• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shoket...

Indola

Adiafori otan prepei
Kete histori e kisha degjuar dikur dhe rastesisht e gjeta ne FB, lexojeni ja vlen...Dikur ishin 2 shok që duheshin aq shum saqë mund t’sakrifikonin gjithçka per Njeri- tjetrin. Ishin njohur gjatë studimeve e kishin qëndruar në tnjëjtën shtëpi.
Njeri prej tyre dukej si më kurnac, kurse tjetri shum bujar.
Vjen 1 ditë që shokut kurnac i ishin prishur punët e biznesit. Asnje përpjekje sndikonte npër...mirësimin e punës . Shkon tek shoku i tij bujar e i kërkon që ta ndihmojë me nje shumë të caktuar të hollash. Miku i tij nxorri ç’kishte e ia dhuroi me shum dëshirë. “Urdhëro vëlla, gjithçka kam le tjet e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanë.

Shoku që skursehej per asgjë, tashmë ishte fejuar e priste që së shpejti tmartohej. Miku i tij kurnac, vjen ,e fton per kafe. “Dua të t’them diçka shum të rëndësishme, por sdi se si”, i tha ai...T’ketë vallë gjë më trëndësishme se miqësia jonë? – ju kthye miku bujar.Dëgjo vëlla, mua mpëlqen shum e fejuara jote, prandaj dua tmartohem me të, tha ai duke ulur kokën përdhe.
Pas nje qetësia të dyfishtë, miku bujar u mendua gjatë e nga dashuria që kishte peer shokun e tij s’ia refuzoi atë. “Le tbëhet ajo që thua ti”,- i tha e kështu u nda nga e fejuara per tbërë tlumtur mikun e tij.
Kalojnë vite dhe punët e mikut tmirë po shkonin keq e më keq. “Të shkoj tkërkoj pun tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet tmë ndihmojë patjetër.”, vazhdoi ai. Kur trokiti nportën e mikut të tij dhe i kërkoi punë, ç’të shikonte e ç’të dëgjonte. “Nuk kam si të tndihmojë”, i tha ai e ashtu e përcolli …

I miri, i mërzitur peratë që kishte ndodhur nisi tmendonte sërish pozitivisht. “S’ka gjë,sdihet si kanë ardhur punët, prandaj s më ndihmoi dot…

Kaluan dite djali bujar takon nrrugë 1 burrë tvjetër e tsëmurë, që po i afronte vdekja. E merr, e çon nshtëpinë e tij , e ndihmon dhe e përcjell deri diku ku mund tgjente shtëpinë e tij. Pas disa ditësh ai tashmë kishte vdekur. 1 avokat troket nderën e shtëpisë së djalit bujar e i thotë që plaku tcilin kishte ndihmuar kishte qenë shum i pasur dhe e i kishte lënë atij tgjithë pasurinë që kishte. Kalojnë ditë e javë dhe djali, tashmë i pasur, merr nje shtëpi pranë asaj tmikut të tij. nje ditë, teksa po kthehej në shtëpi, pranë portës takon nje grua të lodhur e tsëmurë që i kërkon diçka per të ngrënë pasi ishte shum e uritur. Djali, e merr nshtëpi, e ushqen dhe duke qenë se jetonte vetem i kërkon asaj që tqëndrojë me të. “Ti merru me punët e shtëpisë dhe me gatimin, un shkoj npunë e vij. Kështu as ti smbetesh rrugëve, as unë svuaj nga këto gjëra”, tha ai. E moshuara pranoi me kënaqësi.
Pas disa kohësh, gruaja, e kthyer në nje nënë per djalin që e kishte ndihmuar aq shum, i kërkon atij që tgjej 1 vajzë e tmartohet. “Nfakt, dhe unë kam menduar, por deri tani smë ka dalë ndonje njeri i përshtatshëm përballë”, thotë djali. Gruaja i propozoi tmartohej me nje vajzë që e njihte nga afër.dy të rinjtë njihen dhe më nfund vendosin tmartohen. Erdhi koha per dasmën dhe triut bujar i duhej të mendonte per tftuarit. Sido që punët kishin ardhur, atij i duhej të ftonte dhe mikun e tij tvjetër. “Miqësia jonë duhet tjetë me e fortë se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj dhe atë në kte ditë tlumtur timen.”, mendoi dhe i dërgoi ftesën.

Nditën e dasmës, dhëndri e nusja dukej se ishin më tbukur se gjithkush tj..Nisi muzika e tgjithë po argëtoheshin më se miri. Dhëndri, merr mikrofonin dhe nisi tshpjegojë historinë e jetës së tij.
nje herë e nje kohe, kam pasur nje mik per kokë. E doja shum,e jepja kokën per të. 1 ditë, kur punët po i shkonin keq, më kërkoi para e i dhashë gjithçka . njje ditë tjeter, mkërkoi tfejuarën që e doja shum. I mërzitur, i dhashë dhe atë, se në ishim miq, e donim njeri-tjetrin. Pas disa kohësh, kur un isha ngjendje të keqe ekonomike, ju drejtova atij e i kërkova punë. smë dha, madje me nje zë të vrazhdë gati sa smë përzuri. U mërzita, por përsëri smund tmendoja keq per të. Ishte miku im i shtrenjtë.
Pas këtyre fjalëve, miku kurnac, me sytë e përlotur merr mikrofonin dhe nis të tregojë:
nje herë e nje kohë dhe unë kisha nje mik per kokë. Kur punët spo më ecnin siç duhet, i kërkova ndihmë e më dha gjithçka kishte. i kërkova dhe tfejuarën edhe atë ma dha. Arsyeja pse i kërkova tfejuarën, ishte se ajo vajzë s’ishte e duhura per të, ishte nje grua e pamoralshme. N’ktë mënyrë, shpëtova mikun tim tshtrenjtë nga ajo grua jo e denjë per të. nje ditë, kur punët spo i shkonin mir miku erdhi e kërkoi punë nga unë. Un si dhashë diçka të tillë, pasi smund të urdhëroja atë që tbënte diçka në atë ambient. Ndërsa, burri i moshuar që miku im takoi nrrugë, ishte babai im. Im atë ishte në prag të vdekjes e unë e dërgova pranë mikut tim. I kërkova babait që tgjithë pasurinë që kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare që i erdhi shtëpi, është nëna ime. E dërgova atë që tkujdesej per mikun tim e ta ndihmonte që tkalonte nje jetë sa më tqetë. Ndërsa vajza me tcilën miku im po martohet, është motra ime. Unë e binda atë që tmartohej me mikun tim..
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Shoket...

Dëgjo vëlla, mua mpëlqen shum e fejuara jote, prandaj dua tmartohem me të, tha ai duke ulur kokën përdhe.
Pas nje qetësia të dyfishtë, miku bujar u mendua gjatë e nga dashuria që kishte peer shokun e tij s’ia refuzoi atë. “Le tbëhet ajo që thua ti”,- i tha e kështu u nda nga e fejuara per tbërë tlumtur mikun e tij.
Kjo eshte marrezia me e madhe qe kam lexuar,sja vlen as te komentohet me tej...Ku ka mashkull qe duron kete gje,e ku ka femer qe vepron dhe e pranon ate vendim??Aman...
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Shoket...

Kjo eshte marrezia me e madhe qe kam lexuar,sja vlen as te komentohet me tej...Ku ka mashkull qe duron kete gje,e ku ka femer qe vepron dhe e pranon ate vendim??Aman...
Po ne kohen e qepes Gloom...atehere kur femrat skishin vlere.
Kishte plasur inflacioni keq fare atehere LOL LOL LOL
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Shoket...

Po ne kohen e qepes Gloom...atehere kur femrat skishin vlere.
Kishte plasur inflacioni keq fare atehere LOL LOL LOL
Flowmaster,jo mo jo se nuk i leshohet femra cdokujt qe te thot me pelqen e fejuara duhet cik gusto:D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Shoket...

Dëgjo vëlla, mua mpëlqen shum e fejuara jote, prandaj dua tmartohem me të, tha ai duke ulur kokën përdhe.
Pas nje qetësia të dyfishtë, miku bujar u mendua gjatë e nga dashuria që kishte peer shokun e tij s’ia refuzoi atë. “Le tbëhet ajo që thua ti”,- i tha e kështu u nda nga e fejuara per tbërë tlumtur mikun e tij.

Kjo eshte marrezia me e madhe qe kam lexuar,sja vlen as te komentohet me tej...Ku ka mashkull qe duron kete gje,e ku ka femer qe vepron dhe e pranon ate vendim??Aman...
:LOL se lexova te teren por kjo qe ke cituar me ka shkrire...:p
 

My Self

Born To Be Happy
Re: Shoket...

Goxha e imagjinuar si histori.Kjo gje s'ndodh ne realitet. S'egziston nje shoqeri e tille ne ditet e sotme. Shoqeria qe egziston sot eshte e bazuar mbi interesin ;)
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Shoket...

Atehere te duhet te pranosh edhe ti qe BURRA nuk paska pas kurre...:D
Gloom per te arritur perfundimin tim mjafton qe te kerkosh ne histori edhe te shikosh periudha te ndryshme ku femra ka pasur shume pak vlere..
Ndersa per te arritur perfundimin tend duhet te shikosh tere historin e te gjithe burrat qe te mendosh nje gje e tille.
E para eshte e lehte, e dyta e pamundur :p
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Shoket...

Gloom per te arritur perfundimin tim mjafton qe te kerkosh ne histori edhe te shikosh periudha te ndryshme ku femra ka pasur shume pak vlere..
Ndersa per te arritur perfundimin tend duhet te shikosh tere historin e te gjithe burrat qe te mendosh nje gje e tille.
E para eshte e lehte, e dyta e pamundur :p

Sa gjate i re i Flowmaster...Kape moralin,se sheh ti moralin e temes duaje shokun me shume se te fejuaren LOL
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Shoket...

Sa gjate i re i Flowmaster...Kape moralin,se sheh ti moralin e temes duaje shokun me shume se te fejuaren LOL
Po e dinte ai qe ja kishte me hile e fejuara..e donte ta ndante po skishte guxim edhe shoku e pa kete gje.
E si shok i mire e mori per vete..etj etj
Jane gjera te thella keto moj Gloom... LOL LOL

ps: se shef ti qe i thote shoku ishi jote ishte palo femer ne fund LOL LOL
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Shoket...

Po ne kohen e qepes Gloom...atehere kur femrat skishin vlere.
Kishte plasur inflacioni keq fare atehere LOL LOL LOL
FloW o FloW...sa te kqinj qe keni qen ne te kaluaren,,juuuuu,..LOL...mire qe din e pranon,.maskilizmin e semur mashkullor ,,sa kan vuajte bota femror nga bota maskiliste patriarkale e semure mashkullore,,sdo thoja ne kohen e qepes,,por dhe te lakres e deri vone..:p.
Perfundimishte ne qofte se i permbahemi te kaluares ju meritoni te mos dashurohi kurre nga gjinia femrore,.:p:p,,,
Por si gjithmone ne femrat zemer gjera dhe falim ,.. falim,,,harrojm dhe tani ne kohet moderne kemi mesuar dhe te luftojm..per drejtat tona..:p

sa per tregimin,,domethens..mire qe i gjejme ne forme shkrimi se realishte pake veshtir te kete miqesi te tille..:)

 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Shoket...

FloW o FloW...sa te kqinj qe keni qen ne te kaluaren,,juuuuu,..LOL...mire qe din e pranon,.maskilizmin e semur mashkullor ,,sa kan vuajte bota femror nga bota maskiliste patriarkale e semure mashkullore,,sdo thoja ne kohen e qepes,,por dhe te lakres e deri vone..:p.
Perfundimishte ne qofte se i permbahemi te kaluares ju meritoni te mos dashurohi kurre nga gjinia femrore,.:p:p,,,
Por si gjithmone ne femrat zemer gjera dhe falim ,.. falim,,,harrojm dhe tani ne kohet moderne kemi mesuar dhe te luftojm..per drejtat tona..:p

sa per tregimin,,domethens..mire qe i gjejme ne forme shkrimi se realishte pake veshtir te kete miqesi te tille..:)


E di qe ke ca te drejte ti..
Besoj se femrave nuk duhet ti lejojne te studiojne historin LOL LOL LOL
 
Redaktimi i fundit:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Shoket...

Te urtet dhe bujaret hejkun çdoher me shum...


Ne fund ai ishte babai im, nene ime, motra ime per fejes...
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Shoket...

Postimet e teperta kalojne ne kosh..
Per estrada te epokes se gurit mes burrit dhe gruas keni humorin.. Faleminderit..
 

Elushe

Vogëlushe
Pe: Re: Shoket...

Goxha e imagjinuar si histori.Kjo gje s'ndodh ne realitet. S'egziston nje shoqeri e tille ne ditet e sotme. Shoqeria qe egziston sot eshte e bazuar mbi interesin ;)
Kujtoj ta kem lexuar me heret ketu ne forum kete histori...andej nga tema e pershtypjeve me duket si ti e kishe postuar.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shoket...

E lexova te teren :D........Ne fakt mendoj se eshte nje histori-legjende e cila formulohet dhe narratohet per te treguar dy ane te nje njeriu .....Ajo e miqesis pa interes e pa kerkuar mirnjohe dhe ana tjeter nje miqesi e mire por qe kerkon te duket.

Mendoj se kjo histori nuk do te tregoj eshte reale apo jo, por morali i saj qendron ne faktin se nje miqesi e vertet eshte ajo qe jepet pa interes, pa pritur nje falenderim e pa pritur mirnjohje.

Por mbetet nje legjend :)
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Shoket...

Veshtire te gjendet miqesi e pastert dhe pa ndonje forme interesi (kjo nuk don te thote se interesi gjithenje duhet te jete i materializuar). Do doja sinqerisht te gjendet diku dikush qe ofron dhe pranon miqesi pa asnje forme interesi...(te ua them ne bese...une e kam nje mikeshe te tille)
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Shoket...

Edhe eshte shenjtore, pa asnje dyshim....:2:
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Shoket...

Po pra posi jo dhe une jam Nen Tereza.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Shoket...

Femra esht sebepi i sherrit :D
Shoku i merr shokut tdashuren, e perfundojn ne sherr
 
Top