• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rifreskim i kujteses per greket antishqiptar

Barnaba

Antarë i Respektuar
Kam vene re nje arrogance te fshehur brenda artikujve propagandistike te shkruar nga pena e grekeve antishqiptar, te cilet nuk len gur pa levizur per te gjetur tradheti dhe caste dobesie ne historine e kombit tone, si karburant per helmin qe perhapin kudo me sloganin "Shqiperia nuk behet". Vazhdoni, deri sa portalet helmuese te mbyllen, ose deri sa shqiptaret te ndergjegjesohen mbi hilet tuaja. Por, kur villni vrer me shkronjat qe shtypni me gishtat tuaj te piste nga supen e agjentures se paguar me para borxh nga Gjermania, mos harroni historine e Themistokliut...

Themistokliu ishte nje politikan i Athines se lashte, i zgjedhur si arkon (udheheqes) i qytet-shtetit grek ne 493 para eres sone. Strategjia e tij per te fuqizuar floten detare ushtarake si mjeti me i mire mbrojtjes se qytetit nga nje agresioni ushtarak nga perandoria Persiane, qe ai e shikonte si te pashmangshem, ishte vendim largpames dhe brilant. Udheheqja e tij rezultoi vendimtare ne fitoren greke kunder Persise ne betejat detare te vitit 480 p.e.s., cka siguroi ruajtjen e pavaresise se Greqise se lashte. Me pak fjale, Themistokliu mund te quhet pa asnje dyshim nje hero i vertet i Greqise. Por gjerat ndryshuan shpejt. Me vone heroi i madh u akuzua nga greket se kishte plane per te tradhetuar kombin grek te interesat e Persise per perfitime personale. Nje gjyq mbi ceshtjen ne fjale arriti ne perfundimin se ai ishte fajtor, dhe u shpall ne kerkim ne gjithe Greqine. Ai u arratis, duke kerkuar azil ne Molosi (nje fis epirot ne Janinen e sotme). Asokohe Greqia ishte shume e fuqishme ushtarakisht, dhe mbreti Admet i Molosise nuk kishte ndermend te hynte ne nje lufte aq te rrezikshme per te ndihmuar Themistokliun. Por mbreti i Moloseve ruajti aq sa mundi traditen e mikepritjes. Kur ambasadoret grek i kerkuan te dorezonte tradhetarin, ose ne te kundert Molosia do gjendej ne lufte me gjithe Greqine, ai pretendoi se nuk kishte dijeni mbi tradhetarin dhe e lejoi Themistokliun te arratisej.

Historiografia greke (perfshi Wikipedian ku mund te shkruaj kushdo) e ka veshtire te pranoj realitetin e hidhur dhe mohojn tradhetine e heroit te tyre. Cdo komb, perfshi edhe kombin shqiptar, kane tradhetar ne historine e tyre. Edhe ne kemi pasur tradhetar si Hamzai, Ballabani, dhe figura te tjera patetike, por udheheqesit tane te medhenj si Aleksandri, Pirro, apo Skenderbeu, nuk na kane tradhetuar. Ju vazhdoni punen se per ate paguheni, por harrojeni ndjenjen e besnikerise superiore sepse faktet flasin ndryshe.

Ketu keni edhe nje pikture moderne duke portretizuar aktin e lutjes se tradhetarit grek te mbreti Admet i Molosise:

Franc_Kavčič_-_Temistokles_išče_zatočišče_pri_kralju_Admetu.jpg
 
Private conversations
Help Users
    Top