Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?

Lauri

Anunnak
Si i përgjigjet Zhan Zhak Ruso pyetjes: Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?

Si i përgjigjet Zhan Zhak Ruso pyetjes: Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?
Një ditë një vajzë e re, i bëri këtë pyetje filozofin e madh, Zhan Zhak Ruso:
– Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?
Autori i “Kontratës shoqërore” nuk foli, mori një fletë të bardhë dhe shkroi:
“Bukuria= 0; aftësia për amvisë = 0; edukata, kultura, pasuria= 0; zemërmirësia = 1”.
Zonjusha e lexoi dhe u habit.
– Po, a flisni seriozisht, ju lutem? – thirri ajo.
– Në të vërtetë, – u përgjigj filozofi, – kur një femër nuk ka tjetër veç zemrës së mirë ajo vlen një pikë.
Kur është dhe e hirshme dhe e pasur, vlen plus një zero, që është baraz me dhjetë dhe në qoftë se ka edhe të dhëna të tjera, vlera e saj shkon në njëqind dhe njëmijë. Por pa cilësitë e shpirtit të gjitha të tjerat nuk kanë asnjë rëndësi.
Sadiun e burgosën turqit, e bënë skllav, pastaj e detyruan, të punonte si argat. Ky e pëlqeu si njeri dhe i dha të bijën për grua. Po e shoqja e Sadiut ishte një grua e ashpër, e fortë dhe prepotente. Pas një grindjeje midis dy bashkëshortëve gruaja i tha Sadiut:
– Nuk të kujtohet që babai im të bleu për dhjetë xekine? Dhe Sadiu iu përgjigj:
– Është e vërtetë, po pastaj më shiti prapë për njëqind!
Dhe në qoftë se në fillim isha skllav i një burri, tashti jam skllav i një gruaje.


Zhan Zhak Ruso (Jean-Jacques Rousseau) -28 qershor 1712 – 2 korrik 1778-, mendimtar e shkrimtar i famshëm frëng
A_ Vataj
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Duke mos ja prish asnjher terezin😝...

Kam degju nje here nje cift ,qe kishin vite se bashku..dhe tani ju drejtu gazetari.si ka mundesi te jesh cdo here i hareshem dhe plot optimizem me gruan?vetem duke ja ber rrafsh .edhe ateher kur gruaja gabon! ti duhet me then; mir e ke🤣🤣
 

Lauri

Anunnak
Ekzistonte kjo pyetje për lumturinë e grave në kohën e Salomon_it ??
Kishte 700 gra të martuara dhe 300 konkubine. 🤔🤕
Pa dyshim që ata ishin të gjitha të lumtura. Ju mjaftonte që kishin shancin të bënin pjesë sadopak në lumturinë e një burri. 😜
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ekzistonte kjo pyetje për lumturinë e grave në kohën e Salomon_it ??
Kushte 700 gra të martuara dhe 300 konkubine. 🤔🤕
Pa dyshim që ata ishin të gjitha të lumtura. Ju mjaftonte që kishin shancin të bënin pjesë sadopak në lumturinë e një burri. 😜
Dmth nje femer ( person) te jete e lumtur
Sduhet te jete vete vete e lumtur...por ta prese nga nje mashkull...?

😆
 

Lauri

Anunnak
Dmth nje femer ( person) te jete e lumtur
Sduhet te jete vete vete e lumtur...por ta prese nga nje mashkull...?

😆
Edhe kushëriri im është në të njëjtën dilemë 🤔
 

SunFIower

Don’t touch!
Une sdi formula lumturie 😋
Por me komplimenta nuk kursehem, e si mund t'kursehesh me nje femer qe shpenzon para pasqyres 1 ore qe t'behet e bukur vetem per ty 😊
Per disa meshkuj te zbukurohesh apo te kalosh kohe para pasqyres esht humbje kohe dhe aspak terheqese saqe bukurine dhe tiparet e partneres i quajne “suvatim”
 

Lauri

Anunnak
Po un sthash ti boj dush .deri te thembrat nuk shkon as syri as Dora me lart.Na mu thaft 😂😂😂😂😂😂😂😂
E morem vesh deri ku arrin ti për lumturinë tonë.🤔
Ty mos tu thaftë kurr ishalla 🤣
 
Top