Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

elbruna

Anëtar i Respektuar
Ndonjeres i mjafton nje rimel te qerpiket, te tjerat preferojne buzekuqin.

Simbol i sensualitetit, buzet ngjallin enderra erotike te meshkujt. Nuk eshte rastesi qe femrat e bukura te ekranit perdorin nje make-up perfekt per nje buzeqeshje mahnitese.

Te trukuara, te veshura… edhe buzekuqi kerkon vemendje. Per estetisten turke Zenepe Momo femra, buzet dhe pasqyra jane nje.

“Nuk ka makiazh pa buzekuq dhe buzekuq pa makiazh. ‘Make-up’ ne buze eshte nje element qe nuk duhet te mungoje ne fotografine e vajzave dhe grave”, shprehet Momo.

Ashtu si pershtasim ngjyren e flokeve me tiparet edhe kjo mase duhet te jete frut i nje kombinimi.

“Nje floku te zi mund t’i vendosen nje i kuq i forte”, thote estetistja Arta Mitro.

“‘Make-up’ ne buze eshte nje detaj i vecante. Ai ne darke eshte i ndryshem nga i paradites. Ne mbremje, dasme apo feste kerkohet aplikimi i ngjyrave te forta dhe te plota, gjithnje duke respektuar rregullin kur lyejme syte nuancat ne buze jane te lehta dhe anasjelltas”, shpjegon Momo.

Arta Mitro qe prej vitesh i eshte kushtuar artit te se bukures thote se aplikimi i buzekuqit nuk njeh moshe.

“Tendencat jane gjithmone te lehta dhe perdoren ne cdo moshe”, thote Mitro.

Estetistet jane me te rezervuara ne keshillat e tyre. Ato jane mbrojteset me te flaketa te natyrales.

“Nuk eshte e shendetshme qe te rejat nen moshen 18 vjec te perdorin buzekuq qofte ky edhe i lengshem. Per moshat deri ne 30 vjec une do te keshilloja vetem aplikimin e nje shkelqyesi te lehte, ndersa per mesograte buzekuq mat”, shpjegon Momo.

Mishtore ose jo, e re apo ne moshe, industria e kozmetikes ofron gjithcka per te patur nje buzeqeshjeje joshese te meshkujt ne cdo stine te vitit.

“Sivjet ka qene shume ne mode e kuqja si Merlin Monro ne vite”, pohon Mitro.

Nese doni qe te ngjajne te bukura ne cdo moment edhe pasi keni konsumuar pije apo ushqim, beni mire te degjoni kete keshille, falas:

“Qe te qendroje sa me gjate fillimish i lyejme me krem–puder me pas vendosim buzekuqin, vendosim perseri puder dhe ne fund aplikojme shkelqyesin vetem ne mes te buzeve”, shpjegon Momo.

Bota i ka kushtuar shume vemendje ketij aksesori. Qe nga fundi i viteve 1800, buzekuqi ka ardhur ne forma te ndryshme aplikimi, per te mberritur sot tek nje buzekuq cudiberes:

“Kohet e fundit ka ne treg nje lloj i kuqi qe vepron si nje spec djeges dhe krijon pak fryrje”, thote Mitro.
TCH
 

Attachments

  • red-lipstick-make-up.jpg
    red-lipstick-make-up.jpg
    48.4 KB · Shikime: 62

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

dhe per ta zgjatur sa me shume efektin e te kuqit ,meshojini me 1 leter siper buzeve pasi ti keni lyer:D
 

elbruna

Anëtar i Respektuar
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

Buzekuqi eshte joshje ,,
 

kolena

once upon a time...
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

personalisht sme ka pelqyer kurre buzekuqi sidomos kur i lyejne vajzat e reja..po nejse! eshte ceshtje shijesh...

meqe ra fjala ke buzekuqi; e keni degjuar ate lajmin para ca ditesh qe ne Peru vriteshin njerez per tu marre dhjamin qe te beheshin makeup-et????

interesanteeee eeeeeeeee :D
 

elbruna

Anëtar i Respektuar
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

personalisht sme ka pelqyer kurre buzekuqi sidomos kur i lyejne vajzat e reja..po nejse! eshte ceshtje shijesh...

meqe ra fjala ke buzekuqi; e keni degjuar ate lajmin para ca ditesh qe ne Peru vriteshin njerez per tu marre dhjamin qe te beheshin makeup-et????

interesanteeee eeeeeeeee :D

Uuuuuaaaa qenka e tmerrshme, se kisha degjuar dhe shpresoj mos jete e vertete, ,,,,
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

meqe ra fjala ke buzekuqi; e keni degjuar ate lajmin para ca ditesh qe ne Peru vriteshin njerez per tu marre dhjamin qe te beheshin makeup-et????

interesanteeee eeeeeeeee :D

Kete se kisha degjuar, por ne Kinen e lashte ishte zhvilluar nje nder betejat me te medha te kohes per nje lendine ku rritej nje lule nga e cila behej buzekuqi.:ciaoo:Madje mjafte luftetar pas humbej se betejes kishin bere vetvrasje..... e shume te tjere kishin thure nje kenge vajtuese ( nese me kujtohet)
'' Jeta jone me ska kuptim
cfare do u dhurojme grave tona
me cfare ngjyrash do i hijeshojme ...........:dance:'' Nese e gjej si materialoe do ju a sjelle. Kur e kam degjuar para ca vitesh me eshte dukur shume interesant :gjujpeshk:
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

“Kohet e fundit ka ne treg nje lloj i kuqi qe vepron si nje spec djeges dhe krijon pak fryrje”, thote Mitro.
TCH

Si ben mire atyre qe kane buze te plota, te duken sikur te ka bere alergji ndonje gje... lol

Eshte dhe nje keshille qe mua me ka pelqyer dhe e bej... per buze me natyrale, si nga ngjyra dhe te buta, i ben ato me sheqer dhe me gishte i lyen ato e me pas i shplan. Cute dhe sweet... lol

Buzekuqi... me raste me pelqen. Vertete eshte "joshes" sic thote dhe artikulli, po nje puthje edhe prishen (plus nuk shijon puthjen pastaj nga meraku i buzekuqit) :D
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

ehm po ky me efekt fryres gjasme t'i fryn vertet??
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

“Qe te qendroje sa me gjate fillimish i lyejme me krem–puder me pas vendosim buzekuqin, vendosim perseri puder dhe ne fund aplikojme shkelqyesin vetem ne mes te buzeve”, shpjegon Momo.


ahahaah te shkretet djema kur puthn femren
hihiihihihiihih
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

Me pelqen buzkuqi por me raste jo gjithmone ....

Sa per fryrjen e buzeve ..do ju keshilloja te mernit nje atak (ngjites ) te hidhni nje pik poshte buzes dhe nje pike siper buzes duke i kthyer pak majat e buzve i lini sa te thahen ..dhe do shikoni efektin ...do ndryshoni totalisht formen e buzve pooooooooooooor e keqja eshte se nese kerkon ti kthesh ne formen e meparshme do jet pak keq se te dhemb njecik fare fare :D kur kerkon te heqesh atakun .
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

un gjithmon kam preferuar dhe preferoj ngjyrat e lehta.......ne buze aplokoj vetem shkelqys roz [me shume} deh kafe[ngjyree mishi} dhe buzkuq qe kohet e fundit kam filluar ta perdor mjaft perdor vetem ngjyren roz. dhe ndojher portokalli shume te hapur.....

buzekuqi eshet dicka shume femerore shume e vertet fakti qe eshet joshja per njje mashkull , dhe vet femrra kur aplikon buzkuq ndihet em e ukur dhe me joshese .....

kshtuqe goca alpikoni buzkuqa 24 oresh qe kur te puthni qunat buzet tuaja do jene perfekte si para puthjes si mbas puthjes....{dhe as te dashurin se perlyni me buzkuq hihiihihhi}
hihihiihihihi
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Titulli: Nuk ka makiazh pa buzekuq

po buzkuq pa makiazh ?
un as qe se kam iden si bohet makiazhi .... :S shyqyr qe laj dhe fytyren ne mjes ahahha
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

Mua sme pelqen....Edhe nqs e ve,e ve nje roze te lehte fare sa per shkelqim ose ndonje lejla shume lehte,por keta ngjyra te spikatura per te rene ne sy sme pelqejne...Zakonisht mundohem ta pershtas me make-up lart tek syte...
 

MasteR

I'm offline
Pe: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

Buzet e bukura skane nevoje per azgje madje kur jane cikt e thata me mire se nukt e reshqet buza :p
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

Lexova para ca ditesh nje artikull ne gazete per buzekuqin.
Sa takohet me nje vajze, mashkulli shpenzon 10 sekondat e para duke pare vetem fytyren e vajzes me vemendje. Zakonisht 3-5 sekonda ja kushtojne vetem buzeve. Nese buzet jane te lyera me roz mashkulli i shkon ato per 5 sekonda. Nese jane te lyera me ngjyre korale, mashkulli i shikon per 6 sekonda. Dhe nese jane te kuqe, 7-8 LOL (zgjidhni me kujdes)
 

sensuu

sweet
V.I.P
Pe: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

une zgjedh roze..
se edhe duke te pa aq shume te ve ne siklet ahahha
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

e ketu un kam ni problem e ha buzkuqin fill me fshihet sa te filloj te ha ushqim :dylbi:
 

LBG

Anëtar Aktiv
Pe: Sekreti qe fshihet pas buzekuqit

me eshte dashur te provoj shume buzkuqe dhe i kam provu

Ne fund degjoja gjithmone ,,,pa te duken buzet tuaja me sexi :qaj:
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Nuk e perdore.
Do ngeli pa e zbuluar. :p
 

Desa

Felix Culpa
S/M
E përdori gati çdo ditë, por ngjyra natyrale. Më shumë për mirëmbajtje se sa si zbukurim.
 

VIP

V.I.P
Unë ka vite që nuk përdor tualet.
Kam harruar sesi përdoret buzëkuqi😋😋.
Herën e fundit që e mora mundimin,përfundova duke lyer mustaqet 🤣🤣😀😞.
 
Top