• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rreziqet qe perballon huadhenesi

Rreziqet qe perballon huadhesi

Ka disa lloje rreziqesh qe perballon huadhenesi te cilat ndryshojnë nga dobishmeria dhe mirqenia qe percepton çdo individ qe jep borxh. Nga kjo rrejdh se funksioni i dytë i interesit është se ai duhet te perceptoj humbjen e dobishmerise qe vjen si rezultat i ekzistencës mbi rrezikun.
- Rreziku i parë qe duhet mare ne konsideratë është rreziku i humbjes se fuqise blerese te parase qe njehet me emrin rreziku i inflacionit.
Nëse ekonomia vuan nga inflacioni gjatë periudhes se borxhit, shuma e parave te dhëna borxh ose te investuara qe po të blej më pak te mira dhe sherbime qe po të ripaguhen ne castin kur u dhanë borxh, atëherë huamarrsi është i detyruar ti paguaj huadhenesit edhe këtë inflacion ne vlerë te parase.
-Rreziku i dytë,qe këto para te dhëna borxh mund të mos kthehen për këto arsye:
a: Projekti ne te cilin janë financuar deshton.
Arsyet e financimit ekzistojne dhe ne ekonomi, ato janë te shumta qofshin këto objektive apo subjektive.
b: Mungesa e ndershmerise se huamarrsit ose shkaqe te tjera te paparashikuara (lufta, termetet etj)
Rreziku i dytë quhet rreziku i deshtimit.
Humbja e dobise potenciale, rreziku i inflacionit dhe rreziku i deshtimit, te treja se bashku dhe te kombinuara me njera-tjetrën tregojnë një faktor tjetër. Tregojne se përdorimi i parave sot është me i paraperqyshem se përdorimi i tyre ne të ardhmën.
Njerzit me tepër parapelqejne te kenë parate ne dorë sot sese ne të ardhmën, nga kjo rrjedh se interesi do të këtë drejtim pozitiv në lidhje me kohën.
Pra sa me e madhe te jetë koha e mbajtjes se borxhit aq me i madh do të jetë interesi qe do të paguhet për këtë borxh.
 
Top