Sa herë që Zoti dëshiron të shpëtojë një person, ai dërgon dikë ta dojë!

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Sa herë që Zoti dëshiron të shpëtojë një person, ai dërgon dikë ta dojë!
Paulo Coelho është padyshim një nga shkrimtarët më të mëdhenj të kohës sonë. Të gjitha romanet e tij, veçanërisht “Alkimisti”, “Veronika vendos të vdesë” dhe “Njëmbëdhjetë minutat” – janë bërë best seller-it më të mirë global. Filozofia, idetë dhe temat e tij që mbulojnë veprat e tij, prekin dëshirat e miliona lexuesve.
1629537583065.png
Ai foli me fjalë të përzemërta për jetën, dashurinë, marrëdhëniet, dashurinë.

Unë kam përpiluar disa prej citateve të tij. Ato janë mësime jete që besojnë se: “Dashuria nuk është zakon, detyrë apo borxh. Dashuria është, dashuri dhe nuk pyet shumë, vetëm dashuro!”

Ja disa citate të Paulo Coelhos:

Në këtë botë ka gjithmonë një person që pret një tjetër,

qoftë në mes të një shkretëtire,

qoftë në mes të një qyteti të madh

Dhe kur këta dy njerëz kryqëzohen dhe sytë e tyre bashkohen,

e kaluara dhe e ardhmja humbasin rëndësinë e tyre

dhe e vetmja gjë që ekziston është ai moment,

së bashku me sigurinë e jashtëzakonshme që gjithçka nën diell është shkruar nga e njëjta dorë,Dora që zgjon Dashurinë…!

Dashuria kurrë nuk e ndalon një person të ndjekë Mitin e tij Personal. Kur fsheh diçka të tillë, atëherë nuk është Dashuria e vërtetë, ajo që flet Gjuhën e botës.

Jeta është gjithmonë në pritje të momentit të duhur për veprim.

Njerëzit thonë çdo gjë pas shpine dhe çfarëdo që është e përshtatshme para syve tuaj.

Ajo që ndodhi një herë, nuk mund të ndodhë kurrë më. Por ajo që ka ndodhur dy herë me siguri do të ndodhë një herë të tretë.

Aty ku ata na presin, ne mbërrijmë gjithmonë me kohë.

Nëse ai është njeriu juaj, atëherë ai është i juaji, por nëse e tërheqin diku tjetër, atëherë asgjë nuk do ta mbajë dhe ai nuk meriton as nervat, as vëmendjen.

Duke arritur në fund, njerëzit qeshin me frikën që i mundonte ata në fillim.

Jeta ndonjëherë është tepër e kursyeshme – për ditë, javë, muaj, vite, një person mund të mos marrë një stimul të ri të vetëm. Dhe pastaj kur ai hap gjysmën e derës, një ortek i tërë bie mbi të.

3-1.jpg

Asnjëherë nuk bën të heqim dorë nga ëndrra jonë! Ëndrrat ushqejnë shpirtin tonë ashtu si ushqimi ushqen trupin tonë. Pavarësisht se sa herë na duhet të shijojmë hidhërimin në jetën tonë dhe të shohim që shpresat tona janë drejt fundit, duhet të vazhdojmë të ëndërrojmë.

Ajo që ju po kërkoni është gjithashtu ajo që po ju kërkon juve.

Sapo gjeta të gjitha përgjigjet, të gjitha pyetjet ndryshuan menjëherë.

Njeriu bën gjithmonë të kundërtën. Ai nxiton të rritet dhe pastaj shikon përsëri në fëmijërinë e tij. Ai sakrifikon shëndetin e tij për hir të parave dhe më pas harxhon para për të përmirësuar shëndetin e tij. Ai shqetësohet për të ardhmen me një padurim të tillë sa që injoron të tashmen dhe për shkak të kësaj ai nuk ka as të tashme dhe as të ardhme. Ai jeton në atë mënyrë sikur të mos vdesë kurrë dhe ai vdes sikur të mos ketë jetuar kurrë.

Engjëjt tanë janë gjithmonë me ne dhe shpesh përdorin buzët e dikujt tjetër për të na thënë diçka.

Të ndjehet dikush i pakënaqur gjatë gjithë kohës është një luks i papranueshëm.

Ka njerëz që kanë lindur për të jetuar jetën e tyre vetëm, kjo nuk është as e keqe dhe as e mirë, është thjesht jeta.

Ne i shqiptojmë fjalët më të rëndësishme në jetën tonë në heshtje.

Humbja është mënyra më e mirë për të gjetur diçka interesante.

Afati më i errët është pak para agimit.

Nëse dashuria e shndërron një person me një ritëm të shpejtë, dëshpërimi e bën atë edhe më të shpejtë.

Gjithçka në botë nuk është gjë tjetër veçse shfaqje të ndryshme të së njëjtës gjë.

Ndonjëherë ju duhet të shkoni nëpër botë për të kuptuar se thesari është varrosur në shtëpinë tuaj.

Ndonjëherë jeta i ndan dy njerëz vetëm për të treguar se sa të rëndësishëm janë ata për njëri-tjetrin.

Pritja është pjesa më e vështirë.

Nëse jeni në gjendje të shihni bukurinë, kjo është vetëm për shkak se ju sillni bukuri brenda jush. Bota është një pasqyrë në të cilën të gjithë shohin imazhin e tyre.
b.revistapsikollogjike.
 

TinkyPinky

Be you. Do you. For you. 🌸
Në këtë botë ka gjithmonë një person që pret një tjetër,
qoftë në mes të një shkretëtire,
qoftë në mes të një qyteti të madh
Dhe kur këta dy njerëz kryqëzohen dhe sytë e tyre bashkohen,
e kaluara dhe e ardhmja humbasin rëndësinë e tyre
dhe e vetmja gjë që ekziston është ai moment,
së bashku me sigurinë e jashtëzakonshme që gjithçka nën diell është shkruar nga e njëjta dorë,

Dora që zgjon Dashurinë…!


?❤ in love.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Mua zoti me.dashuron pa mas se ma solli personin .
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Une them qe nqs une keshilloj ndonje duhet t'me degjojne sepse do te thote Zoti i do se mka cu mua si keshltare??

ore ste keshillo njeri per mire sot ?
 

Aleks30

Banned
Jane engjejt. Me ane te ketyre zoti flet e te con dike
Me i preferuari per mua emrin e te cilit mbaj.
FB_IMG_1631628407972.jpg
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Une them qe nqs une keshilloj ndonje duhet t'me degjojne sepse do te thote Zoti i do se mka cu mua si keshltare??

ore ste keshillo njeri per mire sot ?
tag @Xhelozi ??????
 
Top