• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sensorët e djersës në veshje mund të monitorojnë shëndetin tuaj

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
https://postimage.org/
Sensorët elastikë masin glukozën, laktatet, natriumin, kaliumin dhe temperaturën tuaj, ndërsa çipi i përpunon të dhënat dhe i dërgon në një celular me aplikacionin përkatës në kohë reale. Imazhi nga: Der-Hsien Lien dhe Hiroki Ota, UC Berkeley, SHBA.

Një pajisje e re e krijuar nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley përdorë matjen in situ* të metaboliteve dhe elektroliteve në djersën tuaj për të kontrolluar shëndetin. Pajisja është përshkruar në një artikull të botuar me 28 janar në revistën prestigjioze Nature.

Ndërthurja e inxhinierisë elektronike dhe kimisë i ka dhënë jetë një pajisjeje që mund të ketë përdorime nga më të ndryshmet, që nga monitorimi i shëndetit të pacientëve të zakonshëm në vend të kontrolleve rutinë, te kontrollimi i një numri të madh pacientësh për studime shkencore, te kontrollimi i shëndetit të atletëve gjatë trajnimeve të rënda, e deri te kontrollimi i vazhdueshëm i shëndetit të astronautëve në hapësirë. Pajisja që monitoron djersën dhe përbërjen e saj, përcakton nëse personi ka sasinë e nevojshme të përbërësve të caktuar në gjak, pa pasur nevojë për analiza gjaku. Natyrisht, kjo nuk mund të zëvendësojë plotësisht analizat e gjakut, por heq nevojën për shumë analiza rutinë. Gjithashtu, pajisja është mjaft e vogël dhe për këtë mund të vendoset në rroba, në rripa ore apo në shirita që vendosen në kokë. Kjo bën që monitorimi nga kjo pajisje të jetë i vazhdueshëm dhe që ndryshimet në trupin e personit që e përdorë të monitorohen në kohë reale.

Pajisja përbëhet nga grupi i sensorëve të cilën gjenden në një shtresë elastike që bie në kontakt me lëkurën dhe analizon djersën dhe një tabelë qarqesh e printuar (printed circuit board) që komunikon përmes sinjaleve pa tel (wireless) me një pajisje si telefonat e mençur ose kompjuterët. Pesë sensorët janë të përcaktuar për matjen e temperaturës së lëkurës që shërben edhe për kalibrim, dhe për matjen e dy metaboliteve (glukozës dhe laktateve) dhe dy elektroliteve (natriumit dhe kaliumit). Të dhënat e marra nga këta sensorë mblidhen, përpunohen në varësi të temperaturës, amplifikohen si sinjal dhe transmetohen nga tabela e qarqeve e përbërë nga më se 10 qarqe të integruara. Këto të dhëna merren nga telefonat me mençur të cilët kanë aplikacionin special gjithashtu të krijuar posaçërisht për këtë pajisje nga grupi i shkencëtarëve.

Shkencëtarët gjithashtu janë të bindur se pajisja mund të zvogëlohet duke i integruar të gjitha qarqet në një çip të vetëm dhe se biokimikatet e analizuara nga djersa mund të shtohen në varësi të nevojës së përcaktuar nga mjekët. Gjithashtu, në varësi të nevojës, pajisja mund të përshtatet për analizimin e lëngjeve të tjera trupore. //nature.com

[video=youtube;OzZBVOF8u-0]https://www.youtube.com/watch?v=OzZBVOF8u-0[/video]

*in situ - Nga latinishtja, në vend. Përdoret për të nënkuptuar kryerjen e një procesi në vendin ku ndodhet. Në këtë rast, djersa analizohet në dorën apo kokën e personit që ka veshur sensorët e jo në laborator.
 
Top