• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Si e festojne shqiptaret vitin e ri , 5 zakonet qe perseriten cdo vit

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
1. Pastrimi i shtepise ne cdo cep : Nese menduat se do te pushonit ne ditet e fundit te vitit gaboheni, pasi tradita e neneve apo gjysheve "nikoqire" shqiptare kerkon qe te pastroni cdo gje ne menyre qe viti i ri tju gjej sa me mire .Keshtuqe pergatituni te lani xhamat, tapetet dhe te gjithe perdet e shtepise .
Sa te kem mamim , sme bie rradha :p

2. Sallata ruse : eh pra sallata ruse shfaqet dhe zhduket nga tryeza vetem nje here ne vit .
Kete e bejme sa here na shko menja, jo vetem per vit te ri.

3. Mish dhe vetem mish : gjeli i detit eshte krenaria e tryezes, por nuk mjafton me kaq pasi krahas tij ne tryeze ka vend edhe per qofte shtepie , mish vici , qengji dhe dhie
Per te mos harruar rostot klasike dhe biftekun .E dime qe nuk mund ti hani te gjitha ne nje dite , por ato duhet te jene aty.
Yeap

4. Edhe nje gote, edhe nje gote : ne tryeze nuk mungon asnje marke alkoli , pije me gaz ,pa gaz apo energjike .Nuk ka rendesi nese do te pihen apo jo ,e rendesishme te jene aty.
e vertet

5. Leku ne byrek : nje tjeter tradite e kendshme e tryezes festive e viit te ri eshte leku i fshehur ne byrek, kush do ta marr dhe a do ti sjelle fat vertete ?
Kureshtja arrin deri ne ate pike sa te prishni formen e rij vetem per te gjetur ku fshihet monedha .
Kete e kemi ne bakllava jo ne byrek, kjo e byrekut mos u gabofsha eshte per nevruz me duket?
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Kam nostalgji per festat e dikurshme...me deshiren per ti shijuar...emblesirat sidomos bakllavane...
Tani nese te shkon mendja e ha...dhe i humbet magjia e shijimit per naten e vitit te ri...
Ka shume gjera qe me pelqenin dikur...sidomos tavolinat plote me njerez...mbushur me ushqim dhe dashuri...
Tani ka shume ushqim...aspak dashuri..ose pak..se aspak tingellon keq..
 

lovely

Anëtar i ri
Kam nostalgji per festat e dikurshme...me deshiren per ti shijuar...emblesirat sidomos bakllavane...
Tani nese te shkon mendja e ha...dhe i humbet magjia e shijimit per naten e vitit te ri...
Ka shume gjera qe me pelqenin dikur...sidomos tavolinat plote me njerez...mbushur me ushqim dhe dashuri...
Tani ka shume ushqim...aspak dashuri..ose pak..se aspak tingellon keq..
Po di tingelloje ajo se ndryshe sbehet
Dashuria fillon nga stomaku ndaj ka frike anzi panik nga forma qe merr dashuria...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Para luftes ne Kosove, diku rreth vitive 1993-1999, xixellonjat dhe petarda iu thonim, ishin ato qe nuk mungonin per cdo vit te ri. Mos te harrojme rregullimin e bredhit qe fillonte nganjehere dy muaj para kohes.
Si familje qe e festonim perpara, nuk mungonin filmat ne programe satelitore nga Gjermania :p
Mezi prisnim deri nmengjes te shiqojme filmat me te mire.
 

lovely

Anëtar i ri
Para luftes ne Kosove, diku rreth vitive 1993-1999, xixellonjat dhe petarda iu thonim, ishin ato qe nuk mungonin per cdo vit te ri. Mos te harrojme rregullimin e bredhit qe fillonte nganjehere dy muaj para kohes.
Si familje qe e festonim perpara, nuk mungonin filmat ne programe satelitore nga Gjermania :p
Mezi prisnim deri nmengjes te shiqojme filmat me te mire.
Epo shyqyr mor bir

ne vdesim per kinemane sidomos ju meshkujt shqiptare
 
Top