• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

Peshendetje!

Jam shume dakort me mendimin tuaj per aq sa u perket ekstremisteve.

Po, doja te dija se kush jane per ju ekstremistet, dhe ne sa llojesh jane, ku formohen (ku e kane burimin), dhe ku e gjejne hapesiren per aktivitet (venie ne zbatim).

Gjithe t'mirat!

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, eshte ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, eshte ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.
do ishte me mire te permedje ektremistet dhe organizatat mercenare te grekeve ne jug te shqiperise qe i vune flaken vendit ne 1997, sepse per ndonje grupim ektremistesh islamike as qe eshte bere fjale ndonje here ne trevat shqiptare. Janullatosi eshte i pari qe quhet ektremist dhe agjent grek qe ka uzurpuar dhe mashtruar ortodoksine ne shqiperi.


myslimanizmi shqiptar eshte tolerant, patriot,respekton pakicat e tjera fetare, dhe mbron atdheun ashtu sic e ka zakon.

nese na duhet nacionalizem ate nuk do ta themelojme kurre ne baze fetare, vetem ne baze atdhetare.
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, eshte ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.
A mundeni te me tregoni se perse mendoni se Islamiket kane tendence per te qene ekstremiste per aq sa i perket nacionalitetit?

Dhe a mund te me thoni se sa komunist dhe fashist ka momentalish ne shqiperi?

Dhe sipas jush, kush eshte ilaci qe e shpeton shqiperine prej ekstremisteve.

Pershendetje!
 

gerrard73

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Si ç'do here ne histori ashtu edhe sot jane disa injorant qe per fatin tone jane nje minorance e vogel qe, ç'do gje e konsiderojne e greke(ne jug) o sllave(ne veri) ose islame, ndersa shqiptare nuk konsiderojne asgje. Fatkeqsisht shume gjera qe lexon sot te duket sikur je duke jetuar ne shekullin e XVIII, dhe te duket se jemi kthyer prapa ne kohe.
Nacionalizmi eshte nje faktor qe bota prendimore pothuajse e ka zhdukur fare, ne shumicen e rasteve ai manifestohet ne nje ndeshje futbolli. Te jeshe nacionalist duhet te keshe disa virtyte, dhe keto virtyte jane, NJE ATDHE, NJE MBRET, DHE NJE ZOT, ne si komb nuk i kemi asnje nga keto. Kur thuhet ne Atdhe mendoj se e kuptojne te gjithe, kur thuhet ne Mbret do te thote te kemi nje Mbret apo President te paerbashket, ndersa kur thuhet nje Zot, do te thote te kemi nje fe te vetme, dhe jo t'i therrasim Zotit ne arabisht.
Me hyrjen ne Europe nacionalizmi eshte i destinuar te pakesohet, dhe jo vetem nacionalizmi shqiptar por edhe ai i vendeve fqinje, sepse ne Europe jane greket dhe ne Europe do te hyjne edhe serbet.
Prandaj eshte e kote qe t'i therrasim nacionalizmit kur mes njeri-tjetrit kemi kaq ndryshime dhe divergjenca.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

A mundeni te me tregoni se perse mendoni se Islamiket kane tendence per te qene ekstremiste per aq sa i perket nacionalitetit?

Dhe a mund te me thoni se sa komunist dhe fashist ka momentalish ne shqiperi?

Dhe sipas jush, kush eshte ilaci qe e shpeton shqiperine prej ekstremisteve.

Pershendetje!
Sepse, e ke edhe ti te drejten e opinionit, sepse diskutimi ne kete forme qe paracakton ti, te jep idene e padise ne gjyq.

Nuk eshte vetem nje mendim imi, kete deklarate e ka dhene vete kreu i komunitetit musliman ne Shqiperi. Deklaraten e dhane te gjitha mediat. Dhe per ta bere me te bindshem kete paralajmerim, lexo per 3 shqiptaret e denuar me burgim te perjetshem, per sulm terrorist ne Amerike, te nxitur nga pikepamje fetare .

Islamiket kane vetem nje nacionalitet dhe ai eshte feja, rrjedhimisht jane antikombetare. Por le ta leme ketu kete debat, pasi tema trajton tjeter ceshtje.

Komuniste kane mbetur disa mbeturina te se shkuares, qe po mundohen te kamuflojne vetveten, duke mos mundur te pranojne dot demokracine, meritokracine. I ke pikerisht ne pushtet. Fashiste nuk ka besoj, nese ke ti te dhena je i mirepritur.

Pergjigja eshte gjithmone nje per mua. Qe shoke shqiptare te beje hapa para, duhet te shohe si te shenjte arsmin dhe vetndergjegjesimin per vlerat e traditave te veta. Duhen nxitur prirjet etnocentrike.

Duhet te njohim kulturen tone sepse kemi mijera arsye per te qene krenar dhe per ti mbrojtur ne cdo menyre vlerat tona.

Mos perserim historine me, te mesojme nga gabimet tona.

Sepse, a ka mundesi te me thoni perse ju pozicionoheni ne rolin e gjykatesit pa dhene personalisht nje opinion ?
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Si ç'do here ne histori ashtu edhe sot jane disa injorant qe per fatin tone jane nje minorance e vogel qe, ç'do gje e konsiderojne e greke(ne jug) o sllave(ne veri) ose islame, ndersa shqiptare nuk konsiderojne asgje. Fatkeqsisht shume gjera qe lexon sot te duket sikur je duke jetuar ne shekullin e XVIII, dhe te duket se jemi kthyer prapa ne kohe.
Nacionalizmi eshte nje faktor qe bota prendimore pothuajse e ka zhdukur fare, ne shumicen e rasteve ai manifestohet ne nje ndeshje futbolli. Te jeshe nacionalist duhet te keshe disa virtyte, dhe keto virtyte jane, NJE ATDHE, NJE MBRET, DHE NJE ZOT, ne si komb nuk i kemi asnje nga keto. Kur thuhet ne Atdhe mendoj se e kuptojne te gjithe, kur thuhet ne Mbret do te thote te kemi nje Mbret apo President te paerbashket, ndersa kur thuhet nje Zot, do te thote te kemi nje fe te vetme, dhe jo t'i therrasim Zotit ne arabisht.
Me hyrjen ne Europe nacionalizmi eshte i destinuar te pakesohet, dhe jo vetem nacionalizmi shqiptar por edhe ai i vendeve fqinje, sepse ne Europe jane greket dhe ne Europe do te hyjne edhe serbet.
Prandaj eshte e kote qe t'i therrasim nacionalizmit kur mes njeri-tjetrit kemi kaq ndryshime dhe divergjenca.
Zot eshte me origjine greke marre nga fjala Zeus-dhe rafinuar ne latinisht me vone ashtu si 'Kale'Mbret'Shigjete'Diell' Shpirt' Ate'.etj

ne shqipen e Paster eshte,
Perendi, Perni,ose i krijuesi- i-gjithesise,
(shqiptaret qe i perkisnin elementit fetar Pagan ishin besimtare te diellit, dhe sa here perendonte djelli ato faleshin me fetyre nga Perendimi, keshtu ato krijuan nje 'Perendi' qe cilesoj i gjithfuqishem.

ke degjuar ti ne zonat e thella te veriut te shqiperise qe perdoren fjalet ' per at rreze pernie, per at rreze djelli' per At-diell, per babain diell,?

kete Allah e thote vetem hoxha sepse keshtu eshte e shkruar ne Kuran, dhe kurani nuk ka qene perkthyer ne gjuhen shqipe di ne kohet e sotme.

tani ka dale kurani shqip.

vete skenderbeu thoshte Allah dikure, dhe ne shpaten e tij ka shkrim Arabisht,(dhe sot) ky nuk eshte faji i skenderbeut apo shqiptareve, eshte faji se ka munguar alfabeti i gjuhes shqipe derisa kopjuan libra te gjetur si ne shkoder ,mat, has, dhe projektuan nje alfabet .
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Sepse, e ke edhe ti te drejten e opinionit, sepse diskutimi ne kete forme qe paracakton ti, te jep idene e padise ne gjyq.

Keto pyetje jane per te gjithe ne, dhe jo vetem per ju, pra te gjithe jemi hedhur ne gjygj, e se si do perfundoje ceshtja akoma nuk dihet, por dic e dime shume mire, qe cdo shqiptare duhet ti pergjigjet Tokes, Nanes, dhe popullit te tij, e ato pyetje qe un ju kam shtruar pasi dhe mua mi shtruan, jane vecse fillimi i pyetjeve qe burojne prej fundit, (skamjes, mjerimit, papunesise, harreses, braktisjes, dhunes fizike e mendore, etj).

Nuk eshte vetem nje mendim imi, kete deklarate e ka dhene vete kreu i komunitetit musliman ne Shqiperi. Deklaraten e dhane te gjitha mediat. Dhe per ta bere me te bindshem kete paralajmerim, lexo per 3 shqiptaret e denuar me burgim te perjetshem, per sulm terrorist ne Amerike, te nxitur nga pikepamje fetare .

Islami nuk indetifikohet me ata te tre, dhe me as nje njeri qe don te veteshperthehet ne emer te Islamit.

Islamiket kane vetem nje nacionalitet dhe ai eshte feja, rrjedhimisht jane antikombetare. Por le ta leme ketu kete debat, pasi tema trajton tjeter ceshtje.

Islamiket jane thjesht njerez qe egzistojne ne cdo vend te botes, ashtu sic Hebrejte, apo te Krishteret, dhe te gjithe keto njerez qe perfaqesojne te treja keto religjione, e duan dhe vendin e tyre, dhe pse ne nje tjeter menyre nga ata qe jane ateiste, por keni te drejte, kjo eshte ceshtje tjeter.


Komuniste kane mbetur disa mbeturina te se shkuares, qe po mundohen te kamuflojne vetveten, duke mos mundur te pranojne dot demokracine, meritokracine. I ke pikerisht ne pushtet. Fashiste nuk ka besoj, nese ke ti te dhena je i mirepritur.

Tash, nuk mund te themi disa, sepse do ishte padrejtesi, se ne te vertete jane shume, dhe gjithashtu jane dhe shume te aktivizuar neper shqiperi, si ne politike (sic dhe ju e keni thene), ekonomi, arsim, dhe shume institucione te tjera private e shteterore. E per demokracine, po ju them se mjafton ti hypni urbanit e ta shihni se cka ka sjell ajo ne shqiperi, e pak me pak neper bote. Demokracia eshte tolitaritet ekonomik, pra bazat te gjithat i ka ne ekonomi, e po shihet se sa sukses po ka, e ket po e tregon me se miri kriza mbare boterore, qe nuk eshte vec krize ekonomike, por eshte dhe krize vlerash, identiteti, morale, etj... Fashiste ka, por jane te pakte, e nuk i degjon kush, pra zere se nuk jane.


Pergjigja eshte gjithmone nje per mua. Qe shoke shqiptare te beje hapa para, duhet te shohe si te shenjte arsmin dhe vetndergjegjesimin per vlerat e traditave te veta. Duhen nxitur prirjet etnocentrike.

Jam dakort me ate qe po thoni per shoqerine shqiptare, por nese dikush do te ju pyeste; Ky ndergjegjesim total i popullit shqiptare, a mund te sjelle braktisje prej shume qeshtjeve qe sot po quhen te rendesishme per shqiperine, apo mund te jete kthim ne shume ceshtje te harruara te shqiperise? Ju si do tju pergjigjeshit bashkeatdhetarit tuaj qe ju pyeti?

Duhet te njohim kulturen tone sepse kemi mijera arsye per te qene krenar dhe per ti mbrojtur ne cdo menyre vlerat tona.

Po ju po flisni drejt, po a po shihni sot, se shqiperia eshte nje kafshate qe po ngjyhet ne pjate e po kaperdihet lehtesisht prej globalizmit, e kjo fale nenkulturave te jashtme, kulturave te marra ne menyre te gabuar, mundesisht dhe menyren e te menduarit, konceptuarit, te folurit, apo dhe berit te gjerave. Tash nga te ja fillojme me pare punes, nga vetja, nga shoku, nga qyteti ku banojme, apo na populli.


Mos perserim historine me, te mesojme nga gabimet tona.

Po, kete vertete qe duhet ta bejme, sa me pare, sepse e kemi me afer se ceshtjet e tjera.

Sepse, a ka mundesi te me thoni perse ju pozicionoheni ne rolin e gjykatesit pa dhene personalisht nje opinion ?
Tash, ndoshta ne kete rast jam un i pandehuri, e ju gjykatesi, por te dy duhet ta dime mire, se sido ti kemi rrolet, perseri te dy mbetemi te fajshem.

Ju pershendes!
 

entila

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sipas meje nazionalizmi nuk eshte se ka shume rendesi ne ditet e sotme por mireqenia...
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sipas meje nazionalizmi nuk eshte se ka shume rendesi ne ditet e sotme por mireqenia...
Eshte nacionalizmi dhe idete qe ai ushqen pse politikat qeverisese duhet te shkojne ne interes te shumices te kombit shtetformues.Keshtu ndodh ne shumicen e shteteve te ndryshme ne bote.Ketu tek ne ndodh nje paradoks qe urgjentisht duhet korigjuar.Sigurisht duhet korigjuar mentaliteti internacionalist ne mendjen e politikaneve,qeveritareve por edhe ne shumicen e kombit shqiptar i cili ka nje tolerance shume te madhe ndaj te huajve,duke u lejuar atyre hapsira deri ne instancat e larta shteterore te qeverisjes.
 

alfonci

Veri investigatio
Shqiperia ka nevoje per vetedije kombetare jo nacionalizem dhe forma te tjera ekstremizmi. Ne duhet qe te mesojme me pare per veten ne menyre qe virtyte tona kombetare te mos shtypen nga ekstremizmet e cdolloj forme qofshin ato.

Ato qe i kane dhene emer shqiperise nuk kane qene kurre ekstremiste, por njerez virtytesh qe vetedijen dhe arsyetimin e kane vene mbi cdo gje, vlera te cilat i kane ndikuar ato ne deshiren per liri, vetevendosje, zhvillim dhe njohje.

Ekstermizmi i cdolloj forme eshte menyre te vepruari e pershtatshme vetem per ato qe kane probleme psikike apo qe jane injorant dhe udheheqen si delet kudo ti coje zoteria.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Shqiperia ka nevoje per vetedije kombetare jo nacionalizem dhe forma te tjera ekstremizmi. Ne duhet qe te mesojme me pare per veten ne menyre qe virtyte tona kombetare te mos shtypen nga ekstremizmet e cdolloj forme qofshin ato.

Ato qe i kane dhene emer shqiperise nuk kane qene kurre ekstremiste, por njerez virtytesh qe vetedijen dhe arsyetimin e kane vene mbi cdo gje, vlera te cilat i kane ndikuar ato ne deshiren per liri, vetevendosje, zhvillim dhe njohje.

Ekstermizmi i cdolloj forme eshte menyre te vepruari e pershtatshme vetem per ato qe kane probleme psikike apo qe jane injorant dhe udheheqen si delet kudo ti coje zoteria.
Shqiperia ka me shum nevoje per nacionalizem se sa per fjal boshe,

askush nuk ja ka degjuar fjalen shqiptarit por zemren i ja kane njohur.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

nuk e di a do te futej ne nacjonalizem,,por un mendoj se shqiperia ka nevoj per nje ringjallje dhe vetedije kombtare,,
keto 20 vjetet e fundit te bie ne sy fakti qe rrespekti dhe perkujdesja ndaj familjeve te deshmorve te kombit,,ka ren! ndersa edhe ne shkolla nuk u jepet prioritet ktyre degeve,, po mar shembull qytetin tim Bajram Curri Tropoj,,qe edhe pse nder rrethet me te vogla,,,njihet ne te gjith hapsiret Shqiptare e me tej !

ne hyrje te keti qyteti,,ne krah te djatht gjinden vorrezat e deshmorve,,dhe perball tyre derdhen mbeturinat e qytetit,,dhe aty djegen ne nje distanc diku prej 70 metrash ne vi ajrore,,prej vorrezave te deshmorve! nderkoh askush nuk e sheh kte si problem,,por ne te vertet,,kto jan gjera,,qe pasqyrojn kulturen e nje qyteti zone apo ne nje far mynyre edhe gjith popullit,,,dhe ne kte rast paqytetaria dhe mosrrespekti,,kan filluar qe nga zyrat e bashkis se qytetit vite me perpara,,dhe kan vazhduar ashtu deri me sot.

Mora shembull Tropojen,,por probleme te ngjashme,,ka edhe ne treva tjera shqiptare,,

un mendoj se ne programin shkollor,,duhet te ket pa tjeter reforma ne kte drejtim,,duhet tu mesosh brezave te rij,,qe po nuk paten rrespekt per veten se pari,,sdo te ket askush rrespekt per ta,,dhe rrespekti per veten fillon pikrisht ne kto gjerat e vogla,,por qe ne te vertet ,,jan pasqyrim i kultures se tyre.

Vorrezat e deshmorve jan per tu vizituar ne nje dat te caktuar,,dhe kte c´do vit,,te gjitha klasat pa perjashtim! dhe te gjitha shkollat shtetrore ne trojet shqiptare pa perjashtim,,por mundesisht ta ken ne programin shkollor edhe ato privatet,,qe ne datat historike te organizojn pa tjeter dicka te denj,(( dhe jo sa per sy e faqe )) ne nderim te dates dhe historis qe ajo perfaqson!

Hallet e Shqiperise jan shum te shumta,,,po i shtoj edhe disa shkurtimisht,,qe i konsideroj urgjente!

Pas Rrugeve te shtruara,,,posta nje! ,,dhe nje sistem modern i shperndarjes se enrgjis elektrike!
pastaj savatimin apo veshjen e pallateve ne shumicen e qyteteve te vogla te shqiperis,,dhe shembjen e gjysem pallateve te mbetura,,apo pastrimin e qyteteve,,nga mbetjet e ndertesave jo funksionale,,jo te devotshme,dhe gjysem te prishura te diktatures,,
dhe ne vend te tyre,,te ndertohen zona te gjelberta dhe parqe te ndryshme! ( ne qytetin tim pershembull)
dhe ne te tjeret,,ashtu si te jet me shkelqyshem per ta!
 
Last edited:
Top