• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shpiket pajisja që kthen mendimet në fjali

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
[h=1]Shpiket pajisja që kthen mendimet në fjali[/h]
9127580-6644101-image-a-8_1548765921590.jpg

Shkencëtarët kanë ndërtuar një pajisje që do iu vijë në ndihmë njerëzve që nuk flasin. Krijimi është shpallur si “ndryshim i jetës” për ata që nuk janë në gjendje të komunikojnë me botë përreth. Sistemi pionier kombinon fuqinë e sintezuesve të të folurit dhe AI ​​(inteligjencës artificiale) për ta kthyer aktivitetin e trurit në fjali të kuptueshme. Ajo bazohet në të njëjtën teknologji të përdorur nga Amazon Echo dhe Apple Siri dhe pajisja ofron shpresë për pacientët e paralizuar që nuk janë në gjendje të flasin.

Profesori i inxhinierisë elektrike Dr Nima Mesgarani në Universitetin e Kolumbisë, Nju Jork, shpreson se shpikja e tij do të jetë ndryshimi i jetës për mijëra individë të goditur. Ai tha: -“Zërat tanë na ndihmojnë të na lidhin me miqtë tanë, prandaj humbja e fuqisë së zërit ndaj lëndimeve apo sëmundjeve është kaq shkatërrimtare. Me studimin e sotëm, ne kemi një mënyrë të mundshme për të rivendosur atë pushtet”.

Profesori Mesgarani shtoi: ‘Në këtë skenar, nëse përdoruesi mendon se ka nevojë për një gotë uji , sistemi ynë mund të marrë sinjale të trurit të gjeneruar në mendim dhe t’i kthejë ato në një fjalim sintetizues, verbal.

Profesori i inxhinierisë elektrike Dr Nima Mesgarani (foto) në Universitetin e Kolumbisë, Nju Jork, shpreson se teknologjia e re do të ndryshojë jetën për mijëra individë të goditur. Kushdo që ka humbur aftësinë e tij për të folur, qoftë përmes lëndimit apo sëmundjes, do të ketë shansin për t’u lidhur me botën rreth tyre’.

Përktheu: Gazeta Shqip
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Bravo njerezve qe mundohen te shpikin dhe bejne shpikje te tilla per ti arfhur ne neihme njerezimit ....nje bravo e madhe
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Kur lexon,apo takon njerez qe kane probleme te tilla fizike,si degjimi,shikimi,atehere shpesh kuptojme se sa grinavec behemi ne perditeshmerine tone,qe ankohemi.
Shkenca nje drite ne erresiren e botes se tyre.
 

WxP

Tech
kjo do te thote se bota mund te ket edhe me shune inteligjence ne te ardhmen ;)
 

Monique

Staf në FV.AL
Kur inteligjenca artificiale te tejkaloj ate njerezore...fundi i botes eshte ne dere...thjesht hapeni ate
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Kesaj i thon t'Krefja mesuesen e Alfabetit :esp:

megjithate per shume njerez ne nevoje eshte nje perpares ;)

kam pershtypje se nuk do instalohet ketu ne forum se vaj halli per mendimet tona :pasqyr:
 
Top