• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si Krijohen dhe vdesin Uraganet

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる

1. Rreth Uraganeve:
Uragani eshte stuhi e fuqishme me diameter prej qindra milje ne diameter. Uraganet kane 2 pjese: Pjesa e pare eshte "Syri", e cila eshte zone e ne qender te uraganit dhe shume e qete. Kjo pjese eshte afersisht 20 milje ne diameter dhe ka shume pa re. Pjesa e dyte e uraganit eshte "Muri i reve" qe rrethon "Syrin e qete". Ky eshte vendi ku jane erat me te forta te uraganit dhe ku shiu i rende fillon.

2. Si Formoen Uraganet:
Uraganet formoen ne zona te ngrota(tropicale) mbi temperature oqeani te nxhete (80F ose 27C). Uraganet formoen nga Qershori deri ne Nentore (Sezoni i uraganeve). Keto stuhi te fuqishme jane te funizuar nga energjia e nxehte qe leshoet kur avull uji trrashet/ngjeshet (qe kthehet nga likuid uji ne shi).

2B. Uraganet Duan 4 Kondicione qe te Formoen:
# Presioni i ulet i ajrit
# Temperatura te nxehta
# Ajer oqeani i lagur/laget
# Erera tropicale (afer ekuatorit).

2C. Uragani shkon ne shume faza kur krijoet:
*Fillon si dallge tropikale qe gjithnje ecen ne zone Perendim me presion te ulet ajeri.
*Kur ajeri i lagur i nxehte mbi oqean rritet ne zone me ajer me presion te ulet, ajeri i ftot nga siper e zevendeson. Kjo prodhon erera shum te forta, shirera te renda, dhe re te zeza/re stuhie qe quhet Trazi/Rremuje Tropikale.
*Kur presioni i ajerit bie, dhe kur ka erera qe mbeten mbi 37+ milje ne ore, kjo quhet Depresioni Tropikal.
*Kur erera ciklone(cyclone/cyclonic) mbajn shpejtesit 40 deri 75 milje ne ore, kjo quhet Stuhi Tropikale.
*Stuhia behet Uragane, kur erat qendrojne mbi 75 milje ne ore.

3. Fundi i Uraganit:
Kur uragani udheton mbi toke ose ujera te ftota, energjia e saj (Uji i nxehte) bodesoet/mbaron dhe stuhia vdes ne fund.

Foto 1 (Hurricane Begins).....Filli/formimi i uraganit, ngjyrat e kuqe jan shyri, era te forta, jeshile pak te forta, dhe blu te qeta.
Foto2 (Hurricane Eye).....Pamje nga uragan dhe "syri ne mes" (vendi me i qet) dhe anash "Muri erave" (Zona me era te forta).
Foto3 (Hurricane Zone)....Zona/Harta ku krijoen uraganet. *Stuhia ne (Juge te hartes) me vrime te bardhe ne mes eshte Stuhi Tropikale qe me vone behet Uragane (Veri te hartes).

Mare nga enchantedlearning.com

Si Krijoen & Vdesin Uraganet
attachment.gif
attachment.jpg attachment.gif


............................................................................................................................................................................................................................
Pse ishte Uragani Katrina kaq e forte?
Sipas shkencetarve faji qe i viet eshte "Global Warming" dhe tashti po e tregon efektin e saj. Thuet qe ne shekullin e ardhshme uraganet do jen "Super Intensive" qe do jen dhe 3 here me te fuqishme nga Katrina.

Ritja e nivele te gasrave ne atmosfere po ngron temepraturat ne bote, duke pare Evropen ket vere qe arriti rekorde per nxetesine kur dhe 30,000 njerez vdiqen nga nxetesia(faktori i nxetesis).

Thuet qe Uragani Katrina ishte kaq e fuqishme nga "Global Warming" qe sa kohe kalon aq me shum nxehen ujerat (fuqia qe mer uragani) aq me shume te fuqishme do jen uraganet ne te ardhme dhe Katrina ishte vetem nje paraprak nga ato qe priten per 50 vjet ne qoftese ngrohja globale vazhdon.
 
Top