• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Rama: Mbështetje nga vendet anëtare të NATO-s për dëmet e tërmetit

Vinjol

Status offline...... KÇK

Kryeministri Rama ka mundur të takojë dhe të marrë mbështetje për të përballuar kostot e tërmetit të 26 Nëntorit nga pothuajse të gjithë liderët e vendeve anëtare të NATO-s.

Në një prononcim për mediat gjatë punimeve të samitit të Aleancës së Atlantikut të Veriut që po mbahet në Londër, kreu i qeverisë thotë se ka sensibilizuar për këtë çështje gjate takimeve presidentin Trump, kancelaren Merkel, presidentin e Francës, por dhe të gjithë krerët e qeverive dhe shteteve të BE.

“Për mua ky ishte objektivi kryesor i gjithë këtij samiti dhe u ndjeva i inkurajuar nga fakti që të gjithë ishin jo vetëm në dijeni por edhe të interesuar të dinin më shumë. Bëra bisedë të gjatë me presidentin e Francës, kancelaren, kryeministrin e Holandës dhe sërë liderësh të tjerë, kryeministrja e Danimarkës ka qenë jashtëzakonisht e përfshirë dhe e interesuar, kryeministri Conte, i Kanadasë, Erdogan, me presidentin Trump kemi folur. qëllimi është të organizojmë një konference të madhe donatorësh. Reagimet e para kanë pozitive, por do punojmë intensivisht”, tha ai.

I pyetur, ai ripërsërit rëndësinë që ka përfshirja e opozitës në procesin e rindërtimit të rajoneve të prekura më rëndë nga goditja sizmike.

Një takim 2 palësh Rama ka zhvilluar dhe me homologun holandez Mark Rutte. Siç njofton vetë Rama në rrjetet sociale, Rutte ka qenë në një mendje me të, për domosdoshmërinë e solidaritetit me Shqipërinë në këto momente.

Tv Klan


TUrpppppppppppppp
 
Top