• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

SHQIPTARET QE LUFTUAN NE BETEJEN E PLEVNES .

MBI SHQIPTARET QE LUFTUAN NE BETEJEN E PLEVNES .

Duke qene se shoh se kreret tane ne Shqiperi tregojne nje zell te çuditshem per ti perfshire sa edhe detyruar shqiptaret te luftojne per te huajt sa thuajse shumekush po haron se jemi shqiptar dhe ngelem duke bere neper komente hail kroacia ,hail turqia dhe hail Italia me erdhi ideja te rrefeja historine e betejes se Plevnes gjate luftes Ruso Turke te viti 1877.

Lufta filloi keq per Turqine nderkoh qe Sulltani Abdul Hamiti kishte jave qe nuk dilte nga muret e haremit te tij per te marre ne dore drejtimin e situates! Vetem nje keshtjelle i priste rrugen ushtrise Ruso-Rumune drejt Stambollit. Keshtjella e Plevnes. Per thuajse pese muaj rrjesht Ruset u perpoqen te pushtonin keshtjellen por me kot.

Turqit vazhdojne te mbrohen me trimeri- i tha gjeneralit te ushtris ruse nje nga korrieret qe vinte nga fronti i luftes. Mbrohen me trimeri sepse nuk jane Turq por bij te nje rrace luftetaresh.
Ata jane SHQIPTARE do te pergjigjej i menduar gjenerali rus.

shq1.png


Mbrojtja heroike e Plevnes ngjalli admirim ne Europe dhe edhe pse perandoria turke ishte ne prag te vdekjes shumekush do te kujtonte kohet e lavdishme te fitoreve te shkuara osmane. Gazetat europiane do te ngrinin lavdi heroizmit me te cilet Turqit po mbronin qytetin.

Por ai ishin vertet Turq mbrojtesit e Plevnes te quajtur edhe mbrojtesit e fundit te perandorise? Do te ishte piktura e nje piktori te quajtur Vasil Vjereshago e cila do te zbulonte te verteten mbi kombesine e mbrojtesve te Plevnes.

Nuk ishin Turq por Shqiptar. Kjo piktur do te nxiste shume oficer rus te asaj lufte te deshmonin mbi identitetin e mbrojtesve te Plevnes nen muret e se ciles do te vdisnin 2880 ushtar te perandorise Ruse dhe dhjetra qindra shqiptar te cilet luftonin nen flamurin turk aq larg atdheut te tyre.

Piktura tregon dy prej atyre pak shqiptareve qe mbijetuan te cilet ushtaret rus i kishin lidhur por pa ua hequr armet nga brezi per ti nderuar per heroizmin me te cilin mbrojten keshtjellen e Plevnes. Por me gjithe pikturen e oficerit piktor Vasil Vjereshago (i pranishem ne kete betej!) dhe ato te shume oficereve Rus akoma edhe sot te gjitha enciklopedite historike te botes e kujtojne kete betej per heroizmin me te cilin luftuan ushtaret Turq.

Le te mesojme nga historia dhe te filojme te luftojme vetem per emrin dhe interesin e Shqiperise dhe te askujt tjeter sepse çdo dite qe kalon pa e bere kete eshte nje dite e humbur per ne dhe per Shqiperine.
Marre bga FB
 
Private conversations
Help Users
    Top