• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

RIlindasit ekta talebane te kultures dhe dhunues te popullit

 

Comments

Me ngritjen e Rames ne pushtet, politika shqiptare ka marre nje dimension te ri. Dallimi mes demokratit dhe rilindasit (socialistet) sot nuk eshte me nje dallim "idealesh" apo "filozofish" politike, por eshte nje dallim mes babezise dhe vetepermbajtjes, humanes dhe cnjerezores, morales dhe imorales, te drejtes dhe krimit te ligjeruar, lirise dhe presionit per te ndaluar fjalen e lire, frikes ndaj Zotit per gabimet tona dhe guximit te budallait.

Me behet qejfi qe ne kete vend akoma ka intelektuale dhe artiste, qe nuk jane frikacake dhe nuk heshtin para realitetit te cmendur shqiptar. Ndryshe nga KryeRilindasi Rama qe nuk i behet vone per asnje njeri dhe asgje, keta intelektuale e dine se me qendrimet e tyre deshmojne moralin e tyre si njerez mbi te gjitha: moral qe e moren e trasheguan nga prinderit e tyre, dhe moral qe neser duan tja lene femijeve te tyre.
 
Me ngritjen e Rames ne pushtet, politika shqiptare ka marre nje dimension te ri. Dallimi mes demokratit dhe rilindasit (socialistet) sot nuk eshte me nje dallim "idealesh" apo "filozofish" politike, por eshte nje dallim mes babezise dhe vetepermbajtjes, humanes dhe cnjerezores, morales dhe imorales, te drejtes dhe krimit te ligjeruar, lirise dhe presionit per te ndaluar fjalen e lire, frikes ndaj Zotit per gabimet tona dhe guximit te budallait.

Me behet qejfi qe ne kete vend akoma ka intelektuale dhe artiste, qe nuk jane frikacake dhe nuk heshtin para realitetit te cmendur shqiptar. Ndryshe nga KryeRilindasi Rama qe nuk i behet vone per asnje njeri dhe asgje, keta intelektuale e dine se me qendrimet e tyre deshmojne moralin e tyre si njerez mbi te gjitha: moral qe e moren e trasheguan nga prinderit e tyre, dhe moral qe neser duan tja lene femijeve te tyre.
Dallimi midis demokratit dhe rilindasit eshte se rilindasi sot eshte ne pushtet. Dhe kur je ne pushtet puneson te tute dhe vjedh me te tute.

Kjo vecon njerin nga tjetri, koha ne pushtet. Se nga veprat e kane ndritur qe te dyja dhe jane njesoj po te dyja. Dhe bashke me keto dy partite kryesore jane edhe ato te voglat qe here perfundojne nga nje ane e here ne anen tjeter. Po te gjithe njesoj jane.


Si sot por edhe dje te kishte dallime midis te majtes dhe te djathtes, me gjithe ato padrejtesi qe jane bere ne kete vend i bie qe njehere do perfundonte nje pale ne burge e nje here pala tjeter.


Keta ti mbedhesh te gjithe e ti vesh perpara drejtesise prape do dilnin te gjithe njesoj. Po te gjithe do ishin te zhytur ne llumin e korrupsionit. Ne llumin e krimit. Ne llumin e tradhetise ndaj ketij kombit ne te gjitha kuptimet e saja.

Kurse dalllimi midis minionave te partive eshte cicerima te cjerrta sulmi e cicerima te cjerrta mbrojtje.


Keto ishin dallimet.
Sikur te kishim nje ushtri te hajrit dhe me gjenerale ne zote e qe e duan kete vend nuk do linin vendin ne doren e ketyreve cakenjve.

Por do kapnin berishen nga veshi do e vinin perpara ligjit e do i numeronin te gjithe padrejtesite dhe vjedhjet qe jane bere nga ai dhe nga njerezit e atij. Dhe denimin perkates.

Do merrnin Fatos Nanon do vepronin njesoj.
Do merrnin lulzimin, Edvin Ramen, kryebashkiakun e tiranes dhe dashurime sorosiane te tij. Guvernatorin e Shqiperise, Ministra dhe ish ministria, Bashkiake
Drejtora. Etj
Do punesosin prokurore e te zbulonin vjedhjet e krimet nje nga nje.

Por si duket ose edhe ata jane te perfshire ne ate mesele. Ose kane vertet dashuri por skane forcen. Ndoshta nje shkendij nga ata duhet e flaka e merr udhen vete.


Ose populli mund ta sjelli vete drejtesine ne vend.
Mbasi te kete marr ndonje ilac kunderdele dhe kundercicerima cjerrese. Ndoshta atehere do vihej vendi ne vend


Nejse
Ka me shume mundesi ka te shohim ndonje mrekulli nga nje univers tjeter. Se shqiperia te denoj padrejtesite ndaj saj
 
U be shkak teatri qe te zgjohej PD e famshme lool
Luli dje i braktisi protestuesit dhe sot kerkon te bej proteste, por me cfare preteksi...teatri????

nese i therres kujteses , dhe jam e sigurt qe para 7-8 vitesh ishte Saliu ai qe donte te shembte teatrin dhe qe keta artiste i cilesonte si maskarenj....njejte si sot
Thjesht ndryshojne aktoret politike se ata me profesion aktor sdine cfare duan...
 
Top