• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkencëtarët krijojnë gjak artificial për të gjitha grupet e gjakut

Shkencëtarët krijojnë gjak artificial për të gjitha grupet e gjakut


1578819544504.pngShkencëtarët japonezë në akademinë ushtarake kanë krijuar gjak artificial, i cili mund të përdoret nga kushdo, pavarësisht nga lloji i gjakut, dhe mund të ruhet deri në një vit në temperaturë normale.

Testet u bënë mbi lepujt dhe së shpejti do të kryhen edhe te njerëzit, sipas mediave ndërkombëtare.
Studiuesit në Kolegjin mbretëror në Londër kanë zhvilluar një sensor që monitoron efektin e antibiotikëve në një pacient me gjilpëra miniaturë.
Gjilpërat në miniaturë mund të kombinohen me një larmi enzimesh që përgjigjen ndaj llojeve të ndryshme të antibiotikëve.
Kjo qasje mund të çojë në optimizimin e administrimit të antibiotikëve dhe të zvogëlojë mundësinë e përhapjes së alergjisë në këto ilaçe.
Metodat ekzistuese të monitorimit të reagimit të pacientit ndaj antibiotikëve janë shumë më të ngadalta dhe bazohen në marrjen e mostrave të përsëritura të gjakut


Top Channel
 
Last edited by a moderator:
Po shyqyr se na e moren shpirtin ne grupit 0.
Edhe ne tel me kane marre kohet e fundit per te dhene gjak, por kam qene ketej.
Nuk i thua dot as jo...
 
Po shyqyr se na e moren shpirtin ne grupit 0.
Edhe ne tel me kane marre kohet e fundit per te dhene gjak, por kam qene ketej.
Nuk i thua dot as jo...
Po i thua dot "jo" ne momentin qe ke arritur ti kuoten e donacionit.... nevoj per gjake do kete tere kohen ama sasia jote e gjakut nuk eshte e ilimituar.
 
Po i thua dot "jo" ne momentin qe ke arritur ti kuoten e donacionit.... nevoj per gjake do kete tere kohen ama sasia jote e gjakut nuk eshte e ilimituar.
Une mund te jap dy here ne vit, jo me shume.
Nuk i thua dot jo kur mund te japesh, sepse kur eshte e pamundur as ata nuk te therrasin.
 
Japonez lepuj Londer antibiotike.

Mendo ca lajm i sigurt qenka ky i TCH me kete togfjalesh qe ska lidhje me njera tjetren :D
 
Disi edhe mua mu duk e pakuptimtë dhe e lexova sërish.
Besoj se TCh ka bërë përkthim të papërshtatshëm.
Atë që kuptoj unë është se krijimi i gjakut artificial është bërë në të njëjtin proces si antibiotikët e përshkruar më poshtë. Me fjalë tjera, mënyra se si evitohet alergjia ndaj antibiotikëve, ashtu evitohet edhe reagimi negativ ndaj rezusit dhe antigjenit.
 
Private conversations
Help Users
    Top