968.
2002 – Në Algier, Algjeri, ministrat e Jashtëm të Etiopisë dhe Eritresë nënshkruan një marrëveshje preliminare të armëpushimit dhe u pajtuan të punojnë se bashku për një paqe të përhershme pas luftës dyvjeçare për kufijtë.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

26 Qershor

  • Dita Botërore e Luftës kundër Drogës  • Dita Ndërkombëtare në Mbështetje të Viktimave të Torturës 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Si sot e nje kohe...

Sot data 8 korrik ne qytezen e Roswell ne New Mexico ne vitin 1947 u perplas nje objekt i pa identifikueshem
thuhet se ushtaret mblodhen disa nga copat e objektit dhe gjeten disa trupa ufosh!

E njihja kete vetem nga telefilmi Roswell...mu kujtua fal google qe ka vendosur ta celebronte me nje nga doodle-t e tij!
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Si sot e nje kohe...

11 Korrik

1767: U lind Hohn Quincy Adams, presidenti i 6-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

1934: U lind disenjatori i famshëm italian, Giorgi Armani

1972: U mbajt Kampionati i Parë i Shahut mes Bobby Fischer dhe kampionit Boris Spassky

1977: Martin Luther King shpërblehet me Medaljen Presidenciale për Liri

1982: Vdiq letrari boshnjak Mehmed Mesha Selimoviq

1995: Ushtria serbe pushton Srebrenicën dhe vret mbi 8 mijë meshkuj myslimanë

1995: Një avion “Antonov An-24” përplaset në Karaibe dhe lë të vdekur 44 njerëz

2006: 209 njerëz vriten në një seri të sulmeve me bombë në Mumbai të Indisë
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

22 Korrik

Ngjarje
1718 - U shfaq për herë të parë në Firence opera "Skënderbeu" e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.
1793 - Alexander Mackenzie arrin në Oqeanin Paqësorë duke u bërë Evro-Amerikani i parë që bën kalim transkontinental në veri të Meksikës.
1933 - Wiley Post bëhet njeriu i parë që fluturon botën i vetëm duke bërë 25100 km për 7 ditë 18 orë dhe 45 minuta.
1934 - Vjedhësi i madh i bankave John Dillinger vritet nga FBI.
1942 - Fillon deportimi sistematik i Judëve nga Warsaw Ghetto.
1943 - Lufta e Dytë Botërore: Aleatët marrin qytetin italian Palermo.
1977 - Udhëheqësi kinez Deng Xiaoping rikthehet në fuqi.
1999 - U paraqit verzioni i parë i MSN Messenger nga Microsoft.
2011 - Ekstremisti katolik Anders Behring Breivik shkoi në ishullin Utoya në Norvegji ku kreu nje sulm me arrmë zjarri, vrau 77 njerëz dhe plagosi 15 presona...

Vdekje
1944 - U vra në Qafshkallë të Klosit (Mat) e reja nga Tragjasi i Vlorës, 24-vjeçarja Zonja اurre, Heroinë e Popullit
2003 - Dhimitër Shuteriqi, shkrimtar shqiptarë (l. 1915)
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

Si sot ne histori: 20 Gusht

1920: Forcat shqiptare mësyjnë malin e Taraboshit kundër pozicioneve jugosllave - Jugosllavët tërhiqen duke lënë pas 220 të vdekur dhe 250 të zënë rob

1920: Pas marrjes së Taraboshit në Shkodër, në territoret e pushtuara në Verior shpërthen kryengritja - Shtypi i huaj raporton se rreth 60 000 shqiptarë janë thirrur nën armë kundër regjimit jugosllav

1883: Botohet në Romë numri i parë i fletores "Fjamuri i Arbrit" nën drejtimin e Jeronim de Radës - Fletorja me tematikë shoqërore, kulturore, folklorike, letrare e gjuhësore trajtoi gjerësisht edhe çështje të politikës kombëtare në vijën e Lidhjes Shqiptare
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Si sot e nje kohe...

22 Gusht

Google feston 151 vjetorin e lindjes se kompozitorit francez Claude Debussy,
me nje nga doodle e tij.


 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

24 Tetor - Dita Ndërkombëtare e Veprimit ndaj ndryshimit të klimës

Numri 350 sot, sipas shkencë-tarëve, është bërë numri më i rëndësishëm në botë, është numri kufi i CO2 në atmosferë. Nëse përqendrimi i CO2 në atmosferë e kalon 350 pjesë për milionë, atëherë planeti do të pësojë një katastrofë njerëzore dhe natyrore. Prandaj në këtë ditë, aksionet ndaj ndryshimit klimatik do të mbulojnë gjithë vendet e botës, duke u bërë dita e aksionit mjedisor më të përhapur në historinë e planetit...
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Si sot e nje kohe...

Ngjarje:

1857 - Sheffield F.C., klubi i parë futollistik në botë u themelua në Sheffield, Angli.
1917 - Dita e Revolucionit Rus.
1929 - Bie berza dramatikisht në New York Stock Exchange.
1931 - Ura "George Washington Bridge" hapet për trafk publik.
1935 - Italia pushton Etiopinë.
1945 - U themeluan Kombet e Bashkuara.
1954 - Dwight D. Eisenhower kërkon ndihmën e Shteteve të Bashkuara në Vietnamin Jugor
1957 - USAF filloi programin X-20 Dyna-Soar.
1964 - Rodezia Veriore pavarësohet nga Mbretëria e Bashkuar dhe riemërohet Republika e Zambisë.
1972 - Shkatërrohet London Viaduct në Berkshire, Angli duke lën të vdekur 3 njerë dhe duke lënduar qindra.
1973 - Përfundon lufta në Yom Kippur.
1986 - Nezar Hindawi dënohet me 45 vite burgim, burgimi më i gjatë i shpallur nga gjyqet britaneze, për shkak të tentimit të vendosjes së bombës në El Al në Heathrow. Pas këtij rasti Britania e Madhe prish mardhëniet diplomatike me Sirinë duke dekaruar se Hindawi ishte i ndihmuar nga zyrtarët sirianë.

Lindje:

1943 - Jean Claude Pascal, kantautor francez
1947 - Kevin Kline, aktor amerikan
1960 - Jaime Garzَn, gazetar kolumbian
1966 - Roman Abramovich, biznesmen rus
1970 - Mustafa Zvizdiq, letrar boshnjak
1985 - Wayne Rooney, futbollist anglez

Vdekje:

1601 - Tycho Brahe, alkimist dhe astrolog danez.
2005 - Rosa Parks, aktivist amerikan për të drejtat e njeriut.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Si sot e nje kohe...

Si sot para 69-të vjetësh u çlirua nga ''administrimi paqësor nazist'' qyteti i Korçës.Pas ''administrimesh'' të ndryshme nga forcat ushtarake, greke,italiane,dhe në fund nazisto-gjermane në 24 tetor të vitit 1944 Korça ishte e lirë.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

6 Nëntor

1860 - Abraham Linkoln zgjidhet president i Shteteve të Bashkuara - i pari president i dalë nga Partia Republikane. Ai erdhi në detyrë, ndërsa Amerika ishte pushtuar nga fryma e ndarjes veri - jug. Linkolni i filloi mandatin me një apel për banorët e shteteve jugore; "Ne nuk jemi armiq, por miq. Ne nuk duhet të jemi armiq ... Kordat mistike të kujtesës, që shtrihen nga çdo fushëbetejë e varr atdhetari e deri në çdo zemër e vatër në mbarë vendin, do të vazhdojnë të fuqizojnë korin e Unionit, të përbërë nga engjëjt më të mirë të natyrës sonë ". Por... dështimi i bisedimeve veri - jug më 1861, sinjalizoi se kompromisi për ruajtjen e bashkimit ishte i pamundur, ndërkohë që Linkolni këmbëngulte se shpërbërja nuk mund të tolerohet.

1893 - Kompozitori Peter Ilyiç اaikovski vdiq në Shën Petersburg të Rusisë , në moshën 53 vjeçare. Shkaku zyrtar i vdekjes u tha se ishte kolera. Ky shpjegim është pranuar edhe nga shumë biografë të kompozitorit. Teoritë se vdekja اajkovskit ishte vetëvrasje doli shpejt në sipërfaqe; shkaku i vdekjes së اajkovskit vazhdon të kontenstohet.

1957 - Në Nju Jork, botohet numri i parë i gazetës së përmuajshme "Shqiptari i Lirë:. Pas vitit 1970 gazeta filloi të botohej në mënyrë sporadike; Shqiptari i Lirë, ishte një zë alternativ informimi nga bota e lirë për shqiptarët e shtypur dhe izoluar nga regjimi komunist. Numrat e gazetës futeshin ilegalisht në Shqipëri. "Shqiptari i Lirë" ishte ogan i Komitetit Shqipëria e Lirث, organizatë kundërshtare e regjimit të komunist. Ky komitet ishte themeluar në vitin 1949 në Nju Jork - dhe për pak kohë u kryesua nga Mid'hat Frashëri. Nga viti 1956 drejtimi iu ngarkua Dr. Rexhep Krasniqit. Gjatë viteve, kjo organizatë ndimoi mijëra shqiptarë të ikur nga Shqipëria që të rifillonin jetën e tyre në Amerikë. Pas rënies së komunizmit, ekzistenca e Komitetit Shqipëria e Lirë u bë e panevojëshme dhe më 1992, këshilli drejtues vendosi shpërbërjen e tij.

1960 - Në prag të hapjes së Konferencës së 81-të ndërkombëtare të Partive komuniste në Moskë, rusët publikojnë një dokument ku sulmohen politikat dhe veprimet e udheheqjes së Shqiperisë, duke theksuar se një numer udhëheqësish në Tirane ishin burgosur thjesht për përkrahjen e partisë komuniste sovjetike. "Rusia humbi një Shqipëri dhe Kina fitoi një Shqiperi", u tha Hrushovi delegateve, para hapjes se konferencës, më 10 nëntor. Delegacioni shqiptar kishte mbërritur ne Moske një ditë më parë (5 nëntor) dhe përbëhej nga Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Hysni Kapo, etj.
 
Top