• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rruga e pashkelur prej 2000 vjetësh në Piramidën e Diellit

Love

βeℓℓe â๓e


Një robot i vogël ka bërë një zbulim shumë të rëndësishëm arkeologjik në thellësi të Tempullit të famshëm të Quetzalcoatl-it, në Piramidën e Diellit në Meksikë.

Arkeologët shpresojnë që në fund të këtyre rrugëve të pashkelura prej 2 mijë vitesh të tunelit të Teotihuacan të mbërrijnë të paktën në një dhomë antike, ndërkohë që pajisja super e specializuar ka sjellë tashmë pamje nga tre shpella të panjohura dhe eksploruara më parë.Roboti ivestigator i pagëzuar me emrin Tlaloc II-TC, sipas emrit të perëndisë azteke të shiut, është i pajisur me një krah të automatizuar që e ndihmon atë të pastrojë pengesat që mund të hasë gjatë kërkimit në mënyrë që ta bëjë të kalueshme rrugën për qeniet njerëzore si dhe me një kamerë që regjistron gjithçka ai sheh brenda ambienteve të pashkelura nga njeriu modern.

Roboti ka kaluar muaj të tërë duke eksploruar tunelet brenda tempullit të njohur, ndërkohë që ditën e hënë ai ka regjistruar pamje nga tre dhoma antike brenda piramidës që i përket qytetërimit mesoamrikan.
Piramida e Diellit është një zonë e rëndësishme arkeologjike tashmë prej 100 vjetësh, megjithatë, arkeologët shumë pak gjëra dinë rreth saj dhe tempulli qëndron ende i mbuluar nga misteri.Zona antike përfshin Piramidën e Diellit dhe atë të Hënës. Kompleksi i piramidave, shesheve, tempujve mendohet të jenë qendra e një qyteti prej më shumë se 100 mijë banorësh, që mund të ketë qenë kryeqendra e Amerikës Veriore dhe asaj Qendrore para rënies në dorë të aztekëve e më pas të kolonizuesve spanjollë.

Por afërsisht 2500 vjet përpara se qyteti të zbulohej dhe rreth 2100 vjet pasi kultura Teotihuacan njohu lulëzimin më të madh atje shumë pak dihet për vlerat kulturore dhe të identitetit të banorëve të hershëm.Ky vend ka qenë gjithmonë i mbuluar nga misteri pasi nuk është arritur të gjenden përshkrime apo të dhëna për varre të sundimtarëve apo udhëheqësve dhe arkeologët meksikanë mendojnë se zbulimi i realizuar së fundmi nga mikro-roboti i përket pikërisht një ndërtese të ngritur në nder të një udhëheqësi indigjen, rreth 2500 vite më parë.

“Unë mendoj se tuneli ishte element qendror, elementi kryesor rreth të cilit u ndërtua pjesa tjetër e qendrës ceremoniale, – tha njëri nga arkeologët.
Ky ishte vendi më i shenjtë. Ka shumë mundësi që në këtë vend, duke kaluar në rrugët e pashkelura prej më shumë se 2000 vjetësh, në dhomën qendrore, ne mund të gjejmë për herë parë eshtrat e atyre që sunduan Teotihuacan”, – përfundojnë historianët.
G.Shqip
 
Top