• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shteti i Holandës do ta ndryshojë emrin

legjenda

Tetova

Lajme
Gazeta Express
6/03/2020 18:55

Emri Holandë nuk do të ekzistojë më që nga 1 janari. Qeveria Holandeze kanë vendosur që ta ndryshojnë emrin.


Vendi evropian nga kjo datë do të ndryshojë emrin e saj aktual që e ka marrë nga vetëm një rajon i saj, për t’u quajtur thjesht ‘Netherlands’.


Pas këtij vendimi qëndron një strategji e tërë që parashikon ndryshim në logon ndërkombëtare që do të ketë një ndërthurje të dy simboleve ‘NL’ që është shkurtimi i ‘Netherland’ që përkthehet ‘Vendet e Ulëta’ në gjuhën angleze dhe një tulipan portokalli që do të zëvendësojë logon aktuale që ka simbolin e tulipanit përkrah emrit Holandë.


Logoja e re që do të jetë në 8 gjuhë të ndryshme, do të përdoret që nga dita e parë e 2020 në ndërtesat qeveritare, ambasada, universitete, kolegje, bashki dhe organizata të tjera që bashkëpunojnë zyrtarisht në projekte të qeverisë.
 
Emri i vertete ka qene gjithmone Nederland qe do te thote vendet e ulta.
Hollanda eshte regjioni i Amsterdamit dhe deri me sot jane perdorur te dy.
Une personalisht ne gjuhe te huaj e kam perdorur gjithmone Nederland.
Ndryshimi tani eshte se Holland nuk do perdoret me fare.
Sidoqofte ne gjuhen e tyre hollandezet nuk e kane perdorur kurre as termin Hollandez e as Hollande.
 

elle

Chill
Ne shqiperi i thoja Holland ktu ku erdha i thonin Netherland.
Hajde e mere vesh .
 

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “
Mua vec Senseon me kujton ky shtet😄
Mungon shtriga🙂
 
Top