Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Po smund tja kerkosh mi zemra. Lumturia eshte recioroke. Nuk mund te pretendosh vetem te burri per te qene e lumtur.

Ledushe e kuptove gabim postimin tim.
nuk Thash ti kerkojme mehkujve Dicka se Po erdhi puna aty i them ik pilu...pa e kthy koken hic pas .

E kisha ne kuptimin qe nese vendos te kesh dike ne krah e ben sepse Eshte ligj i natyres qoft dashuri (thjeshte i/e dashur ) , te fejuar, bashkejetues Apo te Martuar, gay Apo lesbienne nuk ka rendesi e ben sepse e ndjen dhe minimumi Eshte te japesh e marresh dashuri pa limite , pa kushte , pa interes!

Un kur shoh mamin tim qe pas vdekjes se babait ka ngel si jetime edhe pse e rrethuar me dashuri mendoj qe presenca e personit qe i ke fal zemren ka shume rendesi ne jeté dhe nje xhest sado i vogel i tij te dhuron lumturine e gjithe botes .

ka dhe raste si ky i kesaj anetares qe u rregjistrua sot qe vuante psikologjikisht etc
Kta pershembull do doja mos ekzistonin ..
 

Lucifer

__/\______
Po ca makthi o Luci, harrove qe ne femrat jemi brinja juaj jemi krijuar per te mos u merzitur ju.

Pra qe ne zanafille mbrapsh koncepti.
Ha shume diskutim dhe kjo....me shume do thoja qe jeni krijuar per te qene krahu jone i djathte dhe pika me e forte mbeshtetese,pa te cilen sdo ekzistonim.
 

jana80

Super Moderator
@jana80 mund te kisha lexuar nje flete nga jeta e prinderve te mi .
Dhe te mendosh cfare kane kaluar..sa trysni dhe travaje kane pas gjate jetes.
Mendoj cfare ka ndodhi me brezat me pas.. me shume para .. me shume kohe e Luxus pur me pak empati ose fare .
Pra nuk di dhe skam shpjegim se cka ndodh por eshte e rradhe te gjesh kete respekt dhe perkushtim tek brezat tane..une psh jam ber 18 vjec dhe kurr sw kam degjuar tim ate te ngrej zerin ndaj nenes time .. e kunderta pervoja ime..edhe pse u mundova ti ndjek apo ti kem Model..
Pra eshte ceshtje fati por dhe shume vlera kane humbur..
Eh moj enderra e bukur nuk kan faj te tjeret jo, fajn e kemi ne qe skemi durimin e nenave tona,e the shume mire luxi.. pra ne duam dashurin e atyre qe kishin pak pasuri por shume altruizem e perkushtim ,kemi edhe shume kerkesa e jemi te pakenaqur se sjemi si ca qe skemi sa kane ca,qe nuk arrijme cfar arrine ca... sepse paragonojme e pretendojme..
Une e di qe sdi te dua me janen ndaj skam si te dua apo te pranoj nje te gjinise tjeter ..
 

Endrra

VIP
Eh moj enderra e bukur nuk kan faj te tjeret jo, fajn e kemi ne qe skemi durimin e nenave tona,e the shume mire luxi.. pra ne duam dashurin e atyre qe kishin pak pasuri por shume altruizem e perkushtim ,kemi edhe shume kerkesa e jemi te pakenaqur se sjemi si ca qe skemi sa kane ca,qe nuk arrijme cfar arrine ca... sepse paragonojme e pretendojme..
Une e di qe sdi te dua me janen ndaj skam si te dua apo te pranoj nje te gjinise tjeter ..
Me duhet te te kundeeshtoj .. me sa kam ven re une .. meshkujt nuk kane respektin e duhur per grate e tyre..ne Retrospektive..ate cka ka ber im ate per nenen time ..kurre ne bote eshte ne gjendje te beje nje mashkull sot.
Pra jep pa merr ..dhe keshtu u rritem ..edhe pse 50 vjet ne mes brezave..nuk kane te njejten lidhje ..respekt apo empati ...e kunderta tek grate.
 

jana80

Super Moderator
Me duhet te te kundeeshtoj .. me sa kam ven re une .. meshkujt nuk kane respektin e duhur per grate e tyre..ne Retrospektive..ate cka ka ber im ate per nenen time ..kurre ne bote eshte ne gjendje te beje nje mashkull sot.
Pra jep pa merr ..dhe keshtu u rritem ..edhe pse 50 vjet ne mes brezave..nuk kane te njejten lidhje ..respekt apo empati ...e kunderta tek grate.
Une shoh calimin pikerisht ne ate reciproke ... pse mos te japim pa pritur asgje e te pkten jo cduam ne te na japin por te pranojme, te mjaftohemi me ate cfare ato kane mundesi te na dhurojne???
 

Endrra

VIP
Une shoh calimin pikerisht ne ate reciproke ... pse mos te japim pa pritur asgje e te pkten jo cduam ne te na japin por te pranojme, te mjaftohemi me ate cfare ato kane mundesi te na dhurojne???
Sepse pikerisht asgje nuk Funktionen keshtu ne bote ... nuk behet fjale per gjera Material por per respekt, dashuri dhe perkujdesje .
Kure nje lidhje qofte ajo miqesore apo dhe priinderore e jo me ne cift nese mungojne keto cilesi eshte e destinuar te thahet te vritet . Kalon ne abuzim pranimi .
E pame mbreme tek ajo vajza kosovare qe kish shkruar ate letren.
Po me cudit vertet , si njeri qe respekton veten e per kete ke fituar respektin tim .
Uroj mos ta meshirosh ne praktike keto qe shkrua por vetem ne teori .
 

jana80

Super Moderator
Sepse pikerisht asgje nuk Funktionen keshtu ne bote ... nuk behet fjale per gjera Material por per respekt, dashuri dhe perkujdesje .
Kure nje lidhje qofte ajo miqesore apo dhe priinderore e jo me ne cift nese mungojne keto cilesi eshte e destinuar te thahet te vritet . Kalon ne abuzim pranimi .
E pame mbreme tek ajo vajza kosovare qe kish shkruar ate letren.
Po me cudit vertet , si njeri qe respekton veten e per kete ke fituar respektin tim .
Uroj mos ta meshirosh ne praktike keto qe shkrua por vetem ne teori .
Jo jo nuk ka lidhje ...
Respekti fitohet nuk te falet nga askush, edhe ne ate letren ishte nje fraz ku ajo thoshte nuk shkojme gjithmone keq, ne fund pse i kishte bere dy femije?!
Une jam e binur per cfare shkruaj gjithcka ne jete ka nje cmim problemi eshte se ne duam te na falin gjithcka dhe gjithmone dhe mbase harrojme te themi edhe flm per cfare na kane dhene ...mbase nuk dime as te i bejme te kuptojne cfar na pelqen e cfare jo ..mbase be duam henen e yjet sna mbushin syrin... mbase pasi te marrim henen duam edhe diellin por harrojme tju japim qiellin...
Une jam e bindur qe faj ne rastin e letres eshte i dyanshem por edhe ne cdo problem tjeter.
Brezi yne eshte bere sh egoist, kemi shume me shume stress se brezat e tjere se jemi te bombarduar 360 grade nga konkurrenca dhe nga stili i jetes, e kur nuk i ndan copezat punen me familjen,familjen e lindjes me familjen, shoqerine me familjen .. behet nje mix gjithckaje qe rendon cdo dite.
Jeta ne cift eshte si nje liber qebkur nis ta shkruadh duhet cdo dite te nderrosh faqe e mundesisht te besh te mundur qe mos te presesh fundin perrallore por cdo faqe te jete fund perralle ...
 

Endrra

VIP
Jo jo nuk ka lidhje ...
Respekti fitohet nuk te falet nga askush, edhe ne ate letren ishte nje fraz ku ajo thoshte nuk shkojme gjithmone keq, ne fund pse i kishte bere dy femije?!
Une jam e binur per cfare shkruaj gjithcka ne jete ka nje cmim problemi eshte se ne duam te na falin gjithcka dhe gjithmone dhe mbase harrojme te themi edhe flm per cfare na kane dhene ...mbase nuk dime as te i bejme te kuptojne cfar na pelqen e cfare jo ..mbase be duam henen e yjet sna mbushin syrin... mbase pasi te marrim henen duam edhe diellin por harrojme tju japim qiellin...
Une jam e bindur qe faj ne rastin e letres eshte i dyanshem por edhe ne cdo problem tjeter.
Brezi yne eshte bere sh egoist, kemi shume me shume stress se brezat e tjere se jemi te bombarduar 360 grade nga konkurrenca dhe nga stili i jetes, e kur nuk i ndan copezat punen me familjen,familjen e lindjes me familjen, shoqerine me familjen .. behet nje mix gjithckaje qe rendon cdo dite.
Jeta ne cift eshte si nje liber qebkur nis ta shkruadh duhet cdo dite te nderrosh faqe e mundesisht te besh te mundur qe mos te presesh fundin perrallore por cdo faqe te jete fund perralle ...
Personalisht e kam theksuar e ke fituar respektin ..
Pra respekti per vete impunon respekt tek te tjeret ..
E nese ti detyrohesh te humbesh respektin per vete .. sepse ashtu do burri apo zakoni , ather cfare ngeli nga ty ? .. cfare shembulli je ti si prind kur duhet te mos kesh respekt pet vete . Pra te durosh se keshtu esht me mire ?
Kane ber dy a tre femije dhe cfare pastaj ?
Femijet dy Minute pune jane .. te behesh dhe te jesh prind eshte kaq shume ndryshim .
Askush nuk pret perralla nga nje martese e me pak nga shqiptaret .. historokisht grate shqiptare kane punuar fort dhe attributet ja kane len burrave .
Une them nga raste reale jo hamendsime .. qe sot ska respekt dhe pike .. konkuron burri me gruan e sdi ku e ka vendin . Se len gruan as te jet grua .
As me kanun e as me ligj sjane meshkujt e sotem.
E meqe bota ku jetojme eshte maskiliste .. natyrisht femrat deformojn virtytet dhe idealet e tyre .
Ndaj pershkrimi i perralles me mbret me duket abstrakt .. ne boten ku jetojm .. as ka perralla e as princer.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ne na ben te lumtur fakti kur plotesoni cdo gje qe ne kerkojme. ?‍♀️
 

Endrra

VIP
.
.
Nqs, nuk është per gruan e tijë dhe fam., çe do - nuk është as për komshijn. Burë kotit do e quaja ?
Po pra po ju duket vetja te mire sw degjojne fjale plakash .. a thu se Plakat aso kohe i kane njoft burrat ... vetem nese ka qen plake qeflie ja di dhe muhabetin .. e ka dasht per vete hajt shnet
 
Top