• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shembet Teatri Kombëtar!

Shembet Teatri Kombëtar. Forca të shumta policie rrethuan gjatë natës ambjentet jashtë Teatrit, ndërsa fadromat mësohet se kanë nisur shembjen e tij

Sic duket nga pamjet e publikuara nga “BalkanWeb”, shembja ka nisur të kryhet nga pjesa ballore e Teatrit Eksperimental, ndërsa më pas është shembur edhe godina e Teatrit Kombëtar.


Balkanweb
 

Comments

Ne bejm monolog ktu po pse sduhet prish e rindertuar nuk e tha as nje, nje argument qe me verte te me piklloj ne zemer dhe ta urrej me gjith shpirt Edi Ramen dhe Erion Veliaj !

Dhe per sa kohe do gjermojme qerren dhe sdo punojm token !
 
Last edited:
Ne bejm monolog ktu po pse sduhet prish e rindertuar nuk e tha as nje !
Nuk duhet te prish , po duhet te ristruturuar , dhe per kete gje pyeten edhe punonjesit nese eshte e mundur nje referendum me popullin , kjo eshte kur pash vidion mbas atyre murreve gri pash duart e atij arkitekti italian qe e kish bere shifni vidion me vemendje . Italia mbahet me arkitekture gjithmone i ristruturojne , kane nje histori Qe ne vite hyne ne Art . Precedence i jepet mases qe eshte Artisti+ publiku...
 
Kenaqesi Kitra qe te lexoj. :)

Jam shume dakort. Ama nuk e shpikem ne shqiptarert PPP.
Ne thjesht gjejme mekanizma qe sherbejne si te vjedhim me mire. Kur them ne i referohem politikaneve tane te korruptuar dhe qe po mbajne peng vendin.

Pra seshte faji i sistemit por individit. Dhe per sa kohe shqiptaret jane individe te mbrapsh qe e kane mendjen per tu zene dhe per te vjedhur e per te vrare kshu do vazhdojme te jemi edhe 300 vjet te tjera.

Edhe mos shpreso te te bekoje zoti por puno te bekosh veten! :)


Perqafime miqesore!
Vertete qe nuk i shpikem ne po e ke von re kaj here nuk e morin mundimin me i zbukuru fare... e forte do jete gjykata tu jape te drejte artisteve, dhe kta te fundit te kerkojne demshperblim. Atehere do na shkoj teatri si me bo noj pallat ne Dubai
 
Ne bejm monolog ktu po pse sduhet prish e rindertuar nuk e tha as nje !
Edhe une isha per nje te ri aty.

Tani pyetja eshte pse mos te ndertohej 1 km me posht pergjat bulevardit te ri, por pikerisht aty ?

@WxP gjith diskutimi ka qene per vlerat historike dhe kulturore nga pikpamja arkitekturore dhe ndertimore e kompleksit. Se fundmi u klasifikuar ne 7 objektet me te rrezikuara nga Europa Nostra (si unesco pak a shume kjo shoqate e mbrojtjes se trqshegimise arkitekturore) .
Skam shume kohe tani, kam info te sakta ne fakt !

Zonat e qendrave te qyteteve dhe kryesisht metropolet jane te destinuara per ndertime te larta.
Atje ka patur skepticizem sepse behej fjale per nje ansambel dhe kompleks te tere!

Gjithsesi @Marla e ka thene shkoqur dhe qarte... politikanet e sotem jane problemi.
Po vajtem me idene, kush do vij neser ne karige sdo vjedhi? Nuk do te behet Shqiperia !
 
Last edited:
Ne bejm monolog ktu po pse sduhet prish e rindertuar nuk e tha as nje, nje argument qe me verte te me piklloj ne zemer dhe ta urrej me gjith shpirt Edi Ramen dhe Erion Veliaj !

Dhe per sa kohe do gjermojme qerren dhe sdo punojm token !
Kemi raportin më tkeq n rajojn mbi pandeminë ekonomike,ku projektohet të dalin prej punne 10fish më shumë në raport me Mk,Kosovën,Greqinë,Malin e Zi,Serbinë

Kur shum biznese jan në prag falimenti e të hidhen miliona euro në projekt ku u ofrua restaurimi,prap snuk?
 
. e forte do jete gjykata tu jape te drejte artisteve, dhe kta te fundit te kerkojne demshperblim. Atehere do na shkoj teatri si me bo noj pallat ne Dubai
Ska si te ndodhe. Teatri eshte prone shteterore jo prone e artisteve pra ska demshperblim se ata nuk jane pa pune thjesht u transferuan ne nje ndertese tjeter sa te behet e reja :)

E vetmja gje qe mund te jete subjekt gjykate do te jete afera korruptive e kesaj PPP.
 
Persa i perket aferes, ajo eshte skandaloze !
Nje investim 230milion euro ... ku populli krimbet ne borxhe tek oligarku! Pse ato para mos te shkojne ne spitale dinjitoze, ne shkolla, ne rruge? Po nuk eshte vetem teatri jo... gjith Tirana po coptohet e ndahet, ja se do degjoni ... tek parku i liqenit, tek koshti botanik, ne maje te Dajtit etj :), do jepet gjithcka!

Rri se nuk dua te flas me shume se do zberthehem ... :) se prandaj ika andej !
 
Last edited:
Ska si te ndodhe. Teatri eshte prone shteterore jo prone e artisteve pra ska demshperblim se ata nuk jane pa pune thjesht u transferuan ne nje ndertese tjeter sa te behet e reja :)

E vetmja gje qe mund te jete subjekt gjykate do te jete afera korruptive e kesaj PPP.
Trualli është tokë e shtetit jo teatri.Teatri ishte pasuri shpirtrore për Shqiptarët i cili sot u vra.
 
Kur shum biznese jan në prag falimenti e të hidhen miliona euro në projekt ku u ofrua restaurimi,prap snuk?

O Kat ne PPP shteti nuk hedh asnje para. E nderton kompania ndertuese dhe merr mbrapsh ne fund te ndertimit ate cfare kane rene dakort ne marveshje.

Tani ku eshte problemi ketu? Pse flisni gjera qe sbejne sens?
 
Trualli është tokë jo teatri.Teatri ishte pasuri shpirtrore për Shqiptarët i cili sot u vra.
Une shkoj shpesh ne teater dhe do vazhdoj ta bej, thjesht do ndryshoje lokacioni sa te behet i riu

Kush shkon ne teater pash zotin as 10 % e atyre qe jetojne ne tirane. Kur bie fjala per kinemate i mbushni por teatrin as ja keni haberin.
 
O Kat ne PPP shteti nuk hedh asnje para. E nderton kompania ndertuese dhe merr mbrapsh ne fund te ndertimit ate cfare kane rene dakort ne marveshje.

Tani ku eshte problemi ketu? Pse flisni gjera qe sbejne sens?
Je e pa axhornuar pra,se do bëhwt me fonde publike.Sësht më projekti i parë,mund ta mbajn projektin e parë si arkitektur por jo si projekt financimi


Dhe nëse do ishte siç ti thua,që sësht më (P) Privati do investonte 1 do i merte 3 shtetit.
 
Une nuk e kuptoj pse duhet te shpallet monument kulture nje ndertese me derrasa te kalbme ! Dhe mbi te gjitha aty eshte nje tok private qe gjith jeten shteti ka paguar qera per teatrin lool ta rindertojne e ta bejn per tu shpall monument.
 
Ska si te ndodhe. Teatri eshte prone shteterore jo prone e artisteve pra ska demshperblim se ata nuk jane pa pune thjesht u transferuan ne nje ndertese tjeter sa te behet e reja :)

E vetmja gje qe mund te jete subjekt gjykate do te jete afera korruptive e kesaj PPP.
Nuk ka me PPP do ta ndertoj vet bashkia... i gjeten leket 😂 dmth me prokurim publik, do shpallet nje fitues 😂 dmth eshte shpallur ka kohe...

Ju kerkoj ndjese: Erjon Velise eshte per ti ********** rracen ! Ska me vemje! E njoh mire :)
Dhe e shaj si qytetar jo si dikush qe e njef ... apo nga aspekt personal!
 
Last edited by a moderator:
Ska si te ndodhe. Teatri eshte prone shteterore jo prone e artisteJo ate e pra ska demshperblim se ata nuk jane pa pune thjesht u transferuan ne nje ndertese tjeter sa te behet e reja :)

E vetmja gje qe mund te jete subjekt gjykate do te jete afera korruptive e kesaj PPP.
E di por sidoqofte munde ta padisin per vendim te njeanshem duke qene se kishin bere nje ankese kohet e fundit (jo ate te paren) dhe faktin qe Europa nostra e mori ne mbrojtje.E di qe pak gjasa ka te ndodhe por ktu ke ne e cuditshmja osht e zakonshme
 
Une shkoj shpesh ne teater dhe do vazhdoj ta bej, thjesht do ndryshoje lokacioni sa te behet i riu

Kush shkon ne teater pash zotin as 10 % e atyre qe jetojne ne tirane. Kur bie fjala per kinemate i mbushni por teatrin as ja keni haberin.
E di ç ka ndodh sot?Imagjino të shembet në Romë një nga monumentet në qendrën e saj..
 
O Kat ne PPP shteti nuk hedh asnje para. E nderton kompania ndertuese dhe merr mbrapsh ne fund te ndertimit ate cfare kane rene dakort ne marveshje.

Tani ku eshte problemi ketu? Pse flisni gjera qe sbejne sens?
Mendon qe ju flisni gjera me llogjikeë?- Jo , nuk jam dakort ? Le te bejne nje te re per qejfin e shtetit atehere .- perdorni llogjiken ...Ajo duhej RISTRUTURUAR ... dhe zgjeruar
 
Nuk ka me PPP do ta ndertoj vet bashkia... i gjeten leket 😂 dmth me prokurim publik, do shpallet nje fitues 😂 dmth eshte shpallur ka kohe...

Ju kerkoj ndjese: Erjon Velise eshte per ti shkerdhyer rracen ! Ska me vemje! E njoh mire :)
Dhe e shaj si qytetar jo si dikush qe e njef ... apo nga aspekt personal!
Ah se dija kete detaj. Ndjese!

Mendova do ndertohej me PPP.

I bie pak fshati digjet e Rrugaçë krihet ne ket rast.
 
Nuk ka me PPP do ta ndertoj vet bashkia... i gjeten leket 😂 dmth me prokurim publik, do shpallet nje fitues 😂 dmth eshte shpallur ka kohe...

Ju kerkoj ndjese: Erjon Velise eshte per ti shkerdhyer rracen ! Ska me vemje! E njoh mire :)
Dhe e shaj si qytetar jo si dikush qe e njef ... apo nga aspekt personal!
Pa dash me hy ne polemik ndaje menjen e njef apo jo lol
 
Nuk arrij dot te kuptoj pse nuk duhet ecur perpara ! Pse nuk duhet te ket nje teater te sofistikuar per te gjithe aktoret !? Cfare rendesie ka kush e ben apo cfare vjedh, kush do te vije e nuk do vjedhi ne pushtet? Kush nuk e beri ?
A do te ishte nje ane pozitive te ndertohet dhe te vidhet ? Por ama ndertohet !
Ti ne fjaline e fundit thua le vjedhin po te ndertohet.
Mbase se ke kupuar, ne ishin per ruajtur te vjetrin dhe te ndertohet i riu nr vend tjeter. Me kte llogjike i bie te prishet muzeumi, pallati i kultures dhe cdo.ndertese, mjafton te ngrihet nje e re me kulla siper si stadiumi.
Nuk ecet perpara duke shkelur ligjet. U prish pa pritur. vendomom2 e gjykates kushtetuese
 
Une nuk e kuptoj pse duhet te shpallet monument kulture nje ndertese me derrasa te kalbme ! Dhe mbi te gjitha aty eshte nje tok private qe gjith jeten shteti ka paguar qera per teatrin lool ta rindertojne e ta bejn per tu shpall monument.
Nuk e kupton se ke info te gabuara!
1- nuk jane te kalbura derrasat, jane sic i ka montuar italiani !
2- toka private eshte 1/ 10 e siperfaqes! Aq ka Çimi ;)
Pa token e teatrit nuk behen kullat 😂 i thone 230m € beton e hekur...
Une kam qene skeptik vetem ne 1 argument, e kam pare si pjese e ansamblit dhe kompleksit te qendres se Tiranes!

Trump tower ne NY eshte ngjit me katedralen me te famshme aty, shkoi Trump ju tha meqe eshte kriz do ndertoj une, do hap 30.000 vende pune ne 5 vitet e ardhshme, nuk do paguaj taxa, dhe ne 10 vitet e tjere 130mije vende pune ! Dhe e beri.

Lexova koment lart 500 vende pune... jo ka shume impakt zhvillimi i biznesit ne qendra, jane mbi 10mije vende pune qe hapen!
 
Me që ra fjala
-0 diskutim për projektin e ri
-Financimet nuk jan siguru,mendohet që bashkia të marri hua nga banka
-Shqipot po humbin vendet e punës e biznwset e tyre nga pandemia
Akoma vazhdoni të mendoni se u shemb për të ndërtuar një teatër të ri?
 
Ore ca muzeumi eshte ai mo ??? Une pyta kush nuk vodhi e kush ndertoj me pare ! Hajde mer grumbulloj kanace... lool
 
Ore ca muzeumi eshte ai mo ??? Une pyta kush nuk vodhi e kush ndertoj me pare ! Hajde mer grumbulloj kanace... lool
@WxP qendra e Tiranes ka qene dhe eshte e zonuar sic eshte Durrsi me kategori, Teatri ka qene brenda zones qe nuk lejohej ndertim e prishje, vite perpara e nxoren me nje vkm sepse kjo histori eshte e lashte, mbi 20 vjecare... keshtu u ndertua veliera ne Durres, mbi rrenojat antike, prite kur tja rrasin edhe anfiteatrit te Durrsit te thone e prishi termeti... e te bejne ndonje kulle aty 😂 spo te them per stadjumin e ri ne Durres !

Ka kosto shume prishja e Teatrit, dhe jo kosto kombetare por nderkombetare

Mire u be qe u prish! Dhe te ndertohet

Por ta dini, ajo qe do ndertohet aty eshte skandal ! Ska projekt fare! Behen letrat njehere pastaj fillon puna! Keta e prishen njehere, tani do fillojne projektin e zbatimit ta projektojne, genjejne popullin me foto dhe imazhe te bukura !

Dhe ky eshte problemi me i madh...
 
Ka 2 vite e 4muaj që flen në atë që sot ja shembën,plus atyre ka 1 jetë që jep shfaqe aty,plus asaj ka frikën se po instalohet diktatura,mos e paragjykoni.
Nuk e paragjykoj fare,le te protestoje sa te doje,po veje pak veten ne vend te atyre policeve aty,si do ndiheshe?
 
Nuk e paragjykoj fare,le te protestoje sa te doje,po veje pak veten ne vend te atyre policeve aty,si do ndiheshe?
Uniforma e shtetit nuk është njeri por është shtet.Kur vesh unfiromen e shtetit sjam më un,i marr parasysh ofendimet dhe veproj sipas ligjit.
 
Top