• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkencëtarët zbulojnë gjallesën e parë që nuk ka nevojë për oksigjen për të jetuar

Shkencëtarët zbulojnë gjallesën e parë që nuk ka nevojë për oksigjen për të jetuar
Mendoni se të gjitha kafshët kanë nevojë për oksigjen për të jetuar? E gabuar. Studiuesit kanë zbuluar një organizëm unik që nuk ka nevojë të marrë frymë.

Përkundrazi, sipas “CNN”, sipas “CNN”, paraziti i vogël jeton në indet e salmonit dhe evoluoi në mënyrë që të mos ketë nevojë për oksigjen për të prodhuar energji.


200225150545-first-animal-doesnt-breathe-trnd-exlarge-169


“Është një thjeshtëzim i shkëlqyeshëm që dëshmon, ndonjëherë pak është më shumë”, tha Stephen Atkinson, bashkëpunëtor i lartë kërkimor në Departamentin e Mikrobiologjisë të Universitetit Oregon.

Organizmi formon cista të vogla të bardha në muskulin e salmonit, ai është përshtat duke hedhur poshtë gjenomën e tij mitokondrike plotësisht. Mitokondria e shndërron ushqimin në energji në shumicën e organizmave.

“Duke humbur gjenomin, paraziti po kursen energji duke mos pasur nevojë të kopjojë gjenet për gjërat që nuk duhen më,” tha Atkinson.
Panorama Al
 

Comments

Pak nga pak dhe nejriu duhet te pershtasin organizmin e ti per te tilla kushte,se keshtu sic po punon me kete ritem,shume shpejt do kemi vec dioksid karboni. :p
 
Top