• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si ndikon vonesa e paraqitjes së ciklit menstrual në jetëgjatësi?


Periudha e vonshme e pubertetit është paksa e sikletshme për femrat kur në të njejtën kohë shohin moshataret e tyre duke filluar blerjet për sytjena si dhe tregimin e përvojave për ciklin e tyre menstrual… Nsërsa ju jeni thjeshtë qëndroni nga anash pa pasur njohurinë se si duhet ta trajtoni vetë gjatë kësaj periudhe. Por, sipas një studimi të ri, ka një përparësi shumë të madhe për ciklin e vonshëm – veçanërisht pas moshës 12 vjeçare ose më vonë.

Një studim i ri nga hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë, në shkollën e mjekësisë në San Diego, ka përcjellur 16,000 femra mbi moshën 21 vjeçe dhe ka gjetur se femrat që kanë cikël të vonuar menstrual pas moshës 12 vjeçare ose më vonë dhe ballafaqohesn me menopauzën në të pesëdhjetat ose edhe më vonë, kanë më shumë gjasa për të jetuar më gjatë, supozohet deri në të nëntëdhjetat.

Për më tepër: femrat që kanë pjekuri të vonshme, gjithashtu kanë gjasa më të vogla të preken nga çështje të caktuara shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet koronare të zemrës dhe diabetit. Këto kanë më pak gajsa të jenë edhe duhanpirëse.Hulumtuesit janë ende në kërkim për enigmën e ciklit të vonuar i cili bën ndryshim në shëndetin tuaj.

Sigurisht, menstruacionet e juaja nuk janë i vetmi faktor që mund të përcaktojë jetëgjatësinë tuaj, kështuqë edhepse mund të keni cikël të hershëm, mos u shqetësoni. Nëse jeni të shëndetshëm, poashtu edhe ju mund t’i arrini vitet e nëntëdhjeta! navigo.al
 
Top