• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rreth 200 mijë maqedonas rrugës për tu bërë bullgarë


Dy javë pas nënshkrimin të marrëveshjes për fqinjësi të mirë mes Maqedonisë dhe Bullgarisë, një numër i madh i maqedonasve vazhdojnë të ndjekin procedurat për marrjen e pasaportës bullgare.

Nga shoqata bullgaro-maqedonase e miqësisë me seli në Ohër theksojnë se, marrëveshja në fjalë është një akt historik, e cila do të sjellë ndryshime pozitive në të dy anët.

Kjo shoqatë, maqedonasve të interesuar ju trason rrugën se si të arrijnë deri te pasaporta bullgare që ju mundëson perspektivë më të mirë në vendet evropiane.

“Të qytetarët e Ohrit deri më tani është rritur interesi. Vetëm vitin e kaluar ka pasur rreth 5000 mijë kërkesa për shtetësi bullgare. Ka shumë familje, posaçërisht të rinjtë të cilët mbarojnë fakultetin këtu dhe dëshirojnë të vazhdojnë në Bullgari apo në vende tjera të BE-së” ,thotë Krste Risteski, i cili për 17 vite ndihmon shtetasit e Maqedonisë të arrijnë tek pasaporta e kërkuar.

Ai thekson se jo zyrtarisht deri më tani 100 mijë maqedonas janë pajisur me nënshtetësinë bullgare, ndërsa edhe 100 mijë janë në procedurë.

Por ky fenomen nuk është i panjohur edhe në Shqipëri. Dhjetëra e qindra banorë të zonave që njiheni si minoritete kanë marrë pasaporta bullgare pasi u siguron lëvizjen e lirë dhe mundësinë e punës në të gjitha shtetet e BE-së. /INA
 
Top