• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sarkofagu i Meleagrit

Lauri

Anunnak
SARKOFAGU I MELEAGRIT
Sarkofagu i Meleagrit u zbulua ne 1909 i gjithe ne mermer (Durres II shek.d.C.) Ai u gjet i plote dhe me nje kapak te gdhendur ne mermer. Brenda u gjeten stoli ari, argjendi, gure te cmuar, nje shpate, perkrenare dhe heshta. Neper faqet e sarkofagut ishin te gdhendura figura plot force e levizje, ne skena beteje dhe ngjarje mitologjike si ajo e vrasjes se derrit Kalidon nga Meleager dhe per kete eshte quajtur, ''Sarkofagu i Meleagrit''. U vendos ne mes te qytetit dhe konsullet austro-hungarese ofruan nje shume prej nje milion korona, por Turku si zot i vendit e transferoi ne Stamboll, sebashku me shume objekte te tjera !!
FB_IMG_1605030652174.jpg

FB_IMG_1605030661931.jpg

T.Naska
 
SARKOFAGU I MELEAGRIT
Sarkofagu i Meleagrit u zbulua ne 1909 i gjithe ne mermer (Durres II shek.d.C.) Ai u gjet i plote dhe me nje kapak te gdhendur ne mermer. Brenda u gjeten stoli ari, argjendi, gure te cmuar, nje shpate, perkrenare dhe heshta. Neper faqet e sarkofagut ishin te gdhendura figura plot force e levizje, ne skena beteje dhe ngjarje mitologjike si ajo e vrasjes se derrit Kalidon nga Meleager dhe per kete eshte quajtur, ''Sarkofagu i Meleagrit''. U vendos ne mes te qytetit dhe konsullet austro-hungarese ofruan nje shume prej nje milion korona, por Turku si zot i vendit e transferoi ne Stamboll, sebashku me shume objekte te tjera !!
Shiko fotografinë 1764720
Shiko fotografinë 1764721
T.Naska
Natyrisht turku ka menduar per mire, e ka ditur qe nuk e ruajme dot vete dhe e ruan sot e kesaj dite per ne.
Teshekurler arkadash anadollak👍
 

Drejtori

Rr'no se na duhesh...
SARKOFAGU I MELEAGRIT
Sarkofagu i Meleagrit u zbulua ne 1909 i gjithe ne mermer (Durres II shek.d.C.) Ai u gjet i plote dhe me nje kapak te gdhendur ne mermer. Brenda u gjeten stoli ari, argjendi, gure te cmuar, nje shpate, perkrenare dhe heshta. Neper faqet e sarkofagut ishin te gdhendura figura plot force e levizje, ne skena beteje dhe ngjarje mitologjike si ajo e vrasjes se derrit Kalidon nga Meleager dhe per kete eshte quajtur, ''Sarkofagu i Meleagrit''. U vendos ne mes te qytetit dhe konsullet austro-hungarese ofruan nje shume prej nje milion korona, por Turku si zot i vendit e transferoi ne Stamboll, sebashku me shume objekte te tjera !!
Shiko fotografinë 1764720
Shiko fotografinë 1764721
T.Naska
E kam pare nga afer ne Muzeun e Stambollit, eshte kryeveper.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Sa u bukur u duka ne foto.
 
Private conversations
Help Users
    Top