• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Roberto Saviano: Shqiptarët të heqin qafe me fis e me farë

Arfenilla

Themelues i Forumit


Shkrimtari dhe gazetari i njohur italian Roberto Saviano ka shkruar një libër me titullin “Zero, zero, zero”, të cilin do ta promovojë edhe në Tiranë.

Promovimi i librit pritet të zhvillohet nën masa të rrepta sugurie, kjo për shkak se Saviano ka kohë që ruhet nga elementë të mafias, që e kanë vënë nën shënjestër.

Në këtë libër flitet për trafikimin e lëndëve narkotike.

Saviano jep një përshkrim për mafiat, atë shqiptare, rumune, serbe dhe vendeve të tjera të Ballkanit.

“Serbët. Të saktë, të pamëshirshëm, të përpiktë në tortura.
Broçkulla. Nuk ke parë çeçenët. Kanë disa thika ata, aq të mprehta saqë, sa hap e mbyll sytë, e gjen veten të therur përtokë, të rrëgjakur.


Vetëm se këta janë krejt diletantë para liberianëve.
Ata të shkulin zemrën nga kraharori dhe ta hanë pa të dalë shpirti akoma.” Kjo është një lojë e vjetër sa bota.
Klasifikimi i mizorive, dhjetë popujt më mizorë në botë.
Po shqiptarët? Ata nuk kënaqen vetëm kur të heqin qafe
.

Jo, jo, ata pastaj fillojnë e merren edhe me brezat e ardhshëm. I fshijnë të gjithë. Një herë e mirë.
Rumunët ta mbështjellin kokën me qese plastike, të lidhin kyçet e duarve te qafa dhe pastaj lënë kohën që të bëjë punën e saj.

Kroatët të gozhdojnë këmbët dhe nuk mund të bësh gjë tjetër veçse të lutesh që vdekja të vijë sa më shpejt që të jetë e mundur”, shkruan në librin e tij Saviano./albeu
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Roberto Saviano: Shqiptarët të heqin qafe me fis e me farë

Nga ku jane liberianet?
 

ricky_ch

******
Pe: Roberto Saviano: Shqiptarët të heqin qafe me fis e me farë

Ky ose nuk din ose paska harruar
të përmend m**tcit e vet.
Mafiozet e vet janë si derri
që edhe farën e vet e ç'farosë.

Dhe mbi të gjitha janë mësues
gjeneratave të reja, kuptohet
negativisht.
Bile, kur ata kanë vepruarë, të tjerët
as që kanë dijtur për banditë e mafiozë.

Në anën tjetër çfarë arrin njeriu
nëse gjen kush është më i keq se tjetri?
Asgjë. Ata akoma vazhdojnë punën...


 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Roberto Saviano: Shqiptarët të heqin qafe me fis e me farë

Mjafton te jeshe korrekt me akordin. Nuk te prek njeri, perkundrazi te mbrojne se mafja ka nevoje pikerisht per keta persona qe nuk luajne me bisht.
Ky Roberto mjafton te mos zeje emra me goje, se nuk e hap me kurr pastaj..:)
 
Top