• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Si sot e nje kohe...

Hartini

Well known member
Titulli: Si sot e nje kohe...

20 shkurt 1991 , para 19 vjetesh , me kujtohet sikur te ishte dje , turma pa tru dhe te pashpres , rrezuan bustin e Enver Hoxhes ne qener te Tiranes ,
e terhiqen zvarre rrugeve te Tiranes dhe e derguan ne qytetin e Studentit , ku filluan ta coptonin , dhe ku studentet ishin ne greve urie prej shume ditesh ,
per heqjen e emrit te universitetit Enver Hoxha . Busti u rrezua , Enveri u zhvarros ,por kjo nuk ndryshoj asgje ne gjendjen e kombit .
Gjithe keto veprime te turpshme dhe aspak nobel , duhet te na kene mallkuar si komb valle !!!! Ndoshta .
 

cat-woman

Une jam.....
Titulli: Si sot e nje kohe...

20 shkurt 1991 , para 19 vjetesh , me kujtohet sikur te ishte dje , turma pa tru dhe te pashpres , rrezuan bustin e Enver Hoxhes ne qener te Tiranes ,
e terhiqen zvarre rrugeve te Tiranes dhe e derguan ne qytetin e Studentit , ku filluan ta coptonin , dhe ku studentet ishin ne greve urie prej shume ditesh ,
per heqjen e emrit te universitetit Enver Hoxha . Busti u rrezua , Enveri u zhvarros ,por kjo nuk ndryshoj asgje ne gjendjen e kombit .
Gjithe keto veprime te turpshme dhe aspak nobel , duhet te na kene mallkuar si komb valle !!!! Ndoshta .

sa mire hartini qe te qenka kujtuar dhe ty.....une e pashe ne televizor se nuk e mbaja mend
 

cat-woman

Une jam.....
Titulli: Si sot e nje kohe...

sot me daten 20 shkurt iku nga jeta doktori ui madh qe zbuloj ne gjinekologji Test Pap doktori americn me origjine greke Jorgos Papanikolaou qe nga mbiemri i tij mori dhe emrin ky lloju testi
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Si sot e nje kohe...

24 shkurt-dita e 55 e kalendarit gregorian te shpallur nga papa Gregorio XIII ne vitin 1582...
è nje modifikim i kalendarit Giuliano qe ishte ne ligj,para Gregorianit..
ky kalendar è i bazuar ne ciklin e stineve;);)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Si sot e nje kohe...

4 Mars 1678

Si sot para 332 vjetesh lindi nje kompozitor i madh, Antonio Vivaldi qe i fali botes aq shume emocione me muziken e tij. Koncerti i tij i famshem dhe i pavdekshem i luajtur ne violine "The four seasons" (4 stinet), i pavdekshem.
sa i bukur eshte bere google sot:)
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Si sot e nje kohe...

25 mars 325--keshilli i niceas(qytet antik i turqise)sposton daten tradizionale te fillimit te pranveres nga 25 marsi ne 21 mars:):)
 

cat-woman

Une jam.....
Titulli: Si sot e nje kohe...

sot 25 mars 1821 greku beri nje kryengritje per te hequr qafe turkun.....por fatkeqesisht akoma ketu afer e ka hyn e del si te doje :lexim:
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Si sot e nje kohe...

25 mars--dita boterore e rinise:):)
sot rinia e mbare botes fesoti 25 vjetorin ne sheshin e sh,Pjetrit ku u xshendeten nga Papa Benedikti XVI
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

Ne 26 mars te 1942 jane deportuar femrat e para ne Auschwitz poloni
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

27 Mars

1513 - Juan Ponce de Leon gjen Floriden.
1998 - Administrata e Ushqimit dhe Droges aprovon Viagren.
2009 - Obama dergon edhe 4000 trupa te tjere kundra terrorrizmit ne Pakistan dhe Afganistan.
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Si sot e nje kohe...

si sot ne 27/03/1985 cyber ka 90 dite qe ka lindur:D:D

p.s u bene plot 3 muaj:D:D Gezuar!!!
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si sot e nje kohe...

30 Mars

2002 - Vdes nena Mreteresh Elizabet ne moshen 101 vjecare.
1822 - Florida quhet territor i US-es :)))
1987 - Van Gogh shet "Sunflowers" ("Lule dielli") per $39.7 milion.

 
Top