• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Aver

VIP
Kosova shquhet për pasuri dhe bukuri natyrore, andaj ka shumë vende që duhet vizituar.

1. NovoberdaNovobërda është një ndër vendet më të rëndësishtme të historisë mesjetare në Kosovë.

Në këtë qytet kanë jetuar mbi 50 mijë banorë dhe këtë popullatë e kanë përbërë monatorët sakson, otomanët, kozakët, shqiptarët, sllavët dhe shumë popuj të tjerë që janë sjellur në këtë vend për të shfrytëzuar minierat e argjendit. Në mesjetë ajo ishte një metropol që ka ofruar vende pune për njerë shumë të kualifikuar në zejen e nxjerrjes dhe përpunimit të argjendit.


2. GjeravicaGjeravica është maja më e lartë në Kosovë të cilën secili mund ta ngjes. Ajo ofron pamje spektaklolare dhe mundësi për të notuar në disa nga liqenet më të bukura glaciale në Kosovë.


3. Via Ferrata Ari - PejëFerrata është një sturukturë e metaltë shkëmbore dhe vend optimal për ata që pëlqejnë alpinizmin. Me ngjitjen e saj ju do të shijoni pamjet fantastike të grykës së Rugovës dhe qytetit të Pejës.

Pas ngjitjes ju pret një ecje e lezetshme nëpër një rrugë të ngushtë me vegjitacion të bollshëm dhe shenja të shtazëve të egra. Në ngjitjen e Via Ferrata Ari-t ju do të provoni ecjen mbi urën e vetme të varur në Kosovë.


4. Liqenet e MirushësMirusha me ujëvarën dhe liqenet e saj është një nga vendet më artaktive për turistët. Vizita e këtyre liqeneve nuk përfundon me pamjen fenomenale të liqenit të madh, ju dujhet të ngjiteni dhe të shihni tërë liqenet dhe të krijoni një imazh të plotë për Mirushën.

Po ashtu Mirusha njihet për faunën e saj të begatë.


5. Burimi i DrinitBurimi i drinit është ujvara më e madhe në Kosovë si për nga lartësia si për nga sasia e ujit që sjellë.

Gjatë stinës së pranverës kur ka më së shumti ujë, uji spërket deri në 100 metra lartësi. Nga spërkatjet dhe rrezet e diellit krijohen ylberë të shumtë që ia shtojnë bukurinë kësaj ujëvare.


6. Bjeshkët e SharritPos pamjes mbresëlënëse, Malet e Sharrit kanë një vegjitacion tejet të pasur. Pas Bjeshkëve të Nemuna ato janë malet më të larta në Kosovë.


7. Maja e LubotenitMajën e Lubotenit mund t’a shoh kushdo që udhëton në rrugën Prishtinë - Kaçanik. Ngjitja në këtë maje ofron një ndjesi unike dhe të paharrueshme.

zeri.info
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Haver, Gjravica eshte shume e bukur dhe pa asnje diskutim qe duhet vizituar.

Megjithate, me demarkacionin e kufirit mes Kosoves dhe Maqedonise, Gjeravica me nuk eshte maja me e larte ne Kosove, ngase primatin ja mori Maja e Rudokes (e ashtuquajtur Maja e Njeriut), por akoma nuk jane ndryshuar librat e gjeografise.

Edhe kjo maje ja vlen me vizitu sepse pervec bukurive tjera ka dhe perplot liqene ne natyren per rreth>
 

Aver

VIP
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Kiterr, se te kam pa qe merresh me hiking. Me demarkacionin e fundit me shume kemi fitu apo kemi humb territor ne Alpet Shqiptare (bjeshket e nemuna)?
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Kosova ka perplote bukuri.... Uroj njerezit e saj te dijn ta ruajnë atdheun e shtrenjet.... Jo ta len m`anash...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Kiterr, se te kam pa qe merresh me hiking. Me demarkacionin e fundit me shume kemi fitu apo kemi humb territor ne Alpet Shqiptare (bjeshket e nemuna)?
Ceshtja e demarkacionit Haver, realisht duhet te jete ceshtje ekspertesh dhe jo politikanesh siq eshte bere zakon tek ne. Sa i perket Alpeve Shqiptare nuk e njofe ate teren aq mire sa per te dhene nje pergjigje.

Nje gje munde te them se shqiptaret jo rralle kane humbur kohen lidhur me ceshtjet se sa yje ka qielli :( Uroje qe ata njerez atje te mos jene duke protestuar per tokat per te cilat kan paguar takse dhe i kan kullotur delet dhe dhite dikur.

Tani, toka ne asnje vend te botes nuk ndahet sipas megjeve te arave qe kane fshataret per rreth. Ua rikujtoje se para viteve '90 shume shqiptar nga Kosova merrnin leje speciale per te dale dhe per te pnuar tokat ne Shqiperi, sepse i kishin matane ashtu sikur shume prona private te shqiptareve te Shqiperise jane ne kete ane te kufirit.

Kaq di te them!
 

Aver

VIP
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Ceshtja e demarkacionit Haver, realisht duhet te jete ceshtje ekspertesh dhe jo politikanesh siq eshte bere zakon tek ne. Sa i perket Alpeve Shqiptare nuk e njofe ate teren aq mire sa per te dhene nje pergjigje.

Nje gje munde te them se shqiptaret jo rralle kane humbur kohen lidhur me ceshtjet se sa yje ka qielli :( Uroje qe ata njerez atje te mos jene duke protestuar per tokat per te cilat kan paguar takse dhe i kan kullotur delet dhe dhite dikur.

Tani, toka ne asnje vend te botes nuk ndahet sipas megjeve te arave qe kane fshataret per rreth. Ua rikujtoje se para viteve '90 shume shqiptar nga Kosova merrnin leje speciale per te dale dhe per te pnuar tokat ne Shqiperi, sepse i kishin matane ashtu sikur shume prona private te shqiptareve te Shqiperise jane ne kete ane te kufirit.

Kaq di te them!
Plotesisht dakord. Edhe une e kam pershtypjen qe keta hektaret qe po permenden ne media, dhe nga opozita, si hektare te humbura nga territori i Kosoves kane qene vetem ne shfrytezim.

Dmth territor qe eshte shfrytezuar nga fshataret per kullosje por qe ne mungese te demarkacionit jane toleruar.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Plotesisht dakord. Edhe une e kam pershtypjen qe keta hektaret qe po permenden ne media, dhe opozita, si te humbura kane qene ashtu. Dmth territor qe eshte shfrytezuar nga fshataret per kullosje por qe ne mungese te demarkacionit jane toleruar.
Une thashe qe nuk jam i sigurt por nuk munde te pajtohem me kete fjalen toleruar. Deri sa funksiononte si shtete ''Jugosllavia'' e mire dhe e keqe (ne munde ta shajme nate e dite, nuk guzonte bythe shqiptari, as serbi, as kroati te shfrytezonte token shoqerore pa paguar takse, bilem, bilem edhe kur kullosnin dhite.

Ta marre nje shembull, per nje pjese te Bjeshkeve nga anet e mija (si pjese e Bjeshkeve te Sharrit), perkatesisht Livadhet e kishes, Gjyteti (te gjitha keto toponime shqipe). Aty ke me mijera hektar livadhe ne nje bjeshke e cila eshte jashtzakonisht e pasur me uje, peme manore dhe frutore perfshi dhe dredhezen e eger. Te gjitha ato livadhe sot jane ndare me gure dhe munde te besh lufte me shqipet veq sa per te hyre aty e per te bere nje sy gjume.

Dikur, kur funksononte shteti si shtet normal (jo nacionalist) e tera ishte nje prone shoqerore dhe per ta shfrytezuar nuk guzonte as mendja te shkonte pa paguar takse komunes dhe shtetit.

Tash te gjitha atje larte jane prone e imja. Kush del larte e vras kur dua :p
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Unë do i veçoja Brodin, përfshir këtu " Majen e Njerit", dhe Liqenati në Pejë( që me marrëveshjen për demarkacion duhet me e vizitue me pashaport), Majen e Pashtrikut( nga pjesa e Hasit në hapësirat e ngushta dhe më pas me kodra që sikur sa përfundon një del tjetra) . E Valbonen e Thethin që i du N'Shqypnin e andej kufirit.
 

Aver

VIP
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Une thashe qe nuk jam i sigurt por nuk munde te pajtohem me kete fjalen toleruar. Deri sa funksiononte si shtete ''Jugosllavia'' e mire dhe e keqe (ne munde ta shajme nate e dite, nuk guzonte bythe shqiptari, as serbi, as kroati te shfrytezonte token shoqerore pa paguar takse, bilem, bilem edhe kur kullosnin dhite.

Ta marre nje shembull, per nje pjese te Bjeshkeve nga anet e mija (si pjese e Bjeshkeve te Sharrit), perkatesisht Livadhet e kishes, Gjyteti (te gjitha keto toponime shqipe). Aty ke me mijera hektar livadhe ne nje bjeshke e cila eshte jashtzakonisht e pasur me uje, peme manore dhe frutore perfshi dhe dredhezen e eger. Te gjitha ato livadhe sot jane ndare me gure dhe munde te besh lufte me shqipet veq sa per te hyre aty e per te bere nje sy gjume.

Dikur, kur funksononte shteti si shtet normal (jo nacionalist) e tera ishte nje prone shoqerore dhe per ta shfrytezuar nuk guzonte as mendja te shkonte pa paguar takse komunes dhe shtetit.

Tash te gjitha atje larte jane prone e imja. Kush del larte e vras kur dua :p
Nuk e kisha fjalen per kohen e Jugosllavise por tani ne 15 vitet e fundit. Mendova mos ndoshta ne pjesen e Rugoves fshataret tane kane kane fillu me e shfrytezu nje pjese te territorit te Malit te Zi per kullosa, dhe jane toleru ga Mali i Zi duke e ditur se nje dite do te ndodhe demarkacioni.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Ah bjeshket e Sharrit :) frymzim.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Nuk e kisha fjalen per kohen e Jugosllavise por tani ne 15 vitet e fundit. Mendova mos ndoshta ne pjesen e Rugoves fshataret tane kane kane fillu me e shfrytezu nje pjese te territorit te Malit te Zi per kullosa, dhe jane toleru ga Mali i Zi duke e ditur se nje dite do te ndodhe demarkacioni.
E sa per tash, duhet me pranu me keqardhje, se nuk kem shtet as qe merr fryme e le mo me shume. Une me pare do kisha thene se jemi duke jetuar ne nje krijese qe lirisht munde te themi se eshte ne situaten e nje vdekje klinike.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Sa liqene ka Mirushja ? me ngjan interesante.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Ujvarat e Mirushes, kur ka uje, ka mjafte liqene e mjafte Ujvara, por qe do egersira e quajtur njeri e ka demtuar rende :yep:

Une ju propozoje qe te shkelni vende ku nuk hy vetura apo ka shkuarje me te vogla te njerzve.

Te tilla kemi mjafte dhe ke cfare per te pare.

- Bjeshket e Llanishtes jane te kendshme ( jo te veshtira per tu ngjitur por te kendshme)
- Bjeshket e Jezercit poashtu jane te kendshme (aspak te veshtira)
- Maja e Rudokes dhe fshati Brod por thuajs tere Dragashi ( ecje e kendshme dhhe pa veshtiresi per tu ngjitur)
- Prevalla, nese iken lart ne bjeshke nga vendbanimi eshte e bukur
- Blinaja ne Shtime - shume e kendshme si natyre e deri diku dhe e ruajtur
- Luboteni - eshte i veshtire per tu ngjitur
- Liqeni i Gjolit - eshte i veshtire per tu ngjitur


BLINAJAliqeni i gjolit (foto by une)malet e jezercit (foto by une)hyrje shpelle te guri i dellocit

 

Zana1

Braveheart
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

C'fare ka tek ajo shpella , kitrra123? Dmth per c'fare njihet, c'fare historie permban.

Ps...Sa simpatik qe je mo . :) :kapele:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

C'fare ka tek ajo shpella , kitrra123? Dmth per c'fare njihet, c'fare historie permban.

Ps...Sa simpatik qe je mo . :) :kapele:
Ah, se desh harrova me ju spjegu per shpellat se une kshu jam merak me hy neper to :p

Bjeshket dhe natyra ne Kosove, nuk eshte e panjohur me shpella. Egzistojne shume thenje dhe mite mbi to por fatkeqesia eshte se speleologjia ma ha menjda se nuk eshte as ne stadet fillestare :biciklete:

Kjo shpella te fotoja ishte nje shpelle brenda se ciles nuk mundeshe te futeshe shume thelle por qe ne dukje shifej se kishte vazhdimesi. Shpella te tilla, te vogla e ca me te medha ka edhe ne Bjeshket e Llanishtes. Kam pare Shpellen e Devetakut deri dy sallone ;)

Nje shpelle mjaft e njohur per tu vizituar eshte shpella e Gadimes afer Lipjanit (jo larg Prishtines). Aktualisht vetem ajo hapet per vizitore edhe pse shume pak e eksploruar. Koheve te fundit eshte degdise nga dore e njeriut ta hae dreqi shqipja kan qejf dhe shpellen me dergu ne shtepi se pak shpella kane atje ;)

 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Shpella e Gadimes do te ishte e para per mua qe duhej te vizitohej . Sepse eshte nje nder vendet me te bukura te rrafshit te Kosoves .
 

Aver

VIP
Titulli: Shtatë vende që duhet vizituar në Kosovë

Shpellen e gadimes e kam vizituar disa here dhe e vertete qe duhet e vizitohet te pakten nje here ne jete.

E ka edhe nje vecori ajo, qe me sa e di une eshte rast unik ne bote. Ne nje pjese te saj stalaktitet jane zhvilluar/rritur anash duke e thyer ne njefar menyre ligjin e gravitetit.
 
Top