Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
"Lirine nuk ja u solla une, ate e gjeta ne mes tuaj!"
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Ne jemi nje popull i lire dhe emrin e kemi te tille
ILIRE
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

me ate shprehje eroi yne kombetar nenkuptonte se populli ishte liria e tij dhe se populli e frymezoi te bente gjerat per te cilat u be i famshem :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Kjo eshte nje shpreje qe perdoret ne kuadrin politik. Qe meriten e lirise ja le popullit, mases se gjere.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Besoj se shpjegon gjendjen shpirterore te shqipetareve qe kane rezultuar "te lire" duke mos u nenshtruar, duke qene ndryshe nga fqinjet, duke qene Shqipetar. Deshira e shqipetareve per liri dhe perpjekjet e tyre per ta arritur ate nuk jane rezultat i Gjergj Kastriotit, por i mbare popullit shqipetare. Ne kete ai thjeshte tregon qe do te jete nje prijes i idealeve te tyre dhe jo te tijat personale.

Manej ku i dihet noshta ka patur ndonje vajze aty me kete emer :D
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

I futi i mashtrrim skenderbeu atehere me i dhon kurajo popullit..
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Ko thenie tregon dijet e larta te Gjergjit ne fushen e filozofise.Mes kam lexu une i thjeshti Gjergji dinte nja 6 gjuhe(Greiqsht,Italisht,Serbisht,Greqisht,Turqisht,Arabisht).Prandaj ngaterohen keta te pamoraltet qe here duan ta bejne serb,here grek here .Gjuha e tij native ishte gjuha Shqipe.Mashtruesit si ky qe harrova emrin,a e kujtova Klosi abuzojne me dijet e shqiptareve.Ne perkthimin e shmidit dhe ne vete shkrimet e shmidit nuk thuhet qe libri i muzakes eshte ne italisht.Kjo sepse origjinali i tij i shkruajtur ne latinisht ka humbur....Dhe dihet se kur mund te jete shkruajt ne italisht,nga kush eshte shkruajt ne Italisht..Mbi bazen e ketij Libri bazon Hipotezen e tij Shmidi qe Klosi e ka shume per zmer..Na lodhen keta te shiturit per nji b...greko-serbe.
Pasardhesit e Ilirive u duket sot ne balle qe jo e adhurojne Lirine por e kane busull te jetes se tyre.
 

Зngjεll

___________
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Eshte nje shprehje qe ne thellesine e saj rrjedhin shume e shume kuptime .

Mergimi - Ne dhe te huaj arriti te kuptonte sesa shume ndiente mall per vendin e tij , per trojet e tija , ne dhe te huaj arriti te kuptonte sesa shume populli i tij dhimbte nga sundimi turk . Mergimi te jep dashuri me shume per vendin tend sesa te jesh ne vendin tend

Populli - Babai i tij , njerezit e thjeshte , femijet , nenat dhe femrat qe rrinin te ngujosura nga ky pushtim . Jane forca me e madhe e Shqiperise dhe gjithe ato fitore ia kushtoi vetem pupullit te tij , popullit tone . Prandaj te gjithe e kane patur zili dhe kane tentuar ta vrisnin sepse ai kishte forcen me te madhe ne bote , jo ushtrine si e kishin vendet e tjera jo , ai kishte popullin anembane pas tij

Liria - Nuk ka fjale te perdhkruhet prandaj dhe ai e pershkroi vetem ne nje varg te thjeshte e domethenes " Lirine nuk ua solla une , ate e gjeta mes jush " .
 

eda sweety

sweety
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Mos ndoshta e ka ngaterruar me ndonje gje tjeter!!!!!! kush e di cka pas ne mendje ne ato momente.Mopo qe do ta gjej do ta gjej...po pse te mundohem!-bej shaka se kaam shume respekt per figuren e tij.
 

sensuu

sweet
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

po ka qene diplomat i madh
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Ne jemi nje popull i lire dhe emrin e kemi te tille
ILIRE

--------------------------------------------------------------------
ti je Epirote ske lidhje me ilirine fare,

iliria pershkruhet nga durresi ne dalmaci,
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

"Lirine nuk ja u solla une, ate e gjeta ne mes tuaj!"

------------------------------------------------------------------
ka desh te thote se pa ju une nuk luftoj dot.

ja te bashkuar jemi me te forte ,


mos harroni se skenderbeu ne fillim ka masakruar gjith popullsine shqiptare ne fshatrat e krujes qe ishte kthyer ne fene myslimane atehere kur u kthye nga turqia.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

--------------------------------------------------------------------
ti je Epirote ske lidhje me ilirine fare,

iliria pershkruhet nga durresi ne dalmaci,

mblidh o mendjen mblidhe se qenke cope fare ma mer mendja ske dale ndonjehere nga fashati ku jeton ose ne histori gjografi e kaloje me ndonje menyre si nxenset me Pangon se di mos te ka dhene gje mesim ty
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

mblidh o mendjen mblidhe se qenke cope fare ma mer mendja ske dale ndonjehere nga fashati ku jeton ose ne histori gjografi e kaloje me ndonje menyre si nxenset me Pangon se di mos te ka dhene gje mesim ty

------------------------------------------------------------------
po mire shpjegoje pak harten e ilirise ti ?

------------------------------------------------------------------
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Dashuria per liri egzistonte por mungonte nje udheheqes i zoti qe ta kthente dashurine e fjaleve ne dashurine e veprimit.
 

loyalx

Muslim
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

I ka munguar nje organizator, prijes dhe strateg per t'i udhehequr. Si ashtu edhe sot e kesaj dite mendoj se i mungon popullit shqiptar nje burr shteti.
Populli shqiptare ka qene forca e gjalle per lirine e vendit, vet Skenderbeu ka thene lirinë mund ta kishit fituar me trimërinë tuaj nuk i mungojnë burrat, po ju pëlqeu ta prisni nga dora e ime, ndonëse vonë, se kështu ndofta desh vet i madhi Zot.
Më prittë me aq dashuri dhe gëzim, më sualltë aq shërbime të çmuara e pa numër, sa më bëtë më tepër ju robin tuaj sesa unë të lirë ju.
Këtë mbretëri, këtë qytet nuk jua dhashë unë, po ju gjeta t'armatosur, lirinë e kishit kudo, në krahërore, në ballë, në shpata e në ushtat; si gardjan besnikë t'emëruar prej tim eti, ja ma vutë mbi krye këtë kunorë, ju ma dhatë në dorë këtë shpatë, ju më bëtë zot të kësaj mbretërije, të cilën ma ruajtët me aq besë, me aqë kujdes, me aq mundime. Shpjermëni tani, me ndihmën e Perëndisë, që ta çlirojmë tërë Shqipërinë.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

"Lirine nuk ja u solla une, ate e gjeta ne mes tuaj!"

Donte te thoshte ate qe ka thene. Nuk e ben lirine nje person i vetem, lirine e donim te gjithe, e sollem te gjithe. Mjafton te duhemi, te jemi bashke ne kauzen tone te drejte dhe te pamohueshme dhe gjithcka mund ta arrijme.
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Donte te thoshte ate qe ka thene. Nuk e ben lirine nje person i vetem, lirine e donim te gjithe, e sollem te gjithe. Mjafton te duhemi, te jemi bashke ne kauzen tone te drejte dhe te pamohueshme dhe gjithcka mund ta arrijme.

hahahahhahaha tamam!!! :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

"Lirine nuk ja u solla une, ate e gjeta ne mes tuaj!"

Deshiren per liri qe kemi pasur tere jeten....per te qene popull i lire dhe i pavarur.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

E dashur, me je apasionuar shume pas familjes Kastrioti ti....:p

E paska shkruar Nostra mendimin tim, s'kam pse e perforcoj une.
Do shtoja qe e ADHUROJ figuren e Gjergj Kastriotit dhe mendoj qe ka qene shuuuuuume inteligjent.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

E dashur, me je apasionuar shume pas familjes Kastrioti ti....:p
.

Sa e keqe......
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Po pati thene ashtu ,
ka thene per te vene ne dukje faktin se lirine e fituam se bashku ,
dhe kontributi i gjithsecilit nga ju ka qene i nevojshem ,
qe secili te ndjehet i domosdoshem , aktor i betejes se fitores ,
po aq sa dhe prijsi vete ,
si te thuash ,ne njefare menyre ka dashur te shkrihej me masat ,
ashtu si çdo prijs dhe udheheqes , biles dhe Enveri kishte nje sllogan te ngjashem
Gju me gju me popullin . Ju kujtohet?
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Po pati thene ashtu ,
ka thene per te vene ne dukje faktin se lirine e fituam se bashku ,
dhe kontributi i gjithsecilit nga ju ka qene i nevojshem ,
qe secili te ndjehet i domosdoshem , aktor i betejes se fitores ,
po aq sa dhe prijsi vete ,
si te thuash ,ne njefare menyre ka dashur te shkrihej me masat ,
ashtu si çdo prijs dhe udheheqes , biles dhe Enveri kishte nje sllogan te ngjashem
Gju me gju me popullin . Ju kujtohet?

po po na kujtohet , po valle c'deshen te thonin me " nuk ish shpata e Skenderbeut , por Shpata " :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

po po na kujtohet , po valle c'deshen te thonin me " nuk ish shpata e Skenderbeut , por Shpata " :p

Aha , ky eshte muhabet tjeter ,
ate nuk ua ka thene shqiptareve
por armiqeve per ta futur me shume tmerrin.
Kete e ka thene pas nje dueli qe e kishte fituar per tre sekonda
duke ngulur shpaten e tij ne zemren e kundershtarit.
Disa tifoz te armikut duke pare skenen thane ;
uuuuuu ç'fare shpate!!!!!
Dhe Gjergji , duke treguar muskujt e krahu ua ktheu ,

NUK ESHTE SHPATA , POR KRAHU ,
kush te doje te beje del me mua ,
je ta marri shpaten time dhe ta shohim
ne eshte shpata , apo krahu.
Te jesh e bindur qe nuk e ka pase per mburrje ,
thjesht per te treguar ralitetin.
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

BRICIOLO... shpirt .... ke pa filmin ""Skenderbeu "" te kinostudios ""Shqiperia e Re"" keto dite ...apo si eshte kjo pune me ty ????....hahahaha...

ps... mos me bej te qesh mi .... ejjjj....
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Tashi, sa per sqarim...Tema eshte hapur ne date 14 dhjetor, jo ne date 8 mars, keshtuqe mos i krijoni bindje e dyshime te gabuara vehtes...:D

Une s'kam asnje lidhje me Gjergj Kastriotin, Bianca, ai ka lene "shendene" vite mepare...dhe pasaradhesit nga pas!:cheer:

Une thjesht bera nje pyetje te thjeshte per te pare se cfare mendojne shqiptaret rreth kesaj shprehje te thene nga AI...
Me ate rast nxjerr ne pah dhe konkluzione personale te tjera.:po:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Si e shpjegoni shprehjen e Gjergj Kastriotit....?

Mendoj se ai e ka njohur mjafte mire popullin e tij. Ne si popull pa marre parasysh tragjedite neper te cilat kemi kaluar, lirine e kemi pasur te ngulitur gjithmon ne shpirt dhe per te kemi sakrifikuar me te shtrenjten. Andaj liria gjithnje buron nga shpirti i popullit e jo nga individet. Ne kete fjali te te madhit Skenderbe shohe shpirtin e tij te paster ku perkunder pritjes madheshtore qe ju be ai veten dhe rendesin e tij e krahason me secilin nga populli i thjesht sepse idealet ishin te njejta dhe ne kete moment Seknderbeu paraqiste vetem shkendijen. Me kete tregon se sa i thjeshte qe ishte.
E ta krahasojme ate me keta horrat e sotit te cilet na kan lodhur Faqen me kotesirat e cdo ditshme duke na thene: Se po mos te ishim ne ju do ishit nje hiq! :26::26::26:
 
Top