• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sa është rëndë të jesh shqiptar në Prilep?

legjenda

Tetova
Prilepi, si qytet dallohet nga nacionalizmi i tepruar maqedonas, që nga kohërat e mëhershme.
Gjatë konfliktit të 2001 –shit, atje pësuan shumë dyqane, kafeteri, si dhe biznese të shqiptarëve dhe komuniteteve tjera jo maqedonasve.

U dogj deri në themele dhe Xhamia e vetme në këtë qytet, që ishte njëra nga më të vjetrat në Maqedoni.

Ringjallja e Lugatit nacionalshovinist përsëri në këtë vend, është si rezultat i ngjarjeve që po ndodhin në skenën politike të shkretuar të shtetit, dhe shoqërisë Maqedonase.

Shumica e të rinjve të përkatësisë Shqiptare, por dhe Boshnjake, hasin në probleme, kur dëshirojnë të argëtohen në kafeteritë e këtij qyteti. Ata, nuk kanë afër vendit të tyre ku jetojnë vende ku mund të mblidheshin, dhe nga e gjithë Pellagonia, shkojnë në këtë qytet për tu argëtuar dhe zbavitur.

I riu nga fshati Nerovë, komuna e Krushevës, Nexhdet Islami, e konfirmoi këtë për agjencinë e lajmeve INA, se kur ata dëshirojnë në mbrëmje të vizitojnë ndonjë lokal nate, kur i marin vesh se janë Shqiptarë, ua ndalojnë hyrjen në lokale, duke u thënë se nuk ka vend të zbrazur për ata.

Kryetari i kësaj komune i njohur me nacionalizmin e tij të ashpër Bullgarofil, i cili dhe vet ka qen pjesëmarrës në konfliktin e 2001 –shit, në trupat e sigurisë, dhe krimineli që patëm shansin në bombat e LSDM-ës ta dëgjojmë dhe haptazi si i shan Shqiptarët, është promotori dhe organizatori kryesorë i shovinizmit dhe urrejtjes ndaj shqiptarëve dhe komuniteteve tjera.

Vlen të cekim se të gjithë këto fshatra që gjinden në fushgropën e Pellagonisë, tregtojnë tani dhe më parë në Prilep, dhe shfrytëzojnë tregun e këtij qyteti.

Pas konfliktit të vitit 2001, të gjithë këto fshatra tregtonin në tregun e Kërçovës, dhe një kohë të gjatë e bojkotuan Prilepin si qytet tregtarë. Mirëpo, kur panë se po bie biznesi, ky i njëjti Kryetarë me tri mandate, vajti dhe i luti që të ktheheshin sërisht në Prilep për tregti, sepse ishte gati që të bankrotonte ky qytet.

Të njëjtën informatë, e konfirmoi dhe Inspektori i punes Rexhep Islami, i cili po e mbulon kët komunë.

“Jo vetëm që i urrejnë të rinjtë. Por edhe për më të moshuarit ndodh shpesh që të mos na pranojnë në lokale, duke mos patur arsyetime fare”.

Nacionalizmi i shtuar tek Prilepasit që po e mbështesin VMRO DPMNE –në, ka rrezik që ti kthehet si bumerang të njëjtit, duke i detyruar Shqiptarët dhe të tjerët, që ta ndërrojnë destinacionin e tregtisë, dhe ti kthehen sërishtë Kërçovës. /Telegrafi/
 
Top