• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

A është ne rritje Nacionalizmi Shqiptar a ja vlen ti pergjigjemi racizmit flake per flake apo duhet te jemi me konstruktive?

mund te jepni mendimet tuaja se çfarë është ne te mire te perbashket.


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7Ml_e41Z0Bw&feature=channel_page]YouTube - Albanien Nacionalizem!!!! Shqiperia e Bashkume!!!![/ame]
 

marchigiano

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

skemi qen ndonjehere naconalista... e s'besoj se do te jemi ne te një ardhme
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

ishim Nacionaliste dhe u rreshtuam perkrah te forteve.

edhe mund te jemi ,

sepse jemi ne perkrah te forteve dhe sot.


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HYnhbviJF5c&feature=related]YouTube - betimi fashist i "patrioteve" shqiptar[/ame]
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne te kaluren per cudi ne momentet vendimtare te vendosjes per fate kombesh kemi qene ne anen e gabuar dhe kjo na është hakmarre mjafte rende.
Sot, :ciaoo:per fat te mire ne me insistimin jo tonin po ecim drejt një rruge te perparuar per ne qe gjithsesi po shtyhet nga ata qe interesat e tyre jan ne po kete rruge. Pra thene me shkurt dikush po na terhejek per veshi ne rrugen qe jemi.
Do ishte mire qe te konsilidojme radhet dhe ne momentet e ndrrimeve te medha ( pra nese i vije radha kesaj superfuqie te deshtoje qe është rregull rrotacioni), te jemi te fuqishem sa per te mbrojtur bythet tona se ndoshta ai qe do ngritet nuk do perputhet me deshirat tona. :lexim:
Aktualisht nacionalizmi te shqiptaret është akstremisht i deformuar, pra akoma jemi ne suaza provinciale. :dj:
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Shqiptaret kane nevoje per nacionalizem, jo nacionalizem te verber dhe delirant, por per nacionalizem te bazuar mbi vlera dhe virtyte kombetare.

Kemi nevoje emergjente te duam vendin dhe kulturen tone.

Por ka një problem te vogel, si fillim duhet ti njohim keto vlera e me pas ti trashegojme.

Shqipet po harrojne gjuhen e tyre, traditat e tyre, historine etj etj.

Nese rimekembet arsimi shqiptar, vetem te mira do te kemi.

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Shqiptaret kane nevoje per nacionalizem, jo nacionalizem te verber dhe delirant, por per nacionalizem te bazuar mbi vlera dhe virtyte kombetare.

Kemi nevoje emergjente te duam vendin dhe kulturen tone.

Por ka një problem te vogel, si fillim duhet ti njohim keto vlera e me pas ti trashegojme.

Shqipet po harrojne gjuhen e tyre, traditat e tyre, historine etj etj.

Nese rimekembet arsimi shqiptar, vetem te mira do te kemi.

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

budallallek ti thuash 'ekstremizem' nacionalizmit shqiptar ne krahasim me ate te vellezerve te tu grekafone .

kur filloj lufta ne Kosoves shum shqiptar te bute si puna jote ngriten flamujt e bardhe botes armike dhe duke akuzuar vellezerit e tyre 'ose me sakte ushtaret e lirise' si ektremista, nacionalista, emocionale , treguan dhe një here se ne trevat shqiptare ka akoma mercenare te fqinjeve.

natyrisht qe nacionalizmit i prine perpara njerezit e arsimuar, por ky nacionlizem duhet mbrojtur, dhe breshkat dhe lepujt nuk i kapin armet por burrat.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

kur filloj lufta ne Kosoves shum shqiptar te bute si puna jote ngriten flamujt e bardhe botes armike dhe duke akuzuar vellezerit e tyre 'ose me sakte ushtaret e lirise' si ektremista, nacionalista, emocionale , treguan dhe një here se ne trevat shqiptare ka akoma mercenare te fqinjeve.
Kjo çfarë ke shkruar ketu është nacionalizem tipik provincial i tipit Shqiptar dhe mu kjo menyre e nacionalizmit dhe te menduarit na ka lene nen thundra me shekuj. Madje te kam thene se per Kosoven mjafte shpesh ja fut kot se koti. :gjujpeshk:
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Burrels, e ke kaluar cakun. Nese vazhdon te kthesh ne debat personal cdo postim tendin do denohesh sepse nuk e meriton te drejten e te shkruarit budalleqe.

Merre vertete seriozisht kete postim sepse boll te kemi shfrytezuar, sinqerisht qe edhe argetimi qe dhuron ka një kufi.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Nostradamus nuk e prisja prej teje qe te kesh Greket vellezer turp per nder.... i shitur ne grefucket
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Kjo çfarë ke shkruar ketu është nacionalizem tipik provincial i tipit Shqiptar dhe mu kjo menyre e nacionalizmit dhe te menduarit na ka lene nen thundra me shekuj. Madje te kam thene se per Kosoven mjafte shpesh ja fut kot se koti. :gjujpeshk:
kitrra e ke lexuar Ismahil Kadarene dhe disa intelektuale shqiptar ti ,kur filloj lufta clirimtare ne Kosove?

'une i bashkohem Europes qe ektremizmi shqiptar ne kosove duhet luftuar me c'do mjet' (Ismahil Kadare)
kadareja i pezmatuar nga frika del kundra shqiptarve te Kosoves.

' ne duhet te gjem një zgjidhje paqesore me serbine dhe kosovaret duhet te durojne per kete zgjidhje'
(paskal milo ish minister i jashtem i shqiperise ne kohen e qeverise fatos-thanas-nano).

Kosova është ceshtje e Jugosllavise dhe millosheviqi është njeriu qe beri luften dhe ai mund te beje dhe paqen'
Fatos Nano.

me duket se ke harruar se momentet e luftes ne kosove kane qen momentet me vendimtare te popullit shqiptar ne 100 vjecarin e fundit.

''Nacionalizem tipik provincial i tipit shqiptar'' e paske mesuar nga ndonje gazete Serbe.

krahasoje kete nacionalizem provincial te shqiptareve me nacionalizmin serb.

sa here lexoj te tilla gjera mendoj ' shqiptaret sikur kane pesuar një tronditje psigjike nga frika e serbeve dhe grekeve'

zoti ju dhashte zemer.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

kitrra e ke lexuar Ismahil Kadarene dhe disa intelektuale shqiptar ti ,kur filloj lufta clirimtare ne Kosove?

''Nacionalizem tipik provincial i tipit shqiptar'' e paske mesuar nga ndonje gazete Serbe.

krahasoje kete nacionalizem provincial te shqiptareve me nacionalizmin serb.

sa here lexoj te tilla gjera mendoj ' shqiptaret sikur kane pesuar një tronditje psigjike nga frika e serbeve dhe grekeve'

zoti ju dhashte zemer.
Jo vetem qe vuan nga nacionalizmi provincial por ke filluar te manifestosh nacionalizem femijerore.
Je vonuar plotesisht 10 vite per te me frymezuar mu mbi nacionalizmin, madje je vonuar shume saq nga kjo vones ngarend per te me spjeguar. Je vonuar miku im shume je vonuar. :espuls::espuls:
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Jo vetem qe vuan nga nacionalizmi provincial por ke filluar te manifestosh nacionalizem femijerore.
Je vonuar plotesisht 10 vite per te me frymezuar mu mbi nacionalizmin, madje je vonuar shume saq nga kjo vones ngarend per te me spjeguar. Je vonuar miku im shume je vonuar. :espuls::espuls:
sa është perqindja e analfebetizmit te katundit tend o Kitrra?

je mprehur te vrasesh dhe veten per tu qytetarizuar. LOL
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sa është perqindja e analfebetizmit te katundit tend o Kitrra?

je mprehur te vrasesh dhe veten per tu qytetarizuar. LOL
Une madje jam krenar per katundarin time, per delet, lopet, kuajt, pulat te cilat jo rralle i dua me shume se njerezit ama shitjamendjen e analfabeteve me shkolle ka kohe qe e kemi perzene :boss::boss:
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

Peshendetje!

Jam shume dakort me mendimin tuaj per aq sa u perket ekstremisteve.

Po, doja te dija se kush jane per ju ekstremistet, dhe ne sa llojesh jane, ku formohen (ku e kane burimin), dhe ku e gjejne hapesiren per aktivitet (venie ne zbatim).

Gjithe t'mirat!
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Une madje jam krenar per katundarin time, per delet, lopet, kuajt, pulat te cilat jo rralle i dua me shume se njerezit ama shitjamendjen e analfabeteve me shkolle ka kohe qe e kemi perzene :boss::boss:
e shikon qe keni perparuar prandaj mos e humb shpresen per arritjet e tjera.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

e shikon qe keni perparuar prandaj mos e humb shpresen per arritjet e tjera.
Gjithsesi, keshilla juaj është mireseardhje, madje pa ty nuk di si do ja kishim dalur dhe gjithsesi nuk do e kuptonim analfabetizmin me rrenje. Jepi o jepi :top:
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

Peshendetje!

Jam shume dakort me mendimin tuaj per aq sa u perket ekstremisteve.

Po, doja te dija se kush jane per ju ekstremistet, dhe ne sa llojesh jane, ku formohen (ku e kane burimin), dhe ku e gjejne hapesiren per aktivitet (venie ne zbatim).

Gjithe t'mirat!
mos u merzit me qen dhe ektremist sepse duhen dhe ektremistet.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

Peshendetje!

Jam shume dakort me mendimin tuaj per aq sa u perket ekstremisteve.

Po, doja te dija se kush jane per ju ekstremistet, dhe ne sa llojesh jane, ku formohen (ku e kane burimin), dhe ku e gjejne hapesiren per aktivitet (venie ne zbatim).

Gjithe t'mirat!

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, është ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, është ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.
do ishte me mire te permedje ektremistet dhe organizatat mercenare te grekeve ne jug te shqiperise qe i vune flaken vendit ne 1997, sepse per ndonje grupim ektremistesh islamike as qe është bere fjale ndonje here ne trevat shqiptare. Janullatosi është i pari qe quhet ektremist dhe agjent grek qe ka uzurpuar dhe mashtruar ortodoksine ne shqiperi.


myslimanizmi shqiptar është tolerant, patriot,respekton pakicat e tjera fetare, dhe mbron atdheun ashtu sic e ka zakon.

nese na duhet nacionalizem ate nuk do ta themelojme kurre ne baze fetare, vetem ne baze atdhetare.
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, është ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.
A mundeni te me tregoni se perse mendoni se Islamiket kane tendence per te qene ekstremiste per aq sa i perket nacionalitetit?

Dhe a mund te me thoni se sa komunist dhe fashist ka momentalish ne shqiperi?

Dhe sipas jush, kush është ilaci qe e shpeton shqiperine prej ekstremisteve.

Pershendetje!
 

gerrard73

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Si ç'do here ne histori ashtu edhe sot jane disa injorant qe per fatin tone jane një minorance e vogel qe, ç'do gje e konsiderojne e greke(ne jug) o sllave(ne veri) ose islame, ndersa shqiptare nuk konsiderojne asgje. Fatkeqsisht shume gjera qe lexon sot te duket sikur je duke jetuar ne shekullin e XVIII, dhe te duket se jemi kthyer prapa ne kohe.
Nacionalizmi është një faktor qe bota prendimore pothuajse e ka zhdukur fare, ne shumicen e rasteve ai manifestohet ne një ndeshje futbolli. Te jeshe nacionalist duhet te keshe disa virtyte, dhe keto virtyte jane, një ATDHE, një MBRET, DHE një ZOT, ne si komb nuk i kemi asnje nga keto. Kur thuhet ne Atdhe mendoj se e kuptojne te gjithe, kur thuhet ne Mbret do te thote te kemi një Mbret apo President te paerbashket, ndersa kur thuhet një Zot, do te thote te kemi një fe te vetme, dhe jo t'i therrasim Zotit ne arabisht.
Me hyrjen ne Europe nacionalizmi është i destinuar te pakesohet, dhe jo vetem nacionalizmi shqiptar por edhe ai i vendeve fqinje, sepse ne Europe jane greket dhe ne Europe do te hyjne edhe serbet.
Prandaj është e kote qe t'i therrasim nacionalizmit kur mes njeri-tjetrit kemi kaq ndryshime dhe divergjenca.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

A mundeni te me tregoni se perse mendoni se Islamiket kane tendence per te qene ekstremiste per aq sa i perket nacionalitetit?

Dhe a mund te me thoni se sa komunist dhe fashist ka momentalish ne shqiperi?

Dhe sipas jush, kush është ilaci qe e shpeton shqiperine prej ekstremisteve.

Pershendetje!
Sepse, e ke edhe ti te drejten e opinionit, sepse diskutimi ne kete forme qe paracakton ti, te jep idene e padise ne gjyq.

Nuk është vetem një mendim imi, kete deklarate e ka dhene vete kreu i komunitetit musliman ne Shqiperi. Deklaraten e dhane te gjitha mediat. Dhe per ta bere me te bindshem kete paralajmerim, lexo per 3 shqiptaret e denuar me burgim te perjetshem, per sulm terrorist ne Amerike, te nxitur nga pikepamje fetare .

Islamiket kane vetem një nacionalitet dhe ai është feja, rrjedhimisht jane antikombetare. Por le ta leme ketu kete debat, pasi tema trajton tjeter ceshtje.

Komuniste kane mbetur disa mbeturina te se shkuares, qe po mundohen te kamuflojne vetveten, duke mos mundur te pranojne dot demokracine, meritokracine. I ke pikerisht ne pushtet. Fashiste nuk ka besoj, nese ke ti te dhena je i mirepritur.

Pergjigja është gjithmone një per mua. Qe shoqnia shqiptare te beje hapa para, duhet te shohe si te shenjte arsmin dhe vetndergjegjesimin per vlerat e traditave te veta. Duhen nxitur prirjet etnocentrike.

Duhet te njohim kulturen tone sepse kemi mijera arsye per te qene krenar dhe per ti mbrojtur ne cdo menyre vlerat tona.

Mos perserim historine me, te mesojme nga gabimet tona.

Sepse, a ka mundesi te me thoni perse ju pozicionoheni ne rolin e gjykatesit pa dhene personalisht një opinion ?
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Si ç'do here ne histori ashtu edhe sot jane disa injorant qe per fatin tone jane një minorance e vogel qe, ç'do gje e konsiderojne e greke(ne jug) o sllave(ne veri) ose islame, ndersa shqiptare nuk konsiderojne asgje. Fatkeqsisht shume gjera qe lexon sot te duket sikur je duke jetuar ne shekullin e XVIII, dhe te duket se jemi kthyer prapa ne kohe.
Nacionalizmi është një faktor qe bota prendimore pothuajse e ka zhdukur fare, ne shumicen e rasteve ai manifestohet ne një ndeshje futbolli. Te jeshe nacionalist duhet te keshe disa virtyte, dhe keto virtyte jane, një ATDHE, një MBRET, DHE një ZOT, ne si komb nuk i kemi asnje nga keto. Kur thuhet ne Atdhe mendoj se e kuptojne te gjithe, kur thuhet ne Mbret do te thote te kemi një Mbret apo President te paerbashket, ndersa kur thuhet një Zot, do te thote te kemi një fe te vetme, dhe jo t'i therrasim Zotit ne arabisht.
Me hyrjen ne Europe nacionalizmi është i destinuar te pakesohet, dhe jo vetem nacionalizmi shqiptar por edhe ai i vendeve fqinje, sepse ne Europe jane greket dhe ne Europe do te hyjne edhe serbet.
Prandaj është e kote qe t'i therrasim nacionalizmit kur mes njeri-tjetrit kemi kaq ndryshime dhe divergjenca.
Zot është me origjine greke marre nga fjala Zeus-dhe rafinuar ne latinisht me vone ashtu si 'Kale'Mbret'Shigjete'Diell' Shpirt' Ate'.etj

ne shqipen e Paster është,
Perendi, Perni,ose i krijuesi- i-gjithesise,
(shqiptaret qe i perkisnin elementit fetar Pagan ishin besimtare te diellit, dhe sa here perendonte djelli ato faleshin me fetyre nga Perendimi, keshtu ato krijuan një 'Perendi' qe cilesoj i gjithfuqishem.

ke degjuar ti ne zonat e thella te veriut te shqiperise qe perdoren fjalet ' per at rreze pernie, per at rreze djelli' per At-diell, per babain diell,?

kete Allah e thote vetem hoxha sepse keshtu është e shkruar ne Kuran, dhe kurani nuk ka qene perkthyer ne gjuhen shqipe di ne kohet e sotme.

tani ka dale kurani shqip.

vete skenderbeu thoshte Allah dikure, dhe ne shpaten e tij ka shkrim Arabisht,(dhe sot) ky nuk është faji i skenderbeut apo shqiptareve, është faji se ka munguar alfabeti i gjuhes shqipe derisa kopjuan libra te gjetur si ne shkoder ,mat, has, dhe projektuan një alfabet .
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Sepse, e ke edhe ti te drejten e opinionit, sepse diskutimi ne kete forme qe paracakton ti, te jep idene e padise ne gjyq.

Keto pyetje jane per te gjithe ne, dhe jo vetem per ju, pra te gjithe jemi hedhur ne gjygj, e se si do perfundoje ceshtja akoma nuk dihet, por dic e dime shume mire, qe cdo shqiptare duhet ti pergjigjet Tokes, Nanes, dhe popullit te tij, e ato pyetje qe un ju kam shtruar pasi dhe mua mi shtruan, jane vecse fillimi i pyetjeve qe burojne prej fundit, (skamjes, mjerimit, papunesise, harreses, braktisjes, dhunes fizike e mendore, etj).

Nuk është vetem një mendim imi, kete deklarate e ka dhene vete kreu i komunitetit musliman ne Shqiperi. Deklaraten e dhane te gjitha mediat. Dhe per ta bere me te bindshem kete paralajmerim, lexo per 3 shqiptaret e denuar me burgim te perjetshem, per sulm terrorist ne Amerike, te nxitur nga pikepamje fetare .

Islami nuk indetifikohet me ata te tre, dhe me as një njeri qe don te veteshperthehet ne emer te Islamit.

Islamiket kane vetem një nacionalitet dhe ai është feja, rrjedhimisht jane antikombetare. Por le ta leme ketu kete debat, pasi tema trajton tjeter ceshtje.

Islamiket jane thjesht njerez qe egzistojne ne cdo vend te botes, ashtu sic Hebrejte, apo te Krishteret, dhe te gjithe keto njerez qe perfaqesojne te treja keto religjione, e duan dhe vendin e tyre, dhe pse ne një tjeter menyre nga ata qe jane ateiste, por keni te drejte, kjo është ceshtje tjeter.


Komuniste kane mbetur disa mbeturina te se shkuares, qe po mundohen te kamuflojne vetveten, duke mos mundur te pranojne dot demokracine, meritokracine. I ke pikerisht ne pushtet. Fashiste nuk ka besoj, nese ke ti te dhena je i mirepritur.

Tash, nuk mund te themi disa, sepse do ishte padrejtesi, se ne te vertete jane shume, dhe gjithashtu jane dhe shume te aktivizuar neper shqiperi, si ne politike (sic dhe ju e keni thene), ekonomi, arsim, dhe shume institucione te tjera private e shteterore. E per demokracine, po ju them se mjafton ti hypni urbanit e ta shihni se cka ka sjell ajo ne shqiperi, e pak me pak neper bote. Demokracia është tolitaritet ekonomik, pra bazat te gjithat i ka ne ekonomi, e po shihet se sa sukses po ka, e ket po e tregon me se miri kriza mbare boterore, qe nuk është vec krize ekonomike, por është dhe krize vlerash, identiteti, morale, etj... Fashiste ka, por jane te pakte, e nuk i degjon kush, pra zere se nuk jane.


Pergjigja është gjithmone një per mua. Qe shoqnia shqiptare te beje hapa para, duhet te shohe si te shenjte arsmin dhe vetndergjegjesimin per vlerat e traditave te veta. Duhen nxitur prirjet etnocentrike.

Jam dakort me ate qe po thoni per shoqerine shqiptare, por nese dikush do te ju pyeste; Ky ndergjegjesim total i popullit shqiptare, a mund te sjelle braktisje prej shume qeshtjeve qe sot po quhen te rendesishme per shqiperine, apo mund te jete kthim ne shume ceshtje te harruara te shqiperise? Ju si do tju pergjigjeshit bashkeatdhetarit tuaj qe ju pyeti?

Duhet te njohim kulturen tone sepse kemi mijera arsye per te qene krenar dhe per ti mbrojtur ne cdo menyre vlerat tona.

Po ju po flisni drejt, po a po shihni sot, se shqiperia është një kafshate qe po ngjyhet ne pjate e po kaperdihet lehtesisht prej globalizmit, e kjo fale nenkulturave te jashtme, kulturave te marra ne menyre te gabuar, mundesisht dhe menyren e te menduarit, konceptuarit, te folurit, apo dhe berit te gjerave. Tash nga te ja fillojme me pare punes, nga vetja, nga shoku, nga qyteti ku banojme, apo na populli.


Mos perserim historine me, te mesojme nga gabimet tona.

Po, kete vertete qe duhet ta bejme, sa me pare, sepse e kemi me afer se ceshtjet e tjera.

Sepse, a ka mundesi te me thoni perse ju pozicionoheni ne rolin e gjykatesit pa dhene personalisht një opinion ?
Tash, ndoshta ne kete rast jam un i pandehuri, e ju gjykatesi, por te dy duhet ta dime mire, se sido ti kemi rrolet, perseri te dy mbetemi te fajshem.

Ju pershendes!
 

entila

Anëtar i ri
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sipas meje nazionalizmi nuk është se ka shume rendesi ne ditet e sotme por mireqenia...
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sipas meje nazionalizmi nuk është se ka shume rendesi ne ditet e sotme por mireqenia...
është nacionalizmi dhe idete qe ai ushqen pse politikat qeverisese duhet te shkojne ne interes te shumices te kombit shtetformues.Keshtu ndodh ne shumicen e shteteve te ndryshme ne bote.Ketu tek ne ndodh një paradoks qe urgjentisht duhet korigjuar.Sigurisht duhet korigjuar mentaliteti internacionalist ne mendjen e politikaneve,qeveritareve por edhe ne shumicen e kombit shqiptar i cili ka një tolerance shume te madhe ndaj te huajve,duke u lejuar atyre hapsira deri ne instancat e larta shteterore te qeverisjes.
 
Top