• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Sa Vlen Një Grua.. ?

Chupachups

Vajza 🍭
Staf në FV.AL
Ok pra dhe une po te pyes..nje femer psh une qe sdua femi..me ben me pak art? Ia mendoj per karrieren,mendoj te udhetoj..por jo femi.
Dhe nenat tona na linden ne por asnje sme detyron te bej ate lloj zgjedhje,vetem pse eshte bere me para. Kupton?
Jo aspak nuk te ben me pak art,secila i ka vecorit e veta ne zgjedhjen e saj, :)
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVer
"Sa vlen një grua?"
Gjate nje bisede midis nje mashkulli dhe nje femre , mashkulli pyet :
-”Çfare lloj mashkulli kerkon?”
Gruaja pasi hesht nje fare kohe , e shikon burrin ne sy dhe e pyet : ” Vertetë do që ta dish? ”
Burri jo me shume deshire ” Po ” i thote.
Dhe gruaja fillon te shpjegoje…
“Sot ne kete moshe jam ne gjendje te pyes se cfare mund te beje nje mashkull per mua , me shume se cfare mund te bej unë per veten time.
Shpenzimet e mia i perballoj vete, pa pasur nevojen e nje burri ose te nje gruaje tjeter të menaxhojë shtepine time.
Dhe duke qene ne kete pozicion unë jam ne gjendje te shtroj pyetjen ” Çfare shtron ti ne tavoline? ”
Burri shikon gruan dhe mendoi se ajo po fliste per lekun.
Gruaja e kapi menjehere kete mendim dhe filloi te shpjegonte mendimin : ” Nuk po flas per lekun . Dua dicka me teper se leku. Kam nevoje per nje mashkull qe kerkon perfektesine ne cdo aspekt te jetes.”
Burri mbeshtet mbas karriges dhe kerkon nga gruaja qe ta shpjegoje pak me mire mendimin duke kryqezuar krahet. Dhe gruaja vazhdon te shpjegoje :
“Dua nje burre qe mundohet te perfeksionoje mendjen e tij, sepse dua te eksitohem nga bisedat dhe mendja. Nuk kam nevoje per nje mashkull te thjeshte.
Kerkoj nje mashkull qe mundohet te perfektesohet shpirterisht pasi nuk kam nevoje per nje bashkim te pabarabarte.
Njerezit qe bashkohen duke mos pasur te njejtat mendime, i pret nje fund fatkeq.
Dua nje mashkull qe te jete ne gjendje te kuptoje se çfare po jetoj unë si femer dhe qe te jete aq i forte sa te me tregoje dhe të më ndihmoje te hedh hapa te sigurte.
Kerkoj nje burre qe te kem respekt per te. Per tju perulur atij duhet te kem respekt per te. Aq sa e sinqerte dhe e hapur të jem unë me te, aq i sinqerte dhe i hapur duhet te jete ai me mua.
Nuk mund te perulem para nje mashkulli qe nuk di te menaxhoje veten dhe jeten e tij.
Nuk kam problemem me peruljen , mjaft te jete dikush qe e meriton kete.
Perendia e ka krijuar femren si ndihmese dhe bashkëshorte e mashkullit.
Nuk mund te ndihmoj nje mashkull, qe nuk mund te ndihmoje veten e tij.”
Gruaja pasi i thote te gjitha mendimet e saj shikon burrin ne sy . Burri me nje pamje te qete dhe te shashtisur i thote :
” Kerkon shume!”
” Vlej shume ” pergjigjet gruaja!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
@Ledia, eshte sjelle ky shkrimi ne hapjen e temes.

Per pyetjen e temes.... vlen shume.
Nuk eshte nevoja te vihet ne diskutim kjo pyetje.
 
Top