Shqipja, gjuha që lindi gjuhët indo-evropiane

Frank

Anëtarë i respektuar.
ne ujerat e gjuhesise/letersise apo forumit?
Ne ujra Virtuale (provokatore, te rrezikshme, te bukura sa vete jeta ne shume raste) por edhe ne ato te perdorimit te gjuhes nuk jam keq.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Jam me laptop dhe nuk mund te vendoset ne menyre automatike shkronja e madhe, per me teper po me dhembin shume syte sepse kam pare shume episode te nje seriali sot dhe kam dy dite qe nuk fle mire si pasoje e tij. Me nevojitet dikush qe te me thote lere per neser
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
isha dakord me ty deri para fjalise se fundit. Nuk je i detyruar te lexosh nje liber kur nuk te pelqen.

Ti mund te kritikosh opinionin tim, ndersa une s'mundem t'a bej me ato te Kocaqit?!

Titulli dhe cdo gje tjeter eshte e drejte e autorit. Dora qe beri kopertinen nuk ishte e saja dhe nga nje gabim milimetrik mund te kete kaluar ne nje gabim trashanik.

Ndoshta do e falja kete gabimin "milimetrik" sikur permbajtja e botimeve te saj te kishte baza dhe logjik te shendosh. Por kur permbajtja eshte skandaloze, atehere ironia ime eshte mese e justifikuar.

Nga ana tjeter nuk te lejohet te osepse ne nuk e pelqejme kur te tjeret na diskriminojne apo jo?

Nuk bazohem thjesht ne etnine e saj te mundshme... Mos u nxito duke supozuar diskriminim etnik. Fakti qe une s'po shprehem me thelle s'do te thote se s'kam informacion per te justifikuar qendrimin qe po mbaj.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Lashtesi leshi skemi asigjo prej gjoje asi tradit asigjo

Nese e ke fjalen per gjuhen tone ne lashtesi, atehere eshte e vertet qe s'kemi burime te mjaftueshme sepse iliret dhe epirotet nuk e shkruanin gjuhen amtare. Por ashtu ishin te gjitha kombet e Europes, me perjashtim te grekeve dhe romakeve.

Nese e ke fjalen per historine ne pergjithesi, gabohesh nese mendon se s'kemi me cfare te krenohemi! Kemi derrmuar ushtrite me te fuqishme te kohes nen udheheqjen e Pirros se Epirit. Shembuj fitoresh nga mbreti Pirro:
- Mposhti 2 ushtri romake ne Itali, ku kishim me pak ushtar se kundershtaret. Vetem Hanibali i Kartagjenes ka arritur sukses te ngjashem kunder romakeve.
- Mposhti Spartanet legjendar.
- Mposhti Maqedonet, te cilet kishin sistem ushtarak te shkelqyer.
- Mposhti ushtri kelte qe terrorizoi gjithe rajonin.

Kur Pirro shkoi ne Sicili, Kartagjenasit kishin frike t'i dilnin ne fushe beteje.

Jo me kot Skenderbeu mburrej me Pirron dhe me epirotet e lashte! :)
 

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
Nese e ke fjalen per gjuhen tone ne lashtesi, atehere eshte e vertet qe s'kemi burime te mjaftueshme sepse iliret dhe epirotet nuk e shkruanin gjuhen amtare. Por ashtu ishin te gjitha kombet e Europes, me perjashtim te grekeve dhe romakeve.

Nese e ke fjalen per historine ne pergjithesi, gabohesh nese mendon se s'kemi me cfare te krenohemi! Kemi derrmuar ushtrite me te fuqishme te kohes nen udheheqjen e Pirros se Epirit. Shembuj fitoresh nga mbreti Pirro:
- Mposhti 2 ushtri romake ne Itali, ku kishim me pak ushtar se kundershtaret. Vetem Hanibali i Kartagjenes ka arritur sukses te ngjashem kunder romakeve.
- Mposhti Spartanet legjendar.
- Mposhti Maqedonet, te cilet kishin sistem ushtarak te shkelqyer.
- Mposhti ushtri kelte qe terrorizoi gjithe rajonin.

Kur Pirro shkoi ne Sicili, Kartagjenasit kishin frike t'i dilnin ne fushe beteje.

Jo me kot Skenderbeu mburrej me Pirron dhe me epirotet e lashte! :)
Prap gojdhena :) sti di njeri ndaj dhe sje fakte qe je i lashte si popull :)
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Prap gojdhena :) sti di njeri ndaj dhe sje fakte qe je i lashte si popull :)

Jo vlla, s'jane gojedhena fitoret e Epiroteve. E kane dokumentuar autoret e lashte. Urdhero burimin kryesor mbi jeten e mbretit Pirro, ku mund te lexosh biografine e tij:

Plutarch • Life of Pyrrhus

Ndersa lidhjen mes shqiptareve dhe ilireve & epiroteve e kane pranuar plot historian te huaj. E gjen ne nje sere enciklopedish te huaja.
 
Redaktimi i fundit:

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
Jo vlla, s'jane gojedhena fitoret e Epiroteve. E kane dokumentuar autoret e lashte. Urdhero burimin kryesor mbi jeten e mbretit Pirro, ku mund te lexosh biografine e tij:

Plutarch • Life of Pyrrhus

Ndersa lidhjen mes shqiptareve dhe ilireve & epiroteve e kane pranuar plot historian te huaj. E gjen ne nje sere enciklopedish te huaja.
Se ve ne dyshim lidhjen pasi gojedhenat thone se she iliret betimet i kishin si ne shqiptaret betoheshin ne nenen e babain por qe sjan faktive jan dyshime gjera konkrete un personalisht skam pare askundi e tilla gjera lezoj shum
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
E lena e ju lenshin ment
Teze=turqisht
Halle=turqisht
E me flitni per lashtesi qe dhe gjuhen e shkruar faktive qe kjo gje merret parasysh e kemi ne 1462 pasi nga libri i gjon buzukut ska shkrime vec kan met gojdhena
Lashtesi leshi skemi asigjo prej gjoje asi tradit asigjo hic na lini rehat ju albanologet tbojm qejf tshijojm kto 300 vjet jete qe na kan mbet e tshofim naj shale
Po se nuk di ti, e une, nuk domethene qe nuk ka qe nuk kemi qene.
 
Top