• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Si sot e nje kohe...

vAmPiRe

Aop aLiSa^sHkOdRaNe
Titulli: Si sot e nje kohe...

March 26, 1026 Pope John XIX crowns Conrad II as Holy Roman Emperor.

March 26, 1147 Jewish community in Cologne fast to commemorate anti-Jewish violence

March 26, 1150 Tichborne family of Hampshire England started the tradition of giving a gallon of flour to each resident to keep deathbed promise

March 26, 1199 "Richard the Lionheart is fatally wounded by a crossbow bolt during a siege in France, he dies eleven days later. The marksman, a french noble named Pierre Basile, is executed."

March 26, 1484 William Caxton printed his translation of Aesop's Fables.

March 26, 1526 King François I returns Spanish captivity to France

March 26, 1534 Lübeck accept free Dutch ships into East Sea

March 26, 1552 Guru Amar Das becomes the Third Sikh Guru.

March 26, 1616 Bristol England William Baffin c1584-1622 leaves on 5th voyage on 'Discovery'; will pass Greenland coast and sail north another 480 km.

March 26, 1636 University of Utrecht opening ceremony

March 26, 1636 Utrecht University is founded in The Netherlands.

March 26, 1668 England takes control of Bombay India

March 26, 1692 King Maximilian installed as land guardian of South Netherlands

March 26, 1780 The first British Sunday newspaper appears (British Gazette & Sunday Monitor)

March 26, 1790 "Congress passes Naturalization Act, requires 2-year residency"

March 26, 1793 Pro-royalist uprising in Vendée region of France

March 26, 1799 Napolean captures Jaffa Palestine

March 26, 1804 Congress orders removal of Indians east of Mississippi to Louisiana

March 26, 1804 Territory of Orleans organized in Louisiana Purchase

March 26, 1808 "Charles IV of Spain abdicates in favor of his son, Ferdinand VII."

March 26, 1808 "Napoleon announces that France must guard the coast of Spain against Britain, he orders upwards of 70,000 men to cross the Spanish frontier in January, French forces occupy the fortresses of San Sebastian, Pamplona, Figuera, and Barcelona by treachery in February, and by mid-March there are nearly 100,000 French troops in Spain Their commander in chief Joachim Murat occupies Madrid and Carlos IV abdicates in favor of his son Ferdinand, 23
"

March 26, 1812 "An earthquake destroys Caracas, Venezuela."

March 26, 1812 "Earthquake destroys 90% of Caracas; about 20,000 die"

March 26, 1812 "In Venezuela an earthquake destroys the City of Caracas severe damage. 20,000 killed."

March 26, 1839 The first Henley Royal Regatta is held - UK

March 26, 1845 "Joseph Francis, New York NY, patents a corrugated sheet-iron lifeboat"

March 26, 1845 Montreal Quebec Thomas Aylwin & Dominick Daly fight a harmless duel without injuring each other; one of Canada's last duels

March 26, 1845 "Patent awarded for adhesive medicated plaster, precusor of bandaid"

March 26, 1856 "New South Wales' first first-class game, vs Victoria at Melbourne; New South Wales won"

March 26, 1862 "Battle of La Glorieta Pass New Mexico Territory (Apache Canyon, Pigeon's Ranch)"

March 26, 1863 Voters in West Virginia approve gradual emancipation of slaves

March 26, 1871 Paris Commune founded

March 26, 1872 "The Owens Valley, California area is rattled by a 7.8 earthquake one of the largest in the United States"

March 26, 1872 Thomas J Martin patents fire extinguisher

March 26, 1878 Hastings College of Law founded

March 26, 1878 "Sabi Game Reserve, world's first official designated game reserve, opens"

March 26, 1881 Thessaly is freed and becomes part of Greece again.

March 26, 1885 Eastman Film Co manufactures first commercial motion picture film

March 26, 1885 "Louis Riel's forces defeat Canadian forces at Duck Lake, Saskatchewan"

March 26, 1889 Bernard Tancred carries bat for 26 out of 47! South Africa vs England
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Si sot e nje kohe...

14 korrik:
1789 – Gjatë revolucionit francez, qytetarët e Parisit depërtuan në burgun e
Bastilles dhe i liruan shtatë të burgosurit që ndodheshin brenda.

1913 – Lindi Gerald R. Ford Jr., presidenti i 38-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Emri i tij në lindje ishte Leslie Lynch King Jr, mirëpo bashkëshorti i dytë i nënës së tij më vonë e birësoi dhe ia ndërroi emrin.

1933 – Të gjitha partitë politike gjermane, me përjashtim të Partisë Naziste, u shpallën të paligjshme në Gjermani.

1958 – Ushtria e Irakut e rrëzoi monarkinë.

1965 - Adlai E. Stevenson Jr., kandidati presidencial demokrat në vitet 1952 dhe 1956,vdiq në moshën 65-vjeçare.

1997 – Tribunali i Hagës dënoi Dushan Tadiqin, serb i Bosnjës me 20 vjet burgim për dhunë mbi fqinjtë e tij myslimanë dhe kroatë në kuadër të një fushate vdekjeprurëse të terrorit dhe torturës.

2007 – Koreja Veriore i tha SHBA-së se e ka mbyllur reaktorin e saj bërthamor, disa orë pasi që një anije hyri në portin verikorean përplot me naftë.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Si sot e nje kohe...

Sa për të thënë por jo se i intereson njeriu:Si sot në vitin 1915 në Shkodër u vra nga pushtuesit malajzezë اerçiz Topulli.
Megjithatë kush është ky që të duhet ta kujtojmë ?
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
Titulli: Si sot e nje kohe...

Disa nga ngjarjet më të rëndësishme që kanë ndodhur në këtë datë në botë…

26 shtator 1877: Ditëlindja e Ugo Kerleti, neurolog italian.

26 shtator 1877: Vdes Herman Gynter Grasman, fizikant dhe matematikan gjerman.

26 shtator 1886: Ka lindur Arçibald Hill, fizikant anglez, u nderua me çmimin Nobel në fizikë më 1922.

26 shtator 1887: Ka lindur Antoni Moreno, aktor spanjoll

26 shtator 1888: Ditëlindja e T. S. Eliot, poet dhe gazetar amerikan, u nderua me çmimin Nobel në letërsi më 1948.

26 shtator 1897: Vjen në jetë Papa Pavli VI.

26 shtator 1902: Ndahet nga jeta Levi Straus, amerikan me origjinë hebre i lindur në Gjermani. Krijuesi i fabrikës së parë të prodhimit blue jeans.

26 shtator 1905: Fizikanti i ri Albert Ajnshtajn botoi teorinë e tij të relativitetit.

26 shtator 1907: Ditëlindja e Antoni Blant, anglez, historian arti dhe spiun në shërbim të sovjetikëve.

26 shtator 1934: U festua hyrja në det e anijes amerikane ndëroqeanike me avull, “Queen Mary” (“Mbretëresha Mari”).

26 shtator 1941: Personazhi Superman bëri debutin e tij kinematografik në filmin vizatimor me titull “Superman”.

26 shtator 1947: Vdes Hju Lofting, shkrimtar anglez i letërsisë për fëmijë.

26 shtator 1969: Bitëlls qarkulluan diskun e tyre “Abbey Road”.

26 shtator 1972: Vjen në jetë Shoun Stoukman, këngëtar amerikan i muzikës R&B, anëtar i grupit Boyz II Men.

26 shtator 1973: Ndërron jetë Ana Manjani, aktore italiane.

26 shtator 1976: Ka lindur Mikael Balak, futbollist gjerman.

26 shtator 1978: Ndahet nga jeta Mane Sigbahn, fizikant suedez, u nderua me çmimin Nobel në fizikë më 1924.

26 shtator 1983: Ditëlindja e Rikardo Kuaresma, futbollist portugez.

26 shtator 1991: Ka lindur Greta Koçi, këngëtare shqiptare.

26 shtator 1997: Një pjesë e tempullit të Shën Franciskos në Azisi u shkatërrua për shkak të tërmetit.

26 shtator 2000: Anija e pasagjerëve “Ekspres Samina” u mbyt në ujërat pranë ishullit të Paros (Greqi) duke shkaktuar vdekjen e 80 njerëzve.( alb-observer.)
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Si sot e nje kohe...

Më 9 dhjetor:

1892 -
Klubet futbollistike "Newcastle East End" dhe "Newcastle West End" u bashkuan në një ekip Newcastle United F.C.

1897 - Marguerite Durand temeloi gazetën ditore feministe La Fronde në Paris, Francë.

1922 - Gabriel Narutowicz u zgjodh presidenti i parë i Polonisë.

1953 - General Electric lajmëroi se të gjithë komunistët do të largohen nga puna.

1961 - Tanganyika pavarësohet nga Britania e Madhe.

1990 - Lech Wałęsa u bë presidenti i parë në Poloni i zgjedhur drejtpërdrejtë.

Festa dhe përvjetorë

Dita botërore kundër korrupsionit.
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Si sot e nje kohe...

Sot, 78 vjet me pare ka lindur Elvis Presley, i bukri dheut <3
Dhe 12 vjet me vone, lind David Bowie i cili feston 66 vjetorin sot :)


 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Si sot e nje kohe...

lol sot behen ne menyre zyrtare presidentat ne amerik :p

mund te kujtojme 2009 Barack Obama presidenti i pare me ngjyre ne shtetet e bashkuara :p
 

AjSi

...
Titulli: Si sot e nje kohe...

2 vjet kaluan nga 21 Janari ,ku u vrane 4 njerez ne protesten qe u zhvillua ne Tirane ..dhe normalisht ceshtja eshte ende e pazgjidhur
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Si sot e nje kohe...

Rita Levi Montalcini -22 Prill 1909

Isabella e Castilies (di Castiglia),vitin sja mbaj mend por dita kjo esht. (Shekulli XV)
 
Last edited:

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

23 prilli - Dita Boterore e Librit
Ideja e përkujtimit të Ditës Botërore të librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte një libër i dhurohej edhe një trëndafil.
Më 23 prill të vitit 1616 u nda nga kjo botë Servantesi, Shekspiri dhe Garcilaso de la Vega, i mbiquajtur Inca.

 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Si sot e nje kohe...

25 Prill 1945
Italia Fashiste e Mussolinit lirohet nga resistenza Naziste e Hitlerit.
Ne 5 ditet qe pasojn kete date shenohen vdekjet e te dyve.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

30 Prill...

Ngjarje:
1900 - Havajet u bënë pjesë e SHBA-ve.
1907 - Honolulu, Hawaii u bë qytet i pavarur
1910 - Beteja e Kaçanikut
1945 - LDB - Fuehrerbunker: Adolf Hitler dhe Eva Braun bënë vetëvrasje, një ditë pasi u martuan.
1993 - U paraqit World Wide Web në CERN.
1995 - Presidenti amerikan Bill Clinton u bë presidenti i parë amerikan i cili vizitoi Irlandën e Veriut.
2002 - Referendumi i mundëson politikanit pakistanez Pervez Musharraf të ushtrojë postin e presidentit edhe për pesë vite në vazhdim.

Lindje:
1946 - Carl XVI, mbret i Suedisë
1982 - Kerstin Dunst, aktore

Vdekje:
1632 - Zygmunt III, mbret i Polonisë dhe Suedisë (lindi më 1566)
1945 - Adolf Hitler, politikan gjerman, kryeministër fashist dhe udhëheqës i Gjermanisë fashiste (lindi më 1889)
1945 - Eva Braun, aktore gjermane, grua e Adolf Hitler (lindi më 1912)
1989 - Sergio Leone, regjisor, skenarist dhe prodhues filmash italian (Lindi në Romë më 3 Janar 1929)
2011 - Ernesto Sabato, shkrimtar argjentinas me prejardhje arbëreshe (lindi me 24 qershor, 19110).
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Si sot e nje kohe...

Sot 5 Maj
-Përkujtohet dita e Dëshmorëve të Atdheut, u vendos të jetë 5 Maji 1942, dita kur u vra nga fashistët, Qemal Stafa, i ri komunist aktivist i luftës Nacional اlirimtare.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

6 Maj

Ngjarje
1886 - Naim Frashëri, botoi poemën-himn për natyrën shqiptare Bagëti e Bujqësi.

Lindje
1405 - Gjergj Kastrioti, Skënderbeu, hero kombëtar shqiptarë
1856 - Sigmund Freud, babai i Psikoanalizës
1915 - Orson Welles, regjisor, aktor dhe autor amerikan
1941 – Ivica Osim, futbollist dhe trener kroato-boshnjak
1953 - Tony Blair, politikan britanez
1960 - Haqif Mulliqi, regjisor teatri shqiptarë
1961 - George Clooney, aktor, regjisor, autor filmi, producent filmi
1983 - Adrianne Palicki, aktore amerikane
1983 - Daniel Alves, futbollist brazilian
 
Top