• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rrëfimi/ Skllavja e seksit i shpëton ISIS, por mbetet e dëmtuar rëndë

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Rrëfimi/ Skllavja e seksit i shpëton ISIS, por mbetet e dëmtuar rëndëNë fytyrën e saj janë të shfaqura plagët që kjo vajzë e komunitetit jazidi mori nga militantët e Shtetit Islamik përderisa shfrytëzohej si skllave seksi.

Lamiya Aji Bashar, 18 vjeçe është njëra nga 3 000 gratë dhe vajzat që mbahen si skllave seksi nga ana e militantëve xhihadistë.

Asaj i kanë mbetur plagë të përjetshme kur një minë tokësore shpërtheu ndërsa ajo u largua nga militantët e ISIS-it.

Ajo arriti të largohej pas pesë tentimeve, por u ndesh me minë, që e la të lënduar fizikisht për tërë jetën.

Shpërthimi i ka lënduar asaj syrin e djathtë, ndërsa lëkura i është dëmtuar rëndë. Megjithatë, ajo e konsideron veten me fat që ka arritur të largohet nga kthetrat e militantëve të ISIS-it.

“Më në fund i’a kam dalë dhe e falënderoj Zotin që më dha fuqinë që të largohem nga ata të pafe”, tha ajo.

“Edhe nëse do humbisja dy sytë, nuk pendohem, sepse kam arritur të mbijetoj”.

Lamiya është rrëmbyer nga fshati Kocho, pranë qytetit të Sinjar, në verën e vitit 2014. Mendohet se prindërit e saj kanë vdekur.

Ajo ka thënë se ‘pronari’ i saj ishte komandant i ISIS-it nga Iraku, i cili nën emrin Abu Mansour hyri në qytetin e Raqqa, që njihet si kryeqyteti i ISIS-it, shkruan arbresh.info

Ai shumicën e kohës e ka mbajtur atë të prangosur dhe gjatë gjithë kohës e ka keqtrajtuar.

Ajo u përpoq të ikte disa herë dhe kur ishte zënë duke tentuar të ikte ishte përdhunuar në mënyrë sistematike. Pas një muaji, ajo u shit të një ekstremist tjetër i ISIS-it në Mosul.

Pas një viti ajo ka arritur të kontaktojë familjarët e saj. Xhaxhai i saj ka paguar kontrabandistë që të organizojnë arratisjen e saj. Së shpejti ajo do të ribashkohet me vëllezërit e motrat e saj në Gjermani, por pavarësisht çdo gjëje, zemra e saj mbetet në Irak.

“Ne kishim një shtëpi të bukur me një fermë të madhe. Unë kam qenë duke shkuar në shkollë”, rrëfeu ajo.

 
Top