Shkenca kunder Fese

Titulli: Shkenca kunder Fese

nese vertetohet shkencerisht qe nje analfabet ka patur aftesi per te dhen informacione te hollsishme per te ardhmen,,perse nuk besohet ky version nga ana juaj??

ose pse,,nuk me kundershton mua shkenca!

Fakti me argumentues se pse Feja Islame , eshte feja vertete e Zotit , esht epikerisht ne analfabetizmin e Muhamedit a.s . Kur e shikojm Kuranin me njohurit qe ofron per shkencat e ndryshme natyrore e shoqerore , dhe kur mendojm se keto njohuri shkencore kane dalur nga nje bari analfabet , pyes une se cfare duhet Zoti ti dergoj tjeter njeriut per te besuar athere ?!
Shkencerisht mund te vertetohet Albert aga ,se Muhamedi a.s eshte transmetues i Kuranit per njerzimin . Nuk e di me , qe ndonje analfabet tjeter ka pruar ndonje Kuran tjeter sic eshte Kurani te cilem e kemi ne muslimanet ! Nese ke dyshime qe Pejgamberi a.s ,nuk ka qene analfabet , merr njohuri per historin , per periudhen e shek .7 , dhe per jeten e arabeve te shek.7 dhe e verteton me se miri kete ceshtje . Nese kete s'mundesh ta arrijsh , prap te therras ta studijojsh Kuranin se vete Kurani eshte deshmia me e madhe per profetin Muhamed a.s , se eshte i derguar i Zotit . Po Kuranin dhe fene e Zotit e kuptojn vetem ata qe don ALLAHU !
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Shkenca kunder Fese

Ricky, në këtë pikë jemi shumë larg rivalitetit edhe përplasjeve që mund të krijojë shkenca me fenë.Shkenca nuk mund të ketë kurrsesi diçka kundër fesë për rrjedhojë nuk ka pse bën ndonjë gjë për ta ''zhdukur''. Problemin e ka feja sepse sa më shumë njerëzit kuptojnë aq më shumë do fillojnë të besojnë se feja është trillim.Nëse në të ardhmen arrin të vërtetohet 100% që librat e shenjtë janë të gabuar (në ato që thonë për krijimin etj,jo për mesazhin paqe-dashësh që përcjellin) atëherë një besimtar i çfarëdoshëm si do të ndjehet?Ndërkohë që baza e besimeve monoteiste është që libri i shenjtë është dërguar nga Zoti.Gabimi është njerëzor,shkencëtarët janë njerëz,Zoti është hyjnor edhe rrjedhimisht nuk mund të gabojë.Një shkencëtar kur e ka gabim e ka gabim:po nëse Zoti e ka gabim...?

Thua larg rivalitetit? Nëse diçka është e dëmshme për njerëzimin
nuk duhet gjykuar? A nuk gjykohet edhe feja në të njëjtën mënyrë?
Apo vie rasti sikur "spray për miza": "a është i mirë?" - "Jo, i sakaton, i hudh për tokë!"

Nëse diçka është e rrejshme ( jo e saktë) por e mirë, e tjetra e saktë por e keqe! - Cilën
do ta zgjidhnim? Unë do ta zgjidhja të parën.


Sa për Zotin që je duke folur, sinqerisht duhesh problemit të hysh në palcë
se përndryshe mbetesh në mjegull. Në këtë rast po më dukesh sikur ata
në Amerikë që e kanë paditë Zotin. Jo ti, por as une dhe askush nuk e dijmë
së pari pse Zoti ka krijuar gjithësinë dhe jetën dhe cili është qëllimi i krijimit?
Pa dijtur ca gjëra fundamentale as që mund të flitet për gabime të Zotit.
( e në rastin tonë veç budalla nuk e din sa të vegjël jemi)

Sa i përet fesë, këtu mund të zhgënjehesh fort, dhe sa për informimin tënd
besimtarët përkundrazi janë duke u shtuar, bile edhe atë në radhë të atyre
të dijturve (shkencëtarëve). Sa për vërtetësinë, sidomos të Kuranit
përveç asja që është kumtuar, tjetrën do ta marrim vesh vetëm në Ditën e Gjykimit.
Njeriu nuk ka për ta pasur atë privilegj që ta merr vesh sekretin e kësaj jete në përgjithësi
e as të fesë[/B ( vërtetësinë e saj).

Sa për njerëz, janë edhe fetarë, edhe ata janë të gabueshëm.
Unë për vete nuk dij dhe s'kam parë njeri perfekt.
Gjithashtu mua më duket shpesh se kur disa flasin ngatërrojnë "Fenë"
dhe fetarët! Pas fetarit është njeriu ,pas fesë është Zoti!

E thashë edhe tek një postim më lartë se këto terma edhepse
përkasin bashkë, çdoherë veprimi u fetarit nuk mund të identifikohet
apo t'i mvishet fesë. Njeriu udhëzohet të veprojë ashtu, por mbart
vetë përgjegjësinë për veprimet edhe nese ato i bën "në emër të fesë"
Që don të thot se gabimi i një muslimani nuk është gabimi i fesë!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Pe: Shkenca kunder Fese

E kam edhe unë një ide:

- a e zhdukim shkencën krejt? Pse?

Ja pse:

- ka kontribuar në zbulimin e ekplozivit (dinamitit) ,

- zbulimin e bombës atomike,

- alkoolit ( rakijës),

- drogës ( të gjitha llojet)

- armëve kovencionale (pushkës, topit, tankut etj..)

- rryma elektrike etj.,etj, etj, etj......

- çdo ditë virusa të rinj


Kam harruar me siguri edhe shunë gjëra të tjera!

Tani, si mundet një njëri të thot se nuk ia kemi parë shkencës sherrin?

Nga këto gjëra që përmenda kanë vdekur me miliona njërëz, dhe ende vdesin!

Paramandone, këto gjëra i kanë zbuluar njërzit e mençur e jo budallenjtë!
Mu ata që ne krenohemi me ta! Elita e njerëzimit!

Kësaj i thonë "sa më i mençur, aq më budallë!"

ti sic duket nuk i lexon komentet e mia apo mendon qe une jam me domosdo kundra besimit ,

Une them dhe vazhdoj te them qe Shkenca me provat e saj dhe feja me te ushqyerit e mendjes se njerezve duke ju shpelare trurin, jane faktoret kryesore qe po krijojne luftera, varferi dhe shkaterrim natyre, qe shume shpejt do kete pasoja te medhaja Toka e gjitha si planet.

Une s'po flas kot me hamendje i kam studjuar k'to gjera nga afer, jam rritur edhe une me perralla feje , me piktura te bukura, fusha me lule , etj etj por studimi i realitetit eshte bie ne kundershtim me ato c'fare me kane perrallisur.

tani ti thua qe feja eshte per paqe por perfaqesuesit qe perfaqesojne k'to fe , vetem po krijojne argumenta dhe shkak gjakrash.

Une jam dakort qe te zhduken te dyja si shkenca si feja. Jane korrupsion ,

Blood, Money, Power.
 
A

Alltini

Titulli: Pe: Titulli: Pe: Shkenca kunder Fese

Thua larg rivalitetit? Nëse diçka është e dëmshme për njerëzimin
nuk duhet gjykuar? A nuk gjykohet edhe feja në të njëjtën mënyrë?
Apo vie rasti sikur "spray për miza": "a është i mirë?" - "Jo, i sakaton, i hudh për tokë!"

Sdesha te citoj te gjith pjesen,,mjafton per te ma hedhur,,
nese e kapim thelbin e temes,,,ketu gjithshka perbehet nga ai sprai,,dhe kjo eshte pika ku duhet te bashkohen te gjith,,sepse ne realitet sot c´do kush esht i ndryshem,,dhe pa nje vizion te perbashket ne nuk mund te behemi as nje her te fuqishem dhe te denj per te kaluar ne nje shkall tjeter te civilizimit,,dhe ky duhet te jet i pranueshem dhe i qarte per llogjiken e kesaj qenje,,ne mynyr qe te gjith ta shohin mesditen ne vetvete,,per besimtaret ky duhet te jet hapi i pare qe duhet te merret,sepse besimi ka te bej me llogjiken e gjerave ne pergjithsi,,nese ne besojm qe mund te gjejm nje trung te perbashket,,duke perdorur nje llogjik te rrjedhshme pa cenuar te drejten e krenaris se as nje fisi dhe as nje populli apo kulture te botes,,perkundrazi ne ate trung,,secili popull,,ide,,kultur apo c´far do qoft ajo,,te mund te shoh shembulltyren e vet.

At´her besoj qe do te jemi te gatshem te ndermarrim hapa te pa imagjinueshem deri me sot.
por deri at´her,,c´far na mbetet te bejme?? te bindemi sot,,e te c´bindemi neser??
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Shkenca kunder Fese

Thua larg rivalitetit? Nëse diçka është e dëmshme për njerëzimin
nuk duhet gjykuar? A nuk gjykohet edhe feja në të njëjtën mënyrë?
Apo vie rasti sikur "spray për miza": "a është i mirë?" - "Jo, i sakaton, i hudh për tokë!"

Nëse diçka është e rrejshme ( jo e saktë) por e mirë, e tjetra e saktë por e keqe! - Cilën
do ta zgjidhnim? Unë do ta zgjidhja të parën.


Sa për Zotin që je duke folur, sinqerisht duhesh problemit të hysh në palcë
se përndryshe mbetesh në mjegull. Në këtë rast po më dukesh sikur ata
në Amerikë që e kanë paditë Zotin. Jo ti, por as une dhe askush nuk e dijmë
së pari pse Zoti ka krijuar gjithësinë dhe jetën dhe cili është qëllimi i krijimit?
Pa dijtur ca gjëra fundamentale as që mund të flitet për gabime të Zotit.
( e në rastin tonë veç budalla nuk e din sa të vegjël jemi)

Sa i përet fesë, këtu mund të zhgënjehesh fort, dhe sa për informimin tënd
besimtarët përkundrazi janë duke u shtuar, bile edhe atë në radhë të atyre
të dijturve (shkencëtarëve). Sa për vërtetësinë, sidomos të Kuranit
përveç asja që është kumtuar, tjetrën do ta marrim vesh vetëm në Ditën e Gjykimit.
Njeriu nuk ka për ta pasur atë privilegj që ta merr vesh sekretin e kësaj jete në përgjithësi
e as të fesë[/B ( vërtetësinë e saj).

Sa për njerëz, janë edhe fetarë, edhe ata janë të gabueshëm.
Unë për vete nuk dij dhe s'kam parë njeri perfekt.
Gjithashtu mua më duket shpesh se kur disa flasin ngatërrojnë "Fenë"
dhe fetarët! Pas fetarit është njeriu ,pas fesë është Zoti!

E thashë edhe tek një postim më lartë se këto terma edhepse
përkasin bashkë, çdoherë veprimi u fetarit nuk mund të identifikohet
apo t'i mvishet fesë. Njeriu udhëzohet të veprojë ashtu, por mbart
vetë përgjegjësinë për veprimet edhe nese ato i bën "në emër të fesë"
Që don të thot se gabimi i një muslimani nuk është gabimi i fesë!
Atëherë për ta marrë me rradhë Ricky sepse më duket se ngatërrohemi kot pasi diçka krejt tjetër po thoja edhe tjetër ke kuptuar me sa duket.

Feja nuk mund të jetë kurrë e dëmshme për njerëzimin pasi në thelb çdo fe predikon të mirën jo të keqen.

Gabimi i Zotit ishte një metaforë për të evidentuar gabimet që mund të jenë bërë në shkrimin e librave të shenjtë,për krijimin edhe për të gjitha gjërat e tjera.Pra nuk thashë që bëri gabim Zoti por unë si jo besimtar presupozoj që libri i shenjtë është shkruar nga njeriu edhe është menduar po nga ai.

Sidoqoftë në të gjitha postimet po përpiqem ti përmbahem temës sepse pyetjet në fund të saj janë të qarta.
Pra për ta përmbledhur përsëri, sepse sa më shumë shkruan aq më shumë ngatërrohesh.Me ecurinë e shkencës,me kuptimet që mund ti japë ajo atyre që janë shkruar në librat e shenjtë,duke presupozuar që do bëhen zbulime të cilat janë në kundërshtim me ato që thonë librat e shenjtë, normal që do ketë edhe shumë njerëz të cilët do e vejnë në dyshim librin e shenjtë dhe pse jo do e konsiderojnë si një fantazi njerëzore, jo si një dërgesë hyjnore.Këtë doja të thoja pak a shumë
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Shkenca kunder Fese

Problemi qendron ne ate se ne mesdite, nuk ka nevoje te argumentohet se eshte dite, kapish ???

ti je i perpikte ne perkufizime :)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Shkenca kunder Fese

Ne flasim per sheknc, ne flasim per fe japim supozime vertetime qe nuk i vertetojm dot
cka then Zoti nuk e thot shkenca
prsh shkenca nuk mund tsheroj disa semundje tpasherueshme, kurse feja Perendia po
 
Top