• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

“Ringjallja” e luftëtarit Moche

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
“Ringjallja” e luftëtarit Moche


Teknologjia po bën sot mrekulli dhe arkeologët falë saj kanë mundur të krijojnë së fundi në 3D fytyrën e lordit ikonë të Sipanit në Peru, plot 1.900 vjet pas vdekjes së tij.

Me ndihmën e ekspertëve brazilianë, tiparet e luftëtarit të lashtë janë rikthyer deri në detajin më të vogël. Lordi i Sipanit i përkiste civilizimit të vjetër Moche. Varri i tij u zbulua në 1987-n i paprekur. Gjetja u përshëndet si një prej arritjeve më të mëdha arkeologjike të dekadave të fundit dhe për nga rëndësia, u krahasua me atë të Tutankamonit në Egjipt.

“Lordi i Sipanit dhe Tutankamoni janë dy prej personaliteteve më të rëndësishme të kulturave të tyre duke iu referuar vendit dhe epokës kur jetuan. Lordi ishte kreu i një dinastie të shenjtë dhe faraoni ishte asokohe edhe ai pjese e një dinastie të tillë”, shprehet Walter Alva, arkeolog.

Sipas Alvas, rindërtimi i fytyrës së lordit në 3D tregon sesi shumë banorë të rajonit vazhdojnë të ruajnë karakteristike fizike të ngjashme me ato të luftëtarit legjendar. Kultura Moche lulëzoi në brigjet veriore të Perusë ndërmjet vitit 1 dhe 800 të erës sonë. Ajo besohet të ketë qenë paraardhësja e civilizimit të fuqishëm Incas të Perusë.

/ Top Channel
 
Top