Sekretet e nje femre wild

donna-selvaggia.jpg

Energjia e veres ka mberritur... e ndjen?

Cfare sjell me vete? Kohe me te ngadalte dhe me te gjate. Dhe ne te njejten kohe nje qasje me te thell me energjit me te thella.
Nje femer e ajrit, ujit, zjarrit dhe tokes.
Nje energji wild qe ka nevoj te perceptohet, te ndjehet, te marre fryme ne shpirtin e dikujt.

Me eshte pyetur shume here se cfare do te thot wild.
Mendoj se per secilen prej nesh ka nje kuptim te ndryshem dhe per te gjitha rezonon si nje e vertet e lashte, nje perkatesi antike e nje lidhjeje te thelle me token dhe me nje arketip femeror qe tregon per urtesite, per burgjet e lashta, te nje vetedije e lashte qe cdo grua mbrart brenda saj.

Besoj se i perket nje shpirti te botes antike ashtu sic eshte antike dhe vet femra.
Nje shpirt i cili nese preket ne vargjet e duhura hap bota.
Bota qe lidhin njohuri te fshehta dhe qe mund te perjetohen vetem ne disa nete te caktuara, ne vende te caktuara te erreta neper pyje dhe ne thellesine e detit.

Ajo fije e thelle qe rrjedh ne toke qe tregon per nje femer rebele dhe te mencur, per histori te trashegimtuara, per dashuri dhe vuajtje, te vallezimeve para zjarrit, per tregime te kaluara nga nje grua ne nje tjeter, per nevoja antike te kerkimit te panderprere per dashuri dhe te se vertetes.

Nje shpirt i thell femeror eshte nje energji e lashte qe fryn eren e saj ne momente te ndryshme ne jeten e nje femre, duke sjelle me vete influenca dhe ndjenja te shumta.

Cdo femer perjeton energji dhe faza te ndryshme te ndjenjave, dhe brenda nje muaji, dhe ne zhvillimin e jetes se saj.

Nje grua wild eshte shpirt, eshte parfum, eshte nje portal energjie ku mund te futeni.

Eshte nje tingull, nje fjale, nje leje. Poezi.
Tingulli unik i zerit tuaj, identiteti juaj me i thelle, vallezimi i hapave tuaja ne jete.

Te jesh nje femer wild do te thot te jesh femer.
Thellesisht dhe plotesisht femer.
Nje femer e plote ne plotesine e momenteve te saja.
Plotesisht e lire te jetoj veten e saj, pergjegjese per ate qe eshte, pertej shantazheve dhe pritjeve, dhe pertej vetes kur eshte e nevojshme.

Grua qe mbeshtjell hijen e saj, qe takon mashkull e saj, qe perjeton femren qe merr,
qe i lejon vetes te kerkohet dhe te gjendet, qe jeton dhe gabon, qe vuan dhe nuk ka frik te jetoj ndjenjat, qe i lejon te shprehen dhe te manifestohen.

Respekton momentin ne te cilin ndodhet, e ben jeten e saj te shenjte ne vetdije per lidhjen e thelle me Nenen Natyre dhe me rrjedhjen ciklike te ekzistencen.

Kjo nuk do te thot qe nuk ndjen inat ose uri per drejtesi, xhelozi ose zili.

Thellesisht njerezore, eshte femer.

Ajo di te krijoje dhe te mbroje, din te rezistoj dhe te ruaje ate qe deshiron te jetoj; nuk humb shpresat dhe nuk mjaftohet.

Eshte nje fjale e lashte qe rezonon.
Eshte nje dridherim i perjetshem.
Eshte nje ndjenje qe bashkon.
Eshte nje shikim pa fjale qe vibron.


Eshte ajo liri e thelle e atyre grave qe dine, per guximin per te hyre ne hije, per te jetuar intuitivisht, per te bere drejtesi, per ti dhene vetes leje, per te manifestuar dhe per te manifestuar veten, per te krijuar dhe per te shkaterruar atje ku nuk ben pjese.

Nje grua wild eshte nje grua qe zgjedh, qe hedh hapa te medhaja ne jet, qe guxon ne dashuri, qe vibron dhe zgjedh. Qe pyet dhe nuk ndalet se kerkuari.

Qe njeh dhe di se si te futet thelle ne barkun e saj te shenjt, qe guxon dhe din si te guxoj, qe sperimenton.

E lidhur shpirterisht. Ne brendesi.
Qe nuk ka nevoj te shpjegohet.
Qe kerkon veten kur ndihet e mpire.
Ndihmohet te rikthehet kur rrin per shum kohe e fshehur nga dhimbjet ose frikat.
Kur perzehet. Kur e friksuar nga vetmia, nga pritshmerite e te tjerve, nga detyrat, nga ankthet e braktisjes.

Kthimi tek ajo eshte nje burim i madhe. Unik. Ajo thot lirine, rrugen e origjinalitetit, rrugen e butesise dhe gezimit.


Feed me sunlight, feed me air
Feed me truth and feed me prayer
Feed me sunlight, feed me air

Feed me truth and feed me prayers
 
Super
Wlide writing ?

I like it.

Për momentin s'di çfarë ti shtoj asgjë më duket sikur i ke thënë perfekt,
Ndaj do vendosja vetëm një foto.
Ndoshta më vonë s'di më vjen diçka të them...

Screenshot_20200711-102321~3.png
 
Redaktimi i fundit:
Top