• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Si ndikon duhanpirja te koronavirusi dhe a e vret rakia? Ja si përgjigjet eksperti

1584799759774.png


Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero u është përgjigjur disa pyetjeve të bëra nga publiku, gjatë mbrëmjes së sotme në emisionin “Open” në lidhje me koronavirusin.

Njëra nga pyetjet ishte:

Në qoftë se pi duhan, a jam më i rriskuar?
-Faktet janë kokëforte në Kinë. Janë 76% e të prekurve meshkuj, të cilët shumica pinë duhan. Duhani është faktor i rëndësishëm në komplikim e sëmundjes.

Një tjetër pyetje ishte:

A është dezinfektues i mirë rakia?
-Unë do të këshilloja alkoolin xhel, apo alkoolin dezinfektues në farmaci. Kjo sepse alkooli i farmacisë ka një forcë prej 60% dhe nuk e lë virusin të zhvillohet, ose e mund për pak minuta. Pas kësaj të lani duart me ujë dhe sapun.


Gazeta Mapo
 

Comments

Aman se kjo puna e rakise eshte budallallik shqiposh. Rakija as gripin normal se mund, per momentin ndihesh si me mire e diten tjeter je mo keq. lol
 
Duhani eshte gje e keqe .
Nomalisht qe ndihmon per keq nese personi preket nga virusi,athu duhani tek rruget e frymarrjes ka strofullen.
 
Na mort te keqen ne corona, pa ardh vet ky doktori personalisht me ma thon, nuk kena nermen me e lon ! 😛
 
Rakia eshte e mire per ferkim/masazh, efekt tjeter benefik ska.
Duhani pervec se ben mushkrijnte e me te dobet nuk vret as nje mize :p

Ps: kam nja 3 L raki rushi shqiptar, nqs do njeri se skam ce bej lol
 
Gjyshi im thoshte gjithmone qe nje gllenke raki i vret mikrobet. 86 vjec shkoi vete, asnjehere ne spital. Gjyshja po ashtu. Tani gje te vertetuar s'kemi por populli i ka pas nxjerr nga eksperienca ca mesime.
 
Top