• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkurt edhe qartë! Mjeku nga Toronto që shpjegon pse paniku do na lëndojë më shumë se sa sëmundja

Marla

Rootless Tree!
Mbi të gjitha, kam frikë për mesazhin që po u përcjellim fëmijëve tanë, kur përballen me një rrezik. Në vend të arsyes, racionalitetit, mendjes së hapur dhe altruizmit, po u themi që të panikosen, të kenë frikë, të jenë dyshues, reagues dhe egoistë. Covid-19 nuk ka ikur dhe nuk do të ikë së shpejti. Ai do të vijë në një qytet, një spital, një mik, madje edhe një pjesëtar familje pranë jush, në një moment. Priteni. Mjaft pritët që të befasoheni më tutje. Fakti është që vetë virusi nuk do të bëjë aq dam kur të vijë. Por vetë sjelljet tona dhe qasja “lufto mbi të gjitha për vete”, mund të rezultojë shkatërrimtare.

Një postim nga një ekspert i sëmundjeve infektive është bërë viral në Internet, teksa paralajmëron se reagimet e ekzagjeruara të njerëzve për përhapjen e koronavirusit, mund të bëjnë më shumë dëme sesa vetë sëmundja.

Abdu Sharkawy, mjek dhe ekspert në Universitetin e Torontos në Kanada, shkroi të premten vonë se sëmundja është me të vërtetë e rrezikshme, por masat e marra në disa raste po rezultojnë edhe më keq.

Postimi i tij, i cili është ndarë rreth 310,000 herë, sulmon “spiralen magjepsëse të panikut” që e vëren në të gjithë botën, ndërsa numri i rasteve rritet.

Ja postimi i tij i plotë:

“Unë jam mjek dhe specialist i sëmundjeve infektive. Kam qenë në këtë detyrë për më shumë se 20 vjet, duke ndjekur përditë pacientë të sëmurë. Kam punuar në spitalet e qendrës së qytetit, por edhe në lagjet më të varfëra të Afrikës. HIV-SIDA, Hepatiti, TB, SARS, Fruthi, Shingles, Difteria … ka shumë pak sëmundje, ndaj të cilave nuk jam ekspozuar në profesionin tim. Dhe me përjashtim të SARS-it, shumë pak më ka lënë të ndjehem i brishtë, i tronditur apo tërësisht i frikësuar.

Unë nuk kam frikë nga Covid-19. Jam i shqetësuar për pasojat e një agjenti të ri infektues, që është përhapur në të gjithë botën dhe vazhdon të gjejë shtigje të reja, në terrene të ndryshme. Me të drejtë jam i shqetësuar për mirëqenien e atyre që janë të moshuar, në gjendje të dobët shëndetësore ose pa ndihmë, të cilët vuajnë më së shumti, dhe në mënyrë disproporcionale, në duart e këtij ndëshkimi të ri. Por, unë nuk kam frikë nga Covid-19.

Ajo që më frikëson është humbja e arsyes dhe vala e frikës, që i ka shtyrë masat e shoqërisë në një spirale magjepsëse paniku, duke magazinuar sasi të pazakonte nga çdo gjë, që do të mund të mbushte mjaftueshëm një vendstrehim bombardimesh, në një botë post-apokaliptike. Jam i trembur nga maskat N95 që vidhen në spitale dhe urgjenca, ku në fakt nevojiten më shumë për ofruesit e shërbimeve mjekësore në vijën e parë të frontit, dhe në vend të kësaj jepen në aeroporte, qendra tregtare dhe kafene, duke shkaktuar edhe më shumë frikën dhe dyshimet e të tjerëve.

Mua më tremb fakti që spitalet tona do të tejmbushen me njerëz që mendojnë se “ndoshta nuk e kanë virusin, por sido që të jetë le të kontrollohen një herë, sepse ku i dihet…”, ndërkohë që të tjerë që kanë probleme me zemrën, emfizemë, pneumoni, apo stroke do të paguajnë çmimin e Urgjencave të mbushura plot, ndërkohë që numri i doktorëve dhe infermierëve është i kufizuar.

Unë kam frikë se kufizimet e udhëtimit do të zgjerohen kaq shumë, saqë martesat do të anulohen, ceremonitë e diplomimit do të zbrazen dhe takimet familjare nuk do të materializohen. Edhe ajo festë e madhe që quhet Lojërat Olimpike… edhe ajo mund të anulohet. A mund ta imagjinoni?

Kam frikë se këto frikëra për epideminë do të kufizojnë tregtinë, dëmtojnë partneritetet në shumë sektorë, do të dëmtojnë bizneset dhe do të arrijnë kulmin tek një recesion global.

Por mbi të gjitha, kam frikë për mesazhin që po u përcjellim fëmijëve tanë, kur përballen me një rrezik. Në vend të arsyes, racionalitetit, mendjes së hapur dhe altruizmit, po u themi që të panikosen, të kenë frikë, të jenë dyshues, reagues dhe egoistë.

Covid-19 nuk ka ikur dhe nuk do të ikë së shpejti. Ai do të vijë në një qytet, një spital, një mik, madje edhe një pjesëtar familje pranë jush, në një moment. Priteni. Mjaft pritët që të befasoheni më tutje. Fakti është që vetë virusi nuk do të bëjë aq dëm kur të vijë. Por vetë sjelljet tona dhe qasja “lufto mbi të gjitha për vete”, mund të rezultojë shkatërrimtare.

Ju lutem të gjithëve. Zbuteni frikën përmes arsyes, panikun përmes durimit dhe pasigurinë përmes edukimit. Kemi një shans për të mësuar shumë mbi higjenën shëndetësore dhe për të kufizuar përhapjen e sëmundjeve të shumta të transmetueshme në shoqërinë tonë. Le ta përballojmë këtë sfidë së bashku, në frymën më të mirë të dhembshurisë, durimit dhe mbi të gjitha, një përpjekjeje të pandalshme për të kërkuar të vërtetën, faktet dhe dijen përballë hamendësimit, spekulimit dhe katastrofizimit.

Fakte, jo frikë! Duar të pastra! Zemra të hapura.

Fëmijët tanë do të na falënderojnë! / Bota.al
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ajo qe me besdis me shume ,rrethe ketyre masave per parandalim te virusit,eshte higjena qe po e bejn hiperbol..
Po tani,pastrimi i duarve duhet bere cdo here..mikrrobe ka cdo vend..dhe jo vetem ne kohe virusesh duhet te kushtojm kujdes me shume.
Te ishte per higjen shume pak njerz do ishin semuer..😏po kjo mvaret nga imuniteti i njeriut.
 

Tomka

Anëtar i ri
Ajo qe me besdis me shume ,rrethe ketyre masave per parandalim te virusit,eshte higjena qe po e bejn hiperbol..
Po tani,pastrimi i duarve duhet bere cdo here..mikrrobe ka cdo vend..dhe jo vetem ne kohe virusesh duhet te kushtojm kujdes me shume.
Te ishte per higjen shume pak njerz do ishin semuer..😏po kjo mvaret nga imuniteti i njeriut.
Nje statistike sa per t'krijuar nje ide mbi higjenen e evropianve.

Pershtypje te bejne italianet se nga pamja e jashtme te marrin nqafe (fasade). Edhe shqiptaret u ngjajne shume.
Ndersa më zhulsat sipas ksaj statistike dalin Hollandezt.

washing-hands-source.jpg
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Nje statistike sa per t'krijuar nje ide mbi higjenen e evropianve.

Pershtypje te bejne italianet se nga pamja e jashtme te marrin nqafe (fasade). Edhe shqiptaret u ngjajne shume.
Ndersa me zhulsat sipas ksaj statistike dalin Hollandezt.

Shiko fotografinë 1719757
Joo shqiptaret per higjen jan shum larg vendeve te botes do thoja..shqiptaret tek pas 10vjeqarit te fundit..sikur kan fillu mu moderizu gjoja..duke mbajte kafsh ne shtepi!
ose me shkurt duke ndare ushqimin dhe gjumin ne te njetin ambijen..shiko tani,,nese kthehmi me heret,fakt se macet sidomos kan ndejt ne te njejtin ambijent me familjen.po jo dhe se kane ndare ushqimin.qeni ka pas vendin e vet dhe kaq..tani u felliqem me qen,mace,minj,e lloj lloj kafshe duke puth e perqafu si femijet e vegjel..sado te mbash paster nje qenush apo nje mace ajo prap kafsh ngelet.
 

Marla

Rootless Tree!
Ajo qe me besdis me shume ,rrethe ketyre masave per parandalim te virusit,eshte higjena qe po e bejn hiperbol..
Po tani,pastrimi i duarve duhet bere cdo here..mikrrobe ka cdo vend..dhe jo vetem ne kohe virusesh duhet te kushtojm kujdes me shume.
Te ishte per higjen shume pak njerz do ishin semuer..😏po kjo mvaret nga imuniteti i njeriut.
Dhe ti mendon qe virusi parandalohet me larje duarsh. Laji si te duash nese eshte virus infektiv nuk i shpeton dot.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Joo shqiptaret per higjen jan shum larg vendeve te botes do thoja..shqiptaret tek pas 10vjeqarit te fundit..sikur kan fillu mu moderizu gjoja..duke mbajte kafsh ne shtepi!
ose me shkurt duke ndare ushqimin dhe gjumin ne te njetin ambijen..shiko tani,,nese kthehmi me heret,fakt se macet sidomos kan ndejt ne te njejtin ambijent me familjen.po jo dhe se kane ndare ushqimin.qeni ka pas vendin e vet dhe kaq..tani u felliqem me qen,mace,minj,e lloj lloj kafshe duke puth e perqafu si femijet e vegjel..sado te mbash paster nje qenush apo nje mace ajo prap kafsh ngelet.
E ke gabim
Qeni im eshte me i paster se cdo kinez dhe cdo italian right now lol
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Nje statistike sa per t'krijuar nje ide mbi higjenen e evropianve.

Pershtypje te bejne italianet se nga pamja e jashtme te marrin nqafe (fasade). Edhe shqiptaret u ngjajne shume.
Ndersa më zhulsat sipas ksaj statistike dalin Hollandezt.

Shiko fotografinë 1719757
Hahaha tani e kuptoj pse na thoshte gjyshja
“Ikni perjasht ju thashe, jeni bere si Taljanet” lol
 
Top