• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si matet Probabiliteti i Falimentimit të Kombeve

Bilderberg

Anëtar i riLista e mëposhtme e 17 korrikut 2009 tregon probabilitetin e dështimit ose falimentimit te një kampioni prej 42 vendeve në bazë të çmimit të kontratave CDS qe tregtohen në tregjet financiare ndërkombëtare.

CDS jane në thelb kontrata sigurimesh që mbrojnë kundër dështimit/falimentimit nje debitor.

Sa me e mundshme eshte që një huamarrës dështon, aq me i larte eshte edhe çmim i sigurimit CDS.Cfare jane CDS: Credit default swap - Wikipedia, the free encyclopedia


Shteti –Cmimi- CDS
1 Letonia 693
2 Islanda 629
3 Dubai 560
4 Kazakistan 472
5 Lituania 457
6 Rusia 352
7 Bullgaria 350
8 Libani 347
9 Hungaria 331
10 Estonia 286
11 Kroacia 285
12 Abu Dhabi 225
13 Meksika 222
14 Sud Africa 209
15 Irlanda 180
16 Korea e Jugut 179
17 Brazil 171
18 Polonia 165
19 Greqia 139
20 Republika Ceke 111
21 Kili 110
22 Tailandia 105
23 Malezia 101
24 Austria 93
25 Italia 88
26 Spanjaa 81
27 Kina 80
28 Sllovakia 80
29 Zelanda e Re 79
30 Hong Kong 73
31 Britania 73
32 Portugalia 67
33 Australia 57
34 Zvicera 56
35 Suedia 55
36 Japonia 54
37 Belgjik 51
38 Holanda 40
39 Franca 35
40 Gjermania 33
41 Finlanda 32
42 Norvegjia 28
 
Top