Shqiptarët ndihmuan Jeanne d’Arc në 1429

Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar dhe atij francez duke u mbështetur në dy shembuj konkretë.

joan-of-arc-9354756-1-402.jpg

TIRANË- Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për publikun shqiptar, tekstin e plotë :

“Shqiptarët dje dhe sot.

Po flitet shumë për Shqipërinë në këtë moment dhe simpatitë që ekzistojnë midis këtij vendi të vogël dhe Francës sonë të dashur nuk datojnë nga sot. Dëshmon detaji i vogël i mbështetur në topografinë lokale.

rgh5tj.jpg

Gjendet në Orléans, në qendrën më të vjetër të qytetit, një rrugë e çuditshme dhe mjaft piktoreske që quhet “Rruga e Shqiptarëve – Rue des Albanais”. Ky emër ngjall kujtimin e kontigjentit të luftëtarëve të guximshëm që erdhën, në vitin 1429, përmes brigjeve të Adriatikut, të ndihmonin Jeanne d’Arc me qëllim çlirimin e qytetit. Fitimtarë, shqiptarët u vendosën dhe krijuan familjet e tyre në Orléans, në lagjen që ka ruajtur emrin e tyre.

oluiui.jpg

Ndoshta në damarët e shqiptarëve të dikurshëm ka rrjedhur gjak francez, sepse askush nuk mund ta mohojë se në shekullin e trembëdhjetë, Bohemond, princ i Tarantos dhe mbret i Napolit, ishte djali i të famshmit Robert Guiscard, që rrethoi Janinën dhe largoi të pabesët nga Shqipëria. Shumë nga shokët e tij u vendosën atje.

Pra, këto janë kujtimet e mëdha historike që na mundëson pamja e një rruge të vogël “Rruga e Shqiptarëve – Rue des Albanais”, e humbur në një cep piktoresk të një qyteti të vjetër provincial.”

Marrë nga Darsiani.com
 
"Ndoshta në damarët e shqiptarëve të dikurshëm ka rrjedhur gjak francez"

Ndoshta

Kurse Gjaku Shqiptar ne venat e Francezeve eshte i pamohueshem. perderisa kemi rrugice atje. :p
 
"Ndoshta në damarët e shqiptarëve të dikurshëm ka rrjedhur gjak francez"

Ndoshta

Kurse Gjaku Shqiptar ne venat e Francezeve eshte i pamohueshem. perderisa kemi rrugice atje. :p
Jo vetem kaq...Lajm ekskluziv per fv 😝

Napoleon Bonaparti ishte korsikan.
Korsikanet nuk e kane quajtur veten kurre franceze.
Edhe sot e kesaj dite nuk kane marredhenie te mira me Francen Kontinentale.
Emrat, toponimet, gjuha e tyre anon shume nga italishtja.
Historianet bashkekohore te Napoleonit thone qe kur merrte vendime te rendesishme ai mblidhej me 12 vete dhe flisnin nje gjuhe qe jo vetem nuk ishte frengjisht por as italisht.
Thuhet qe keta 12 vete ishin rojet e tij personale dhe flisnin nje gjuhe te panjohur per ushtaret e tjere.
Presupozohet qe te paret e Napoleonit ishin larguar nga Kalabria per ne Korsike dhe prej kesaj mendohet gjithmone sipas historianeve qe ai kishte prejardhje arbereshe dhe fliste rrjedhshem gluhen skipe😁

PS-Gjithcka thashe me lart eshte e vertete bazuar ne nje nga historianet bashkekohore te tij emri i te cilit tani nuk me kujtohet.
 
Jo vetem kaq...Lajm ekskluziv per fv 😝

Napoleon Bonaparti ishte korsikan.
Korsikanet nuk e kane quajtur veten kurre franceze.
Edhe sot e kesaj dite nuk kane marredhenie te mira me Francen Kontinentale.
Emrat, toponimet, gjuha e tyre anon shume nga italishtja.
Historianet bashkekohore te Napoleonit thone qe kur merrte vendime te rendesishme ai mblidhej me 12 vete dhe flisnin nje gjuhe qe jo vetem nuk ishte frengjisht por as italisht.
Thuhet qe keta 12 vete ishin rojet e tij personale dhe flisnin nje gjuhe te panjohur per ushtaret e tjere.
Presupozohet qe te paret e Napoleonit ishin larguar nga Kalabria per ne Korsike dhe prej kesaj mendohet gjithmone sipas historianeve qe ai kishte prejardhje arbereshe dhe fliste rrjedhshem gluhen skipe😁

PS-Gjithcka thashe me lart eshte e vertete bazuar ne nje nga historianet bashkekohore te tij emri i te cilit tani nuk me kujtohet.
 
Ja pra te dashur miq, dy deshmi te besueshme mjaftojne per te bere nje te vertete te pamohueshme 😁

Nick, 👍 kete se kisha lexuar por kam lexuar nje historian francez
Ne te vertete se di.
Nese lexova 90% prejardhje toscane...keshtu sikur cdo gje paska prejardhje shqiptare 🙄
Por seshte idea aty
 
Ne te vertete se di.
Nese lexova 90% prejardhje toscane...keshtu sikur cdo gje paska prejardhje shqiptare 🙄
Por seshte idea aty
Toscana osht themeluar nga etruscen madje dhe emri i ossjt vone nga ata.... kuptimi i toscana vjen nga etruskja ana e toskve ... por sdihet ne ka lidhje me tosket e shqiperise edhe pse etrusket shtrirjen gjeorafike e kan pasur deri ne puglia gje qe dhe vt italianet e pohojne... por qe os he 100 perqin e sig ur t osht themeliki nga etrusket... dhe ne ate zone jan gjendur shum shkrime etruske qe perkyhimi i tyre osht bo i mindur nga nje shqiptare-arbereshe diku nga 1860 behej fjale per nje anije te mbytur me shkrime te shumta
 
Top