• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë këmbë të poshtme dinozauri te shpendët.

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
https://postimage.org/
Në foto shihet zhvillimi i fibulës te dinozaurët dhe shpendët, i markuar me ngjyrë të portokalltë. Shihet se si te dinozaurët adultë fibula është e gjatë dhe e kapur për thembre, përderisa te shpendët, në këtë rast te pula, ajo është e shkurtër dhe përfundon me maje

Foto marrë nga: Universidad de Chile

Shkencëtarët kanë arritur që të krijojnë te pula këmbën e poshtme si të dinozaurëve theropodë!
Dihet se shpendët, duke përfshirë këtu edhe pulat, kanë evoluar nga dinozaurët, ose më saktësisht, dinozaurëve theropodë. Rezultatet e studimit janë postuar në revisten Evoluton.

Pjesa e poshtme e këmbës, pa e përfshirë këtu nyjen e këmbës dhe gjithë shputën, te të gjithë kurrizorët e lartë përbëhet nga dy eshtra; tibia dhe fibula. Te paraardhësit e shpendëve, pra te theropodët, fibula gjatë zhvillimit embrional po edhe në format adulte ka arritur deri te thembra e këmbës dhe është lidhur me të (shih foton), ndërsa te shpendët ky asht fillon të zhvillohet si te dinozaurët theropodë por vetëm gjatë zhvillimit embrional, si rekapitulim i evolucionit historik, për t'u shkurtuar më tutje gjatë zhvillimit. Kështu, te format adulte të shpendëve, ky asht, pa fibula, është i shkurtuar dhe përfundon me maje (shih foton). Mirëpo, shkencëtarët kanë arritur që duke përcjellur mekanizmat molakularë që çojnë në shkurtimin e këtij ashti te shpendët, t'i ndërpresin këta mekanizma në proces të tyre. Kështu, me ndërprerjen e mekanizmave molakularë që bëjnë që fibula gjatë zhvillimit embrional të shpendëve të shkurtohet, është bërë e mundur që ky asht të vazhdojë zhvillimin më tutje edhe te shpendët njëjtë si te paraardhësit e tyre theropodë, pra fibula e gjatë e që lidhet për thembrën e këmbës, duke bërë kështu të mundur krijimin e këmbës së poshtme te shpendët si te dinozaurëve.

Kjo është bërë e mundur gjithashtu edhe për shkak të faktit se rrugët e proceseve molekulare për formimin e dy eshtrave të këmbës së poshtme te shpendët janë të njëjtë si te dinozaurët. I vetmi dallim qëndron në atë se te shpendët, e kjo si rezultat i evolucionit historik, fibula shkurtohet dhe mbetet si e tillë te shpendët adultë.

​Ky është edhe një aspekt tjetër me anë të të cilit na bëhet e qartë se shpendët modernë rrjedhin nga dinozaurët theropodë! //sciencedaily.com
 
Titulli: Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë këmbë të poshtme dinozauri te shpendët

Po luajm Zot e ? mire mire , po seshte mire !
 

Aki

misfit
Titulli: Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë këmbë të poshtme dinozauri te shpendët

Jurasic Park here we come
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë këmbë të poshtme dinozauri te shpendët

Hahahaha sa here lexoj per kete teme, me kujtohet kjo video :p

 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: Shkencëtarët kanë arritur të krijojnë këmbë të poshtme dinozauri te shpendët

Po lexoja dje se andej nga Azia , po krijohen jo vetem robote qe do na sherbejne, por qe edhe do na zevendesojne.....Mu dhimbs vetja !
 
Top