• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rikthehet stazhi te Mjekësia

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Në ndryshim nga fakultetet e tjera të UT-së, Mjekësia ka të drejtë të aplikojë stazhin. Në rregulloren e UT-së përcaktohet qartë numri i krediteve që duhet të plotësojë një student për të kaluar nga njeri vit akademik në tjetrin. Kështu për të përfunduar vitin e parë një student duhet të ketë plotësuar rreth 30 kredite, ndërsa për të kaluar në vitin e tretë duhet të ketë plotësuar minimalisht 90 kredite nga të dy vitet paraardhës.

Në rastin e fakultetit të Mjekësisë, plotësimi i krediteve nuk është i mjaftueshëm. Senati ka shtuar një pikë në rregullore, ku e lejon fakultetin e Mjekësisë të përcaktojë disa lëndë, të cilat i konsideron të rëndësishme. Dhe për të kaluar në vitin pasardhës, një student duhet patjetër të rezultojë kalues në këto lëndë, edhe në rastin kur i ka plotësuar kreditet e duhura.

Part-time, katër vite
Universiteti i Tiranës në fakultetet e tij organizon studimet me kohë të pjesshme, por ndryshe nga programi me kohë të plotë, i cili realizohet për tri vite, programet e studimeve të ciklit të parë të studimit me kohë të pjesshme realizohen për jo më pak se katër vite, gjatë kësaj kohe studenti duhet të ketë plotësuar kuotën e 180 krediteve.

Programet mësimore në ciklin e parë të studimeve në formën e studimit me kohë të pjesshme janë të njëjta me atë të sistemit me kohë të plotë, ku ngarkesa mësimore ditore është jo më shumë se 8 orë mësimi 60-minutëshe. Departamenti dhe fakulteti ku organizohen studimet me kohë të pjesshme kanë të drejtë të përcaktojnë mënyrën e zhvillimit të mësimit, afatet e likuidimit të detyrimeve, si dhe numrin e sezoneve për çdo vit akademik.
Shekulli
 
Top