• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

 • Shqiperi e madhe

  Votat: 0 0.0%
 • Shqiperi etnike

  Votat: 7 35.0%
 • Shqiperi reale

  Votat: 7 35.0%
 • Asnjera( Opsion i katert)

  Votat: 6 30.0%

 • Totali i votuesve
  20

Royal

Anëtar i ri
Cili nga keto tre terma ju pelqen dhe është me i sakte?

Shqiperi e madhe- perdoret zakonisht nga qarqe pro serbe, pro greke, per te treguar si rezik zhvillimet ne ajon.
Shqiperi etnike- term me i perdorur nga shqipetaret, por duhet mare parasysh se me kete nenkuptohet edhe Nishi, vend ku tani nuk jetojne shqipetare
Shqiperi reale- term i perdorur se fundmi, si kunderpergjigje e asaj te pares, pasi shqipetaret kerkojne Shqiperine reale, ate ku banojne dhe jetojne shqipetaret, ajo qe është e prekshme, e dukshme.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
un jom per Shqipni Etnike dmth ajo qe mo nuk mundet mu realizu sps shum vende tash i perkasin shteteve tjera dhe sps shqipet kan nryshu tashmo kshtu qe si emer boll i mir Shqipni Etnike, duhet me mbet n'histori e na me shku kejt n'Eu..
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shqiperi natyrale !
 

polisi_tajrush

Struga zemra Ilirides
gjithashtu per Shqiperi natyrale Nostra_22
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
shpjegohu cik me shume Nostra :D
Kam frike se shpjegimi ia ul vlerat, megjithate po e provoj.

Shqiperi natyrale, Shqiperi me kufinj territoriale duke futur اamerine, Maqedonine bashke me Shen Naumin qe shiti Zogu, Kosoven + Presheve, pjesen jugore te Malit te Zi, me pak fjale kudo ku shqiptaret jane autoktone. :)
 

alfonci

Veri investigatio
mbase do ta quaja sic e ka cituar edhe shkrimtari i madh shqipetar, Ismail Kadare, "Shqiperia Natyrale" por si opsionin me te ngjashem do te perdorsha ate te shqiperise etnike.
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Kam frike se shpjegimi ia ul vlerat, megjithate po e provoj.

Shqiperi natyrale, Shqiperi me kufinj territoriale duke futur اamerine, Maqedonine bashke me Shen Naumin qe shiti Zogu, Kosoven + Presheve, pjesen jugore te Malit te Zi, me pak fjale kudo ku shqiptaret jane autoktone. :)
Po maqedonia ka dhe maqedonas :(
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Shpejgimi real është, SHQIPثRI
Ndersa me bashkimin e tokave shqiptare nuk do quhet as Natyrale as Etnike,por SHQIPERI
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Shqiperi etnike...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
shqiperi reale si ka qene ne fillet e saj para coptimit nga shtetet e medha.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Ashtu qysh e tha edhe i madhi Kadare Shqiperi Naturale.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

Shqiperi etnike valla kur do vi ajo dite se?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

Asnjera nga keto s'me duket reale ,
por do thoja hapsire e lire e shqipeve te lira.
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Titulli: Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

shqiperia e madhe,ashtu sic ka qene
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

.......Shqiperi etnike ka qene endrra e te gjithe shqiptareve.......Shqiperi e madhe duket si term pak i kapercyer nga koha.....Shqiperine reale e kemi......
......Do te doja te thoja Shqiperija etnike,...por është e pamundur.......keshtu qe bashkohem me Hartinin....dhe them hapsire e lire e shqipeve te lira.......
 

ricky_ch

******
Titulli: Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

Vetëm Shqipëri, e bukur është ashtu nuk ka nevojë të i shtohet asgjë,
përveç se trojet tona, kuptohet!
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Titulli: Shqiperi e madhe, Shqiperi etnike apo Shqiperi reale

u.s.a. ..............
 

Guest20

Larguar✌👋
Kshu si jemi me mire,sepse po te ishim shqiperi e madhe,do "vidhte" vetem një...ndersa keshtu,secili duke "vjedhur" ne vendin e tij..e ne fund,hane te gjithe :p
 
Shqiperi e Madhe është term i perdorur nga serbogreket.
Nuk ka Shqiperi te Madhe.
Ka Shqiperi Etnike.
Qe është edhe zgjidhja me e mire per shqiptaret.
 
Do "vriteshin" nder vete pastaj,per i cope pushtet!
Do vriteshin derisa te fitonte vetem njeri.
Kaq do ishte dhimbja :)
Pas kesaj do vinin te mirat per te gjithe.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
...o po c'e ke thene mire o LeVoyageur, por prap se prap sikur po tallen disa!

Franca, Gjermania, Italia e te tjere nuk vriten per një cope pushtet, Shqiperia është duke u vrare, keshtu është kur i bien pushtat ne pjes e jo burrat...
 

ricky_ch

******
Shpresoj që disa këtu nuk e kanë seriozisht.
A vritemi a s'vritemi, punë e madhe.
Të tjerët janë vrarë shumë kohë para neve,
ndërsa ne sot po fillojmë e një dite besoj se vijmë
në të njëjtën situatë që të tjerët gjinden sot.
Dhashtë Zoti asnjë pëllëmbë e shqiptarisë mos mbetet
nën sundim të huaj.
Një duhet ta mësojnë shqipja: "se i yti ta lënë një asht ta
lëpishë, i huaji ta hanë krejt".
Të vrau, apo nuk të vrau i yti, së paku gjindesh në trojet
e tua.
Po nejse, kur të vijë ajo ditë e bekuarë.......?!?!?!?
 
Top