Sekreti i dashurisë së vërtetë.

Lauri

Anunnak
Sekreti i dashurisë së vërtetë.
Njëherë e një kohë ishte një princeshë me emrin Arik. Arik ishte shumë bukur, inteligjent dhe me mendje e shpirt fisnik. Të gjithë burrat e mbretërisë së saj kishin humbur kokën plr Arik dhe dëshironin të martoheshin me të. Arik, megjithatë, ishte i pakënaqur. Edhe pse të gjithë e donin atë, ajo nuk ndihej vërtetë "e dashur". Ajo ishte e fiksuar pas kërkimit të "sekretit të dashurisë së vërtetë". Ajo vendosi të dilte nga nje mbretëri në tjetrën, duke kërkuar dikë që ta ndihmojë të zbulojë këtë sekret.

FB_IMG_1591631082708.jpg
Ajo arriti në mbretërinë e burrave luftëtarë, ku u prit me adhurim nga mbreti i tyre. Mbreti ra në mënyrë të çmendur në dashuri me të, sapo e pa.
"Unë të dua", tha mbreti, "a dëshiron të martohesh me mua?"
"Sepse ti me do mua?" Pyeti Arik
"Sepse bukuria juaj është një dritë, më e mirë se ajo e të gjitha yjeve të qiellit", tha mbreti
"Dhe kur do të zbehet bukuria ime?" Pyet Arik
Por mbreti luftëtar nuk mundi t'i përgjigjej. Ariku u trishtua dhe filloi udhëtimin e saje. Ajo arriti në mbreterine e burrave të virtytshëm, ku u prit nga nje mbret filozof. Edhe mbreti filozof ra në mënyrë të çmendur në dashuri me të.
"Unë të dua ty, princesha Arik" pëshpëriti mbreti, "a dëshiron të martohesh me mua?"
"Pse ti me do mua?" Pyeti Arik
"Sepse," tha mbreti, "përveç të qenit e bukur, ju jeni me nje shpirt fisnik. Unë do të bëja perëndeshën time të dashur ”.
"Dhe nëse do të zgjohesh i mërzitur një mëngjes dhe të shfaqësh një anë të errët të shpirtit tim, a do të më doni akoma mua?" Pyeti Arik..
Por mbreti filozof nuk mund t'i përgjigjej. Arik u trishtua dhe filloi udhëtimin e saje perseri. Dhe kështu, nga mbretëria në mbretëri. Kudo që të shkonte të gjithë, ajo e dinte këtë, ishte e pamundur të mos ndjenin dashuri për të, por gjithnjë ishte një dashuri "e kushtëzuar" nga diçka, e cila në çdo moment mund të zhdukej, dhe Arik kurrë nuk e ndjeu veten "vërtetë" të dashur. Ajo u dekurajua gjithnjë e më shumë dhe e dëshpëruar për të gjetur "sekretin e dashurisë së vërtetë".

Duke u endur tani pa qëllim ajo mbërriti në një rajon të largët të quajtur "mbretëria e paprekshmërisë". Në atë vend nuk kishte mbret, nuk kishte nevojë, ata pak burra që ishin atje jetonin në harmoni me "Ligjet".

Arik u fut dhe takoj nje prej tyre. Burri kishte një buzëqeshje të çuditshme, dhe pse e pa bukurine e saje vazhdoj punët e tij.
Arik iu afrua, për ta pyetur për informacion. Burri u ndal, iu përgjigj me edukatë, pastaj u kthye perseri me koke poshte dhe vazhdoj punen. Ariku u mahnit. Të gjithë burrat që ajo takoi ishin "rrëmbyer" menjëherë prej saj, e mbushnin me komplimente, e bënin atë të ndjehej "e rëndësishme". Ai njeri me buzëqeshjen e çuditshme, përkundrazi ......nuk la asnje shenje.
"Më thuaj, o njeri ", tha Arik, "të gjithë e vërejnë bukurinë time. Ndoshta ty nuk më pëlqej? "
"Ju jeni shumë e bukur", tha burri
"Unë jam konsideruar gjithashtu e virtytshme dhe me mendje fisnike," insistoi Arik.
"E di," u përgjigj burri, "e lexova në sytë tua"
"A nuk jam e denjë për dashurinë tuaj?" Arik pëshpëriti me zë të ulët ...
Burri, duke mbajtur buzëqeshjen e tij të pa shqetësueshme, e vështroi atë në sy ... "Të dua shumë, Princesha Arik"
"Dhe ... pse më doni?", Pyeti Arik duke u dridhur, "mbase sepse jam e bukur, ose e pasur, apo e virtytshme?"
"Ju jeni Arik, ju i keni të gjitha këto dhe shumë më tepër", u përgjigj burri, "ju jeni e bukur, ju jeni me një shpirt fisnik, ju jeni e virtytshëme. Ato janë të gjitha cilësi të shkëlqyera, por ato nuk janë të mjaftueshme për t'ju dashur. Në çdo moment dashuria ime mund të tërhiqej nga një anë e errët që manifestohet në ju "
"Pra, njeri i paepur," insistoi Arik, "pse më do?"
"Unë të dua sepse" ...burri psherëtiu thellë ... "sepse nuk kam nevojë për ty".

Atëherë Arik më në fund e kuptoi, dhe nga ai moment asgjë nuk ishte e njëjtë si me pare per te. Trishtimi që kishte jetuar gjithmonë tek ajo u tret. Ajo më në fund ishte e gatshme të dashurohej dhe të ishte "e vërtetë" e dashur. Ajo kishte zbuluar sekretin e dashurisë së vërtetë. ❤
By Lauri anunnak.
 
Redaktimi i fundit:
Ti e ke shkruar apo perkthyer ne shqip?
 
perkthim sipas qefit tim ?
Aha prandaj sme dilnin llogarit me ato i dhe e, nje here femer nje here mashkull. ?

gjithsesi i kendshem si shkrim ?.
 
  • Haha
Reactions: NGU

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
@Lauri shkrim i bukur në rradhë të parë.
Shumë e vërtetë fraza "Në çdo moment dashuria ime mund të tërhiqej nga një anë e errët që manifestohet në ju " dmth çdo segret i pazbuluar zgjat jetën e dashurisë ndër dy persona që janë dy liri absolute, por nëse "nuk kam nevojë për ty" me kë do ta ndaj këtë dashuri (kënaqsi) nëse nuk më duhesh ? Marr parasysh patjetër që në radhë të parë dua vetveten dmth e pranoj atë ashtu siç është tërësisht dhe nuk e reflektoj në mënyrë narcizizte por dëshiroj ta ndaj me partneren për sa të zgjasin.
 

Lauri

Anunnak
Shumë mirë e kape moralin e shkrimit Petrit. Edhe se e nuk është lehtë.
Po ngelet edhe një pikë tjetër e vogël :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Mendoj qe shpesh here thelbesore per nje femer eshte te dashuroj ajo deri ne piken qe e dine qe mund te dashuroje,se sa vertetesia per tu dashuruar ajo nga nje burre.
gjithesesi dashuria e saj e fundit tregon edhe thelbin per cdo kend ne kete bote.
une jam dhe do jem e vetvetes,po aq dhe tjetri,i perket fillimisht vetvetes se ti,nga aty fillojne nderveprimet njerzore me tej.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Mendoj se Dashuria e Vertete nuk eshte ne personin qe dashuron. Eshte ne TY!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
@Lauri shkrim i bukur në rradhë të parë.
Shumë e vërtetë fraza "Në çdo moment dashuria ime mund të tërhiqej nga një anë e errët që manifestohet në ju " dmth çdo segret i pazbuluar zgjat jetën e dashurisë ndër dy persona që janë dy liri absolute, por nëse "nuk kam nevojë për ty" me kë do ta ndaj këtë dashuri (kënaqsi) nëse nuk më duhesh ? Marr parasysh patjetër që në radhë të parë dua vetveten dmth e pranoj atë ashtu siç është tërësisht dhe nuk e reflektoj në mënyrë narcizizte por dëshiroj ta ndaj me partneren për sa të zgjasin.
Po anagrama e fjales Arik kush eshte? ?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Formula sekrete që përdorin kabalistët ?
Tani koncentrohu tek mesazhi i temës?
Pervec asaj qe ka thene Petro
Kam idene se jeta dhe dashuria ne teresi jane te mbivleresuara.
Ne si qenie njerzore jemi te pakenaqshme,ke vene re sapo arrijme dicka ,duam e duam me shume.
Skemi masa,limite.
Dhe kjo princesha pas ca koheve do lodhej.
Nje here po mendoja ,kam kryer nje jete modeste,jam munduar te jetoj ne limitet e njeriut qe si ben keq tjetrit dhe besoj ne nje Zot.
Pas gjithe se ciles kjo jeta ketu spaska asnje kuptim te vecante.
E vetmja gje qe me ka bere te mendoj qe jetoj akoma eshte kjo : dashuria.
A seshte absurde pra une kritikoj une e dua tmerrsisht fort.
Sepse asgje me shume dashuria ste ben te ndihesh gjalle,asgje me shume se dashuria si jep kuptim jetes tende.
I kam dhene vetes priviligjetin te dua cdo here eme shume,e une e di qe me presin emocione te reja eme te medha.


A su mbyll keshtu cikli pra?
 
Pervec emrit te kesaj princeshes a r i k :D mesazhi i bukur.
"Te dua sepse skam nevoje per ty" .

Nese do veten ke zbuluar sekretin e dashurise.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
E cuditshme. Vetem mua mu duk mbyllja e e pakuptimte dmth?! ?Te dua sepse skam nevoje per ty?! Po ti mund te mos kesh nevoje per shume vete.

Nejse, nejse,
Per mua dashuria eshte kompleet lidhje e shpirtrave. Ajo eshte abstrakte, lind pa u kerkuar, edhe atje ku nuk te shkonte mendja. Me kujtohet kur beme zyrtare lidhjen me bashkeshortin nuk ngeliii njeri pa e pyetur: Cte beri per vete te ...(une dmth)?!
Mua s'me pyeste kush. E merrnin te mireqene se ishte fiziku; se helbete cun i gjate dhe i pashem ?
Ne fakt as une as ai nuk e dinim per vete. Dinim vetem qe na dilte zemra vendit kur shkembeheshim ne shkalle. ???
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Sekreti i dashurise eshte si sekreti i ushqimit. Mos ha shume se te dhemb barku. ;) Mos u ngop se trashesh ;) mbaje diete dhe gjithnje do ndjeshe uri ;)
 
Top