• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Seks dhe korona, çfarë thotë studimi i ri për përhapjen e virusit

Ndërprerja e masave dhe rritja e marrëdhënieve seksuale midis të rinjve nga në muajt e verës, duket se sipas hulumtimit të Institutit Andrologjik të Athinës, ato ndihmuan në përhapjen e koronavirusit .

Për ‘Protothema.gr’ Dr. Konstantinos Konstantinidis, Urolog-Androlog, President i Institutit tha:
Me ndërprerjen e karantinës, frekuenca seksuale është rritur në moshë të re. Përfundimi është se nëse këta të rinj bien në kontakt, për shkak të ndërprerjes së bllokimit, sëmuren dhe asimptomatikë, ata transmetuan virusin te të moshuarit, të cilët janë prindërit e tyre. Zakonisht këto mosha qëndrojnë edhe me prindërit. Në fakt, unë kam një shembull personal. Unë jetoj me katër fëmijët e mi, të cilët u sëmurën në mënyrë asimptomatike dhe u detyrova të largohem nga shtëpia. Sepse në marrëdhëniet seksuale, të rinjtë nuk mund të mbanin maskë.”
Tre sondazhe të kryera nga Instituti Andrologjik në periudhën e karantinës, treguan një rënie të frekuencës së kontakteve, veçanërisht midis moshave 18 dhe 34 vjeç.
Shpjegimi i analizës cilësore ishte se në këto mosha, shumica e të rinjve jetojnë me prindrit, kështu që në ndalimin universal jeta e tyre e dashurisë ishte e kufizuar, për shkak të bashkëjetesës me të afërmit e tyre.


Seks dhe korona, çfarë thotë studimi i ri për përhapjen e virusit​

Ndërprerja e masave dhe rritja e marrëdhënieve seksuale midis të rinjve nga në muajt e verës, duket se sipas hulumtimit të Institutit Andrologjik të Athinës, ato ndihmuan në përhapjen e koronavirusit .
Për ‘Protothema.gr’ Dr. Konstantinos Konstantinidis, Urolog-Androlog, President i Institutit tha:“Me ndërprerjen e karantinës, frekuenca seksuale është rritur në moshë të re. Përfundimi është se nëse këta të rinj bien në kontakt, për shkak të ndërprerjes së bllokimit, sëmuren dhe asimptomatikë, ata transmetuan virusin te të moshuarit, të cilët janë prindërit e tyre. Zakonisht këto mosha qëndrojnë edhe me prindërit. Në fakt, unë kam një shembull personal. Unë jetoj me katër fëmijët e mi, të cilët u sëmurën në mënyrë asimptomatike dhe u detyrova të largohem nga shtëpia. Sepse në marrëdhëniet seksuale, të rinjtë nuk mund të mbanin maskë.”Tre sondazhe të kryera nga Instituti Andrologjik në periudhën e karantinës, treguan një rënie të frekuencës së kontakteve, veçanërisht midis moshave 18 dhe 34 vjeç.
Shpjegimi i analizës cilësore ishte se në këto mosha, shumica e të rinjve jetojnë me prindrit, kështu që në ndalimin universal jeta e tyre e dashurisë ishte e kufizuar, për shkak të bashkëjetesës me të afërmit e tyre.

Siç shpjegon Dr. Konstantinos Konstantinidis:
“Transmetimi i virusit përmes frymëmarrjes, kollës, pështymës, spermës dhe marrëdhënieve seksuale është identifikuar në shumë studime. Bazuar në këtë supozim, ne studiuam marrëdhëniet seksuale gjatë periudhës kur masat kufizuese u ndaluan, me hipotezën e punës që moshat e reja mund të jenë bartëse të shpërndarjes, për shkak të rritjes së frekuencës së marrëdhënieve seksuale, por edhe për shkak të ndërprerjes së izolimit”.
Pasi u hoqën masat, rekordi tregoi një rritje dramatike të kontakteve në kampionin e moshës 18 deri në 34 vjeç, me gati trefishin e frekuencës .
Më konkretisht, sipas të dhënave të reja, prillin e kaluar 40,14% e të rinjve që morën pjesë në sondazhin e Institutit Andrologjik të Athinës, kishin marrëdhënie seksuale një herë në javë,26.52% bënë 2-3 herë në javë, 16.29% 3-5 herë në javë dhe 17.05% më shumë se gjashtë herë në javë.
Gushtin e kaluar 40.33% bënë seks 2-3 herë në javë, 20.83% bënë seks 3-5 herë në javë, 14.17% një herë në javë, 12.50% mbi gjashtë herë në javë dhe 12.17% nuk kanë bërë seks fare.

Udhëzime për marrëdhënie të sigurta seksuale në sezonin COVID-19:

• Nëse partneri juaj ka simptoma të tilla si ethe, kollë, gulçim, shmangni çdo kontakt të ngushtë, përfshirë marrëdhëniet seksuale.
• Partneri më i sigurt është vetvetja.
• Bëni seks me njerëz me të cilët jetoni ose i njihni mirë. Sa më i vogël të jetë cikli i partnerëve tuaj seksual, aq më e ulët është mundësia e transmetimit.
• Shmangni seksin në grup.
• Nëse, megjithatë, keni marrëdhënie seksuale me njerëz jashtë rrethit tuaj të ngushtë, monitoroni shëndetin tuaj për shtatë ditët e ardhshme dhe kërkoni këshilla mjekësore nëse keni simptoma.
• Shmangni puthjet dhe përdorni një maskë për të minimizuar rrezikun.
• Preferoni pozicione që nuk kanë kontakt ballë për ballë.
 
Last edited by a moderator:

Senseo

Audacity.
BD656D48-D27E-48DB-A8BC-5DEADB94A827.jpeg
 
Private conversations
Help Users
    Top