• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rritet ndikimi kinez në Shqipëri/ Reklamoi keqtrajtimin e Ujgurëve, historiani shkarkohet si pedagog

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
auto_79081798_482091362417496_345182196547452928_n1576100409.jpgHistorianit Olsi Jazexhi, iu mohua çdo lëndë mësimore, për të dhënë mësim në universitetin e tij në Shqipëri këtë semestër, hera e parë që kjo ka ndodhur, që kur ai filloi katër vjet më parë.

Për të raportuar mbi vëzhgimet në terren që ai bëri në kampet ku Kina po ndalon, më shumë se një milion myslimanë të komunitetit Ujgur, historiani është shfaqur në televizion, ka bërë prezantime në universitete dhe ka shkruar artikuj të shumtë, raporton nationalpost.

Shqiptaro-kanadezi papritmas është privuar nga puna me pagë dhe këtë e shpjegon si pasojë e dëshmisë së tij të hapur mbi keqtrajtimin e Ujgurëve.Jazexhit iu mohua çdo lëndë për të dhënë mësim në universitetin e tij në Shqipëri këtë semestër, hera e parë që kjo ka ndodhur, që kur ai filloi katër vjet më parë.


Ndërkohë, ai është akuzuar për shpifje dhe përhapje të "lajmeve të rreme" nga media e Partisë Komuniste Kineze dhe madje edhe nga një ambasador kinez.

Jazexhi thotë se rektori i universitetit, i tha vetëm se në vendimin për punën e tij mësimore, ai nuk kishte ‘gisht’.

Në një vend që është rritur gjithnjë e më shumë afër Kinës dhe ku universiteti i tij gjithashtu ka lidhje me Pekinin, ai beson se po ndëshkohet për ekspozimin e fakteve, mbi trajtimin e myslimanëve Ujghur.

"Unë nuk kam ndonjë provë ... por unë shoh me shqetësim, ndikimin e madh (kinezët) që ata kanë në universitetin tim dhe universitetet e tjera në Shqipëri," tha ai në një intervistë. "Nuk kishte asnjë arsye që ata të më refuzonin."

Charles Burton, një ekspert kinez në Universitetin Brock në Ontario, i cili foli së bashku me Jazexhi në bisedimet e kampusit në Montreal dhe Hamilton, tha se ai nuk ka njohuri të drejtpërdrejtë për historinë e punës së doktoratës.

Por ai tha se është më se e arsyeshme, që akademiku po përballet me një ndëshkim.

"Duket si një skenar i mundshëm për mua," tha Burton. "Olsi ka dhënë një kontribut të madh për të kuptuar situatën në Xinjiang."

As rektori i universitetit, Kseanela Sotirofski dhe as Endri Fuga, zëdhënësi i kryeministrit shqiptar Edi Rama, nuk iu përgjigjën kërkesave me email për koment mbi rastin e Jazexhi.

Ndërsa ai emigroi në Kanada një dekadë më parë dhe krijoi një shoqëri pas doktoraturës në Universitetin e York në Toronto, Jazexhi e ndan kohën e tij midis Kanadasë dhe Shqipërisë.

Të martën, ish deputeti kanadez David Kilgour dhe të tjerët ishin pjesë e një diskutimi, në panelin e Parlamentit Evropian në Bruksel, për situatën e Ujghurëve.

Roli i Jazexhi, në ekspozimin e trajtimit të Ujghurëve nga Kina me qendër në provincën Jinjiang është i pazakontë.

I bindur se raportet për shtypjen sistematike të pakicës ishin një komplot nga Perëndimi, për të kthyer muslimanët kundër Kinës, ai mori një fushatë mediatike të drejtuar nga Jinjiang, në fillim të këtij viti.

Olsi ka dhënë një kontribut të madh për të kuptuar situatën në Xinjiang.

Por në vend që të raportonte se gjithçka ishte mirë, ai dokumentoi me intervista të regjistruara me video, se çfarë ai konsideronte një përpjekje sistematike për të shtypur gjuhën, kulturën dhe fenë e Ujghurëve.

Kina thotë se qendrat e "formimit profesional" janë krijuar për të de-radikalizuar myslimanët ekstremistë dhe për të parandaluar terrorizmin.

Por një mësues në një qendër, i zbuloi me video Jazexhit se "studentët" në kampe nuk lejohen të luten dhe martesat sipas traditës myslimane nuk mernin konfirmimin e qeverisë për martesë.

Videot e tij treguan se të arrestuarit nuk pranonin të flisnin gjuhën e tyre turke dhe t'u përgjigjeshin përshëndetjeve të tij të përsëritura myslimane me "ni hao".

Në intervistat që studentët dhanë, zbuluan se ata ishin dërguar në kamp për vepra të tilla si shkarkim videosh, apo duke thënë se myslimanët nuk duhet të anëtarësohen në Partinë Komuniste, duke marrë pjesë në klasa "të paligjshme" të Kuranit dhe duke lexuar materiale që i nxisin myslimanët të luten rregullisht.

Rrjedhja e fundit e një trove dokumentesh të brendshme të qeverisë kineze, ofruan një llogari të shkruar të politikës Uyghure në vend, por videot e Jazexhi ofrojnë një pamje unike brenda kampeve.

Global Times, një gazetë e Partisë Komuniste në formë tabloidi, publikoi dy artikuj javën e kaluar, tërësisht ose pjesërisht të dedikuar për diskreditimin e tij, duke thënë se Jazexhi "përhapi informacione të rreme në rajon dhe ajo që bëri ishte jashtë keqdashjes dhe shkoi kundër etikës themelore profesionale si reporter. "

Në gazetën Daily Sabah të Turqisë, ambasadori kinez në Turqi dekretoi një artikull të "Jazexhi" në të cilin faktet janë shtrembëruar dhe njohuritë themelore mungojnë. Është e vështirë të besosh që autori i saj është një ‘historian.

Ndërkohë, megjithëse Shqipëria është ende pjesë e NATO-s dhe po përpiqet të anëtarësohet në BE, ajo ka krijuar lidhje gjithnjë e më të ngushta me Pekinin, sipas ekspertit kryesor të Kinës Anne-Marie Brady nga Universiteti i Canterbury i Zelandës së Re.

Shqipëria është një anëtar themelues i aleancës 17 + 1 të Kinës, vendeve të Azisë Qendrore dhe të Evropës Lindore dhe pjesë e nismës së investimeve për infrastrukturën Rrugore dhe Rripin e Pekinit.

Një kompani kineze mori përsipër administrimin e aeroportit ndërkombëtar të kryeqytetit në vitin 2016. Në të njëjtin vit, Bankers Petroleum e Kanadasë, shiti të drejtat e saj të naftës shqiptare te kompania kineze Geo-Jade Petroleum, pas akuzave për mashtrim kundër tij.

//syri.net
 
Pro Jazexhiut.
Kunder cdo lloj censure te vertetes!
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
E gjeti Kina edhe nje armik te rrezikshem. :D
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Ky Jazexhiu me duket eshte ai pseudo historiani Shqipetar qe shante Skenderbeun dhe shume figura te vendit e?
Se kisha dit qe eshte pedagog, nese e kane heq kane bere shume mire.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
hajd mo Olsi, ca gjera i thote dhe tamam, por nga ana tjeter na shfarosi gjithe njerezimin lol

Ky i bie kujt ti dale perpara lol lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ne fakt, me ka pelqyer per guximin qe ka marre dhe ka shkuar atje dhe ka intervistuar, hulumtuar dhe gjetur fakte bindese se muslimanet ujgur andej po shfarosen, maltretohen e shumecka tjeter.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Kur degjoj Olsin ne ndonje debat qesh sepse ben c'eshte e mundur per te nxjerre ne pah studimet e ti ne madheniet nderkombetare ...
Nejse nqs e kane hequr pa shkak eshte veprim i keq, por duke pare tendencat e debateve te tij ne cdo gje e per cdo gje do kene nje fije te drejte qe e kane kalu ne asistence. :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Olsi eshte enciklopedi me vete, ka bagazh ne cdo fushe, ndaj ai dhe kur thote kam be kte e ate, i ka be vertet, si ben me tregu veten sa i afte eshte. Madje madje cdo gje qe flet e bazon diku, si thote nga mendja, Ama duhet me dite deri ku mund ta cenosh 1 grup te caktuar. flas kshu ne pergjithsi jo per rastin e kinezve. se nuk e kam ndjek me. u be vite
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Mund te jete edhe ato qe thua ti por nuk i kane vlere nqs mohon historine e popullit te vet. ;)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Historia eshte nje shkence qe cdo dite rishikohen detajet, te dhenat. Nuk eshte tabu te dalesh dhe kundra! Ne fund tezat vleresohen nepermjet burimeve te ndryshme. HIstoria bazohet ne 1-Fakte dhe 2- Intepretimi i Fakteve. Tek pjesa e dyte pastaj shihet zotesia e historianit a do ja qelloi apo jo! Per me teper s'flas dot me se sic e thash nuk e ndjek ne shkrime apo dalje te tij.
 

Lauri

Anunnak
Akoma ha buke ne Shqiperi ky hiqstoriani osli
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Jam dakord me ty por ky burri sheh vetem faktet qe i interesojne dhe jo ato qe di gjithe bota. ;)
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Olsi eshte enciklopedi me vete, ka bagazh ne cdo fushe, ndaj ai dhe kur thote kam be kte e ate, i ka be vertet, si ben me tregu veten sa i afte eshte. Madje madje cdo gje qe flet e bazon diku, si thote nga mendja, Ama duhet me dite deri ku mund ta cenosh 1 grup te caktuar. flas kshu ne pergjithsi jo per rastin e kinezve. se nuk e kam ndjek me. u be vite
Te sjellesh autore antishqipetare me histori fake nuk eshte bagazh por mos dije ose dashakeqesi per nje arsye te caktuar. Ketij njeriu nuk duhet dhene hic hapesire neper media per budallalliqet qe nxjerr. Shan Skenderbeun, Shan Barletin, Shan Nene Terezen e shume figura historike te vendit.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Akoma ha buke ne Shqiperi ky hiqstoriani osli
Nuk mbetet pa buke ky jo se i jep fonde baba sulltani per forume e per cdo lloij kerkese qeka. ;)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Te sjellesh autore antishqipetare me histori fake nuk eshte bagazh por mos dije ose dashakeqesi per nje arsye te caktuar. Ketij njeriu nuk duhet dhene hic hapesire neper media per budallalliqet qe nxjerr. Shan Skenderbeun, Shan Barletin, Shan Nene Terezen e shume figura historike te vendit.
po jo mer se nuk e kam vec te historia :) flas qe ne hershmeri te tij..
sa per keta qe i rreshton. lol ka maru pune me ata, tani ka halle te tjera :p sikur ska pas me mduket debate

@Tiku je i sigurte per sulltanin? se ky e ka armik lol
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
po jo mer se nuk e kam vec te historia :) flas qe ne hershmeri te tij..
sa per keta qe i rreshton. lol ka maru pune me ata, tani ka halle te tjera :p sikur ska pas me mduket debate

@Tiku je i sigurte per sulltanin? se ky e ka armik lol
Ec se nuk i dihen kembet gjarprit...;)
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
po jo mer se nuk e kam vec te historia :) flas qe ne hershmeri te tij..
sa per keta qe i rreshton. lol ka maru pune me ata, tani ka halle te tjera :p sikur ska pas me mduket debate

@Tiku je i sigurte per sulltanin? se ky e ka armik lol
Per pjesen tjt se di, pjesen e historise kam pa debatet me profesor Xhufin dhe budalliqet qe fliste.
 
Jazexhiu ka qene, eshte, dhe do mbetet nje mercenar anadollak.
Kjo sdo te thote qe per ujguret nuk ka te drejte.
Ne kete kendveshtrim jam pro Jazexhiut.
Une e njoh mjaftueshem historine ujgure per te thene qe kina i ka persekutuar gjithmone, i ka masakruar vetem e vetem prej besimit te tyre.
Si gjithmone une flas per parime.
Nuk merrem me personazhe.
Parimisht, e perseris per mua ne kete debat Jazexhiu ka te drejte.
Kjo sdo te thote qe nuk eshte mercenar anadollak.
 

Lauri

Anunnak
Jazexhiu ka qene, eshte, dhe do mbetet nje mercenar anadollak. Kjo sdo te thote qe per ujguret nuk ka te drejte. Ne kete kendveshtrim jam pro Jazexhiut. Une e njoh mjaftueshem historine ujgure per te thene qe kina i ka persekutuar gjithmone, i ka masakruar vetem e vetem prej besimit te tyre. Si gjithmone une flas per parime. Nuk merrem me personazhe. Parimisht, e perseris per mua ne kete debat Jazexhiu ka te drejte. Kjo sdo te thote qe nuk eshte mercenar anadollak.
Lev. E di si funksionojne religjonet ne kine? Atje kleriket i vene ne rrejsht si ushtare duke ju ba fiskulture per cdo mjes. Kupton cdua te them.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
He mo u kthyem te vellazeria kineze ;) Do shkojme me studju n'Pekin :p

Nje citat te" Dragoi i Fildisht".....,,,,,

Cfare ka ndodhe vitin e fundit ne Kine?
Vdiç Lee lol
 
Top