Sharmi i përjetshëm i katedraleve.

Sharmi i përjetshëm i katedraleve, bukurija dhe madhështija e tyre të përjetshme, ngjallin admirim dhe surprizë edhe sot pas disa shekuj nga ndertimi i tyre.
Arkitektura nga të cilat dalin ekzemplarë të mrekullueshëm që ekzistojnë në Itali etj, shprehet përmes monumenteve të formave: gjithçka duhet të ngjallë çudi dhe befasi dhe kjo është e dukshme mbi të gjitha në pjesët e sipërme të mbrendshme që janë gjithmonë shumë të përpunuara dhe të dekoruara.
Në shumë qytete në shekullin XVII, morën një fizionomi të ndryshme; në akset e reja rrugore u krijuan duke shkatërruar lagjet e vjetra mesjetare. Pallatet, sheshet dhe kishat u ndërtuan me një qëllim të fortë skenografik, duke synuar të ngjallnin habi dhe admirim te spektatori.
Në këtë temë do publikojmë disa ambiente të zgjedhura nga katedralet e pallatet më të bukura ku mund të jenë nëper botë ;)

ps. Mos më pyesni se ku ndodhen sepse do më merrnin një kohë extra që të bëj kërkimet. Prandaj shijoni bukurinë pa dikur ku ndodhen :)
ae0f6bc65a3e7f1f95a1eae9ccde58da.jpg

551313c88c68119f36c1827f3fb1253b.jpg

40b55c67ec4f36196f27c8f465950c34.jpg
 
Jane shume te bukura .....kane nje artiktekture madheshtore .....vatikani ....ne milano ...shen marku ne venecia ..mrekulli ne paris .
.nga bukuria te marrin syte
 
Nuk e di sa te zotet kane qene keta njerez qe kane nxjerre mrekullira te perjetshme.Durim e mencuri te skalitur kane pas.
eshte bere nje pune e jashtezakonshme … madje mund te thuash kane qene me te zhvilluar perderisa sot per sot shume pak njerez kan aftesi te tilla
 
Matera ...
 

Attachments

 • 20190126_104025.jpg
  20190126_104025.jpg
  960.1 KB · Shikime: 82
 • 20190124_155316.jpg
  20190124_155316.jpg
  3 MB · Shikime: 76
 • 20190124_104251.jpg
  20190124_104251.jpg
  1,022.9 KB · Shikime: 71
 • 20190124_160216.jpg
  20190124_160216.jpg
  1.1 MB · Shikime: 61
 • 20190124_114800.jpg
  20190124_114800.jpg
  2.6 MB · Shikime: 64
 • 20190124_114630.jpg
  20190124_114630.jpg
  1.8 MB · Shikime: 78
Santuario di oropa biella
 

Attachments

 • unnamed (4).jpg
  unnamed (4).jpg
  99.6 KB · Shikime: 63
 • unnamed (2).jpg
  unnamed (2).jpg
  99.6 KB · Shikime: 60
 • unnamed (3).jpg
  unnamed (3).jpg
  56.1 KB · Shikime: 68
 • santuario-oropa.jpg
  santuario-oropa.jpg
  79.6 KB · Shikime: 81
Edhe njerezit modern thone se feja do zhduket. ?
Katedralet ne kete rast jane reflektim i filozOfise se fese. Kur flet per civilizimin egjiptian thua piramide, per mesopotamine thua mustaba,per Bizant,gothic apo renaisance thua Katedrale.
Pereonalisht me pelqejne shume per madheshtine qe kan. Kur hyn brenda te jep 2 ndjesi, edhe kenaqesi edhe frike. Ashtu sic dhe ishte filozofia e kishave asokohe(mister-bote e pertejme)
 
@Soulmind janë të vetmit që kanë qeveris ne shekuj. Edhe mbretëritë ishin nën sundimin e tyre ;) Të vetmit me $$.
Besimi nuk ka lidhje fare me artin si dhunti, pavarsisht që talenti i artistit është shkrirë më sfond religjoz.
 
Top